Ľubomír Motyčka: Služby, ceny a spotrebiteľ v hoteli Miraj Lučenec

Blog
9 /

Hotel stojí na okraji Lučenca. Má 4  hviezdičky a teraz sa chváli novou kongresovou halou. To je to, čo moderný hotel musí mať. K prežitiu potrebuje aj  kongresový turizmus.

Ibaže, tento hotel má aj niečo navyše, niečo čo nebýva súčasťou ubytovacích zariadení. Špičkové kúpalisko so vstupmi aj pre verejnosť. Hotelová kuchyňa dodáva jedlo do dvoch samoobslužných reštaurácií, jeden bazén je so slanou vodou, nechýbajú tobogany, krásna atmosféra leta, jednoducho bolo mi treba to vyskúšať.

V rámci dovolenky s vnúčatami na Ružinej sme jeden deň venovali tomuto areálu. A mňa to viedlo k porovnávaniu. Že je  to  ťažké, ide predsa o rozdielne strediská cestovného ruchu? Iste, no okrem toho čo obidve strediská rozdeľuje, hľadal som niečo spoločné a zovšeobecňujúce.

Prírodná voda Ružinej, to je poklad. Miraj ponúka krásne bazény. Aj to je fajn. Ružiná stavia svoju existenciu na nízkych cenách, čo iste mnohým zákazníkom vyhovuje. Vstupné do rezortu Miraj je pomerne vysoké, zato pomerne vysoký je aj štandard služieb. Podľa počtu návštevníkov je zrejmé, že aj to pomerne veľkej  časti zákazníkov vyhovuje.

Strava v bufetoch na Ružinej je dosť mizerná a ponuka je monotónna, čo do istej miery platí aj v rezorte Miraj. Pretože, rozhoduje zákazník. Keď chce hamburger či kebab, má ho mať. Na plastovom tanieri na Ružinej za 4,50 €, na riadnom tanieri v rezorte za 6 €. Áno, jedlo je drahšie, ale porcia aj kvalita je niekde inde

Niekto mi teraz možno vynadá. Ale ja aj tak budem tvrdiť, že budúcnosťou  cestovného ruchu sú na 50 % vyššie ceny. Umožňujú  veľkorysejšie investície, čo zase vedie k väčšej spokojnosti hostí.  Nízke ceny sú v konečnom dôsledku hrobárom kvality. Pravda, ide aj o rozumnú mieru.

A teraz, čo spája obidve strediská? Problémy s personálom. Nájsť kvalitných ľudí do služieb je obrovský problém. No, tu je tých druhých 50 % úspechu. Kým na Ružinej mám pocit, že dobre je tak ako je, tak v rezorte Miraj o kvalitu stále zápasia. A to je dobre. Prináša to spokojnosť hostí a mladí ľudia sa učia poctivej robote.

Ľubomír Motyčka

Ľubomír Motyčka