Mestský park: Nedeľný promenádny koncert v štýle Veľkého Gatsbyho

KULTÚRA
0 /

V nedeľu 11. augusta 2019 o 17:00 hod. sa v Mestskom parku uskutoční Promenádny koncert. Tradičné hudobno – tanečné nedeľné popoludnie sa tentoraz bude niesť v štýle Veľkého Gatsbyho. Návštevníci oblečení v štýle tohto obdobia si odnesú zaujímavý darček.

Promenádny koncert v štýle Veľkého Gatsbyho

Na koncerte v bystrickom mestskom parku  vystúpia Gatsby Sounds, vokálne kvarteto Elegance a Fáber Dance School. V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie presunie do Robotníckeho domu.

Gatsby Sounds je kapela zložená z profesionálnych hudobníkov, hrajúca súčasné moderné hity prerobené do postmodern štýlu. V našom repertoári nájdete veľké hity od slávnych svetových osobností ako sú Bon Jovi, Lady Gaga, George Michael, Meghan Trainor, či Karel Got, ale aj naše slovenské aranžmány známych piesní napríklad od Mira Žbirku, Zuzany Smatanovej alebo dokonca aj kapely Horkýže Slíže.

Koncertné outfity prispôsobili obdobiu Veľkého Gatsbyho, ktoré spolu so swingovou hudbou na koncertoch vytvárajú podmaňujúcu retro atmosféru – 30. roky, zlaté časy Veľkého Gatsbyho, swing, štýl a elegancia, to sú Gatsby sounds.

Vokálne kvarteto Elegance tvoria štyri mladé dámy – profesionálne sólové speváčky a hlasové pedagogičky pôsobiace v Štátnej opere v Banskej Bystrici, na Konzervatóriu J. L. Bellu a iných umeleckých školách.

Elegance vzniklo v roku 2018 a repertoár kvarteta sa skladá zo známych i menej známych piesní rôznych žánrov, popri svetovej klasike nechýba jazz, swing, či šansón.

Prinášajú poslucháčom atraktívnu interpretáciu na vysokej umeleckej úrovni, s vlastným šarmom, eleganciou a mimoriadnym hudobným spracovaním.

Fáber Dance School je najväčšou tanečnou školou na Slovensku. Učitelia tanca a lektori odovzdávajú svoje tanečné vedomosti a skúsenosti svojím tanečníkom v mestách Banská Bystrica, Brezno, Zvolen, Banská Štiavnica a Detva. Nedeliteľnou súčasťou školy je Fáber Dance Team.

Všetci si v tanečnej škole prídu na svoje. Fáber Dance School ponúka kurzy pre deti, mládež a aj dospelých, prežijete s ňou tanečné chvíle plná radosti a zábavy.

The Great Gatsby je klasické dielo americkej beletrie. Román  Francisa Scotta Fitzgeralda z roku 1925 je  o víťazstve a tragédii, v ktorom autor pozoruhodným spôsobom zachytil prierez vtedajšej americkej spoločnosti.

Rovnomennú adaptáciu tohto románu priniesol na filmové plátna režisér Baz Luhrmann v hlavných úlohách s  Leonardo DiCapriom a krásnou Carey Mulligan.

Štýlom Veľkého Gatsbyho sa nechal inšpirovať aj nedeľný Promenádny koncert v bystrickom Mestskom parku. Preto nezaškodí pozrieť si malú ukážku zo slávneho filmu:

 Obnovená tradícia hudobno – tanečných popoludní v parku

Po dlhých rokoch sa banskobystrická samospráva v auguste 2016 rozhodla usporiadať v Mestskom parku pri altánku hudobno – tanečné popoludnie. Ako sa ukázalo, bol to skvelý nápad, na prvý „Nedeľný čaj o piatej“ spojený s promenádnym koncertom prišlo okolo 300 Bystričanov všetkých vekových skupín.

Primátor mesta Ján Nosko vtedy povedal:

„Som presvedčený, že preniesť promenádne koncerty z Parku pod Pamätníkom SNP do Mestského parku bola dobrá voľba. Je tu krásne prostredie a myslím si, že sa vieme vrátiť do čias, keď tento park bol oázou pokoja pre mnohé generácie. Teší ma, že sme tu dnes spolu, pretože mestu to dáva povinnosť týmto prostredím sa zaoberať a hľadať možnosti, ako ho skultivovať, aby sa stalo pre Bystričanov opäť príjemným miestom.“

Stalo sa a odvtedy sa v Mestskom parku počas Kultúrneho leta konajú promenádne koncerty v rôznom štýle, od ľudového, swingového, jazzového, bluesového, latinskoamerického, rockového až po vážnu hudbu. Tentoraz to budú 20. – 30. roky minulého storočia. Oplatí sa prísť.

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová a ilustračné