MDŽ s divadlom na Rázcestí

KULTÚRA
0 /

Pod týmto sloganom Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici každoročne pripravuje oslavu MDŽ pre ženy – diváčky a všetkých, ktorí prídu do divadla. V roku 2020 sa divadelná oslava sviatku posúva na deň po oficiálnom MDŽ, na pondelok 9. marca. Čaká vás DÁMSKY VEČER s inscenáciou Reality snov.

Do Banskej Bystrice pricestuje divadelná, filmová herečka, členka činohry SND a Slovenského komorného divadla v Martine, vynikajúca Jana Oľhová. Od r. 2011 hosťuje v Bábkovom divadle na Rázcestí v inscenácii Reality snov (réžia Iva Š.),  kde stvárňuje hlavnú úlohu Matky.

Inscenácia sa stala mimoriadne obľúbenou (druhý najpredávanejší titul z repertoáru pre dospelých v histórii divadla), získala Cenu bratislavského diváka a Jana Oľhová špeciálnu cenu poroty na festivale Nová dráma. Mária Šamajová získala za postavu Božky Prémiu literárneho fodu. Hru priamo pre BDNR napísala oceňovaná slovenská dramatička, spolupracovníčka a priateľka divadla Jana Juráňová. Hra bola zaradená do výberu slovenských hier preložených do ruského a srbského jazyka.

Inscenácia slávi 55 reprízu. Zároveň sa premiérovo v postavách Muža a Mladšej sestry predstavia herci divadla Andrej Polakovič a Ivana Kováčová. Ďalej účinkujú Mariannna Mackurová a Mária Šamajová.

Reality snov sú tragikomickým pohľadom do kuchyne rodinných a partnerských vzťahov, ktoré sú ovplyvňované všadeprítomnou silou mediálneho vplyvu a každodenným stereotypom.

V postave starnúcej matky sa odrážajú všetky návyky, zvyky aj zlozvyky súčasnej seniorskej generácie, vďaka hereckej bravúre Jany Oľhovej a originálnej režijnej koncepcii Ivy Š. sa na starobu nahliada síce realistickým, no v žiadnom prípade nie depresívnym spôsobom. Humor, nadhľad a štipľavá irónia sa zrkadlí nielen na televíznych obrazovkách, ale v celej „hracej skrinke“ Realít snov.

Divácky ohlas po hosťovaní inscenácie v Divadle DISK v Prahe:

„Panebože, kdo to byl u mojí mamky, když jsem tam se sestrou byla? Kdo nás tajne natočil?“ (muj pocit z Realit snov). Neco tak úžasného, krásne zahraného s fantastickou scénou, kostýmama – dokonalýma světlama a tak osobitou a skvělou režií jsem nevidela už H O D N E dlouho. A to jsem v divadlech (českých) skoro pořád! Musím to vidět znovu...“

Venujte tento deň sebe. Zoberte mamu, starú mamu, kolegyňu, sestru, dcéru… a užite si Váš deň s divadlom, na Rázcestí. Pre všetky ženy, ktoré navštívia predstavenie má divadlo pripravenú ponuku DÁMSKY VEČER s drobnými prekvapeniami.

Viac informácií na www.bdnr.sk. Vstupenky na predstavenie: 048/412 55 13, vstupenky@bdnr.sk, predpredaj: www.ticket-art.sk.

Zdroj: Monika Tatarková, Foto: BDNR