Mimoriadne ocenenie herečiek BDNR na medzinárodnom festivale v Poľsku

KULTÚRA
0 /

Medzinárodný festival bábkových divadiel „Klasyka Od-Nowa“ sa konal od 19. –  23. apríla 2023 v poľskom Będzine. Na pozvanie organizátorov festivalu sa banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí (BDNR) zúčastnilo prehliadky bábkarov s inscenáciou Jill Tomlinson O sliepke, ktorá sa nevzdala v réžii Mariána Pecka.

Ocenenie pre herečky BDNR

Odborná porota festivalu priznala hlavnú cenu za ženský herecký výkon herečkám BDNR Márii Šamajovej, Ivane Kováčovej, Marianne Ďuranovej a Ľubici Pradidovej za herecké výkony v rovnomennej inscenácii.

Na tom istom festivale Márii Šamajovej udelili cenu v kategórii „Herecká kreácia“ za animáciu. Túto cenu udelil ZASP – Zväz umelcov poľských scén, sekcia bábkových divadiel.

„Ďakujeme za mimoriadne ocenenie hereckej interpretácie našich herečiek a samotnej inscenácie O sliepke, ktorá sa nevzdala. Predstavenie je v repertoári divadla od roku 2022 a teší sa veľkej priazni publika. Je to príbeh o nezlomnej vôli smiešnej, ale odvážnej sliepky, ktorá po každom neúspechu znovu naberie silu,“

uviedol režisér BDNR Marián Pecko.

O sliepke, ktorá sa nevzdala

Po úspešnom uvedení titulu O malej sove, ktorá sa bála tmy (premiéra: 29. 9.  2019, réžia M. Pecko), siahla dramaturgia Bábkového divadla na Rázcestí opäť po, na Slovensku neveľmi známej, knižnej predlohe britskej spisovateľky Jill Tomlinson.

Autorka prináša netradičné i citlivé témy, mozaiku univerzálnych ľudských skúseností, napísanú so zaujatím pre svet dieťaťa. Hlavná hrdinka nášho príbehu Hilda sa nikdy nevzdáva a keď sa pre niečo rozhodne, nič ju nezastaví.

Autorka: Jill Tomlinson
Preklad, dramatizácia: Iveta Horváthová
Scéna, réžia: Marián Pecko
Kostýmy, bábky: Eva Farkašová a. h.
Hudba: Róbert Mankovecký a. h.
Výroba: Ateliéry BDNR pod vedením Kataríny Mažáryovej
Hrajú: Mária Šamajová, Ivana Kováčová, Marianna Ďuranová a Ľubica Pradidová

Zdroj: BDNR a (tom), Foto: Dodo Šamaj