Mesto si pripomenie MDŽ koncertom Duchoňovcov v Robotníckom dome

KULTÚRA
0 /

Nastávajúci sviatok žien po prvomarcovej oslave v banskobystrickej Športovej hale Dukla pre ženy z nášho kraja, o ktorej sme informovali, si pripomenie v piatok 8.marca 2019  aj Mesto Banská Bystrica. V Robotníckom dome to bude koncert k MDŽ so skupinou Duchoňovci.

Medzinárodný deň žien

Dňa 8. marca si každoročne ľudia na celom svete pripomínajú Medzinárodný deň žien. Vznik tohto sviatku sa viaže na štrajk newyorských robotníčok v marci 1908. Ženy bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času. Takisto vyjadrovali nespokojnosť s nízkymi mzdami a zlými pracovnými podmienkami.

O dva roky neskôr sa v Kodani konala Medzinárodná ženská konferencia, na ktorej vznikol nápad oslavovať Medzinárodný deň žien. Následne sa v marci oslavoval tento deň v Rakúsku, Dánsku, Nemecku a Švajčiarsku. Medzinárodný deň žien bol uznaný Organizáciou spojených národov ako medzinárodný sviatok v roku 1975.

robotnicky dom2

Mesto Banská Bystrica oslávi MDŽ koncertom v Robotníckom dome

Na tento výnimočný sviatok nezabúda ani mesto Banská Bystrica a pravidelne si ho pripomína. V piatok 8. marca o 16:00 hod. to bude koncert k MDŽ. Podľa informácií z Informačného centra mesta je tento koncert už vypredaný.

Tento rok sa k oslave sviatku žien pridá známa banskobystrická skupina Duchoňovci, ktorá interpretuje nestarnúce piesne Karola Duchoňa.

robotnicky dom1

Bystrická kapela Duchoňovci

Hrá a spieva najväčšie hity Karola Duchoňa, ktoré pre neho zložili známi slovenskí skladatelia, ale aj piesne prevzaté od svetových interpretov z rôznych časových období v modernom prevedení. V tomto zaujímavom zoskupení sa stretli muzikanti z kapiel rôzneho štýlu a práve toto spojenie dáva celému projektu originálny výraz.

Duchoňovci

Medzi najžiadanejšie skladby na koncertoch a rôznych podujatiach, kde Duchoňovci vystupujú, patria najväčšie hity Karola Duchoňa, medzi ktorými sú aj pôvodné slovenské piesne od overenej skladateľskej dvojice Peter Hanzely a Ľuboš Zeman, ako napríklad „V dolinách“ alebo „Čardáš dvoch sŕdc“. Nedávno skupina vydala svoj prvý oficiálny videoklip so skladbou „S úsmevom“.

karol duchon

Spevákom skupiny je  Martin Handrush Androvič, známy z kapiel Brainscan a Liquid Boogie Roll. Dalšími členmi kapely sú klávesista a spevák Stano Hupian (Pigs on the wing Pink Floyd Revival), basgitarista Vladimír Šipkovský (Peacock Ball), gitarista Tomáš Lauko (Orchester Nového Primitivizmu) a skúsených nestor bicích Tony Benedek.

Autor: (dem), Foto: duchonovci.sk, archív a ilustračné