Lístky na SĽUK v Banskej Bystrici stále v ponuke …

KULTÚRA
2 /

Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK) – profesionálne umelecké teleso, sa v piatok 22. júla 2022 o 20:00 hod. predstaví na banskobystrickom amfíku s unikátnym Hudobno-tanečným programom, v ktorom sa odzrkadlí pestro spracovaný materiál z viacerých regiónov Slovenska.

Nebude chýbať ani spomienka na legendárneho slovenského choreografa a tanečníka Juraja Kubánku, ktorý pred rokom odišiel do umeleckého neba.

Čo spôsobuje prekvapivo  nízky záujem o SĽUK v Banskej Bystrici?

Program spája slovenský folklór od východoslovenskej oblasti Šariša, Zemplína a Spiša cez Gemer, Podpoľanie, Horehronie, Oravu a Myjavu. Špecificky sa v diele objavuje aj folklórny materiál Rómov, ktorý má svoje hlboké korene v histórii Slovenska. Vstupenky sa dajú nájsť na tomto odkaze.

Juraj Kubanka

Juraj Kubanka

Po skúsenostiach z minulých rokov (aj po vynútenej pandemickej prestávke) sa čakalo, že SĽUK priláka do hľadiska Amfiteátra Paľa Bielika v Banskej Bystrici množstvo fanúšikov originálneho slovenského folklóru.

Pár dní pred konaním koncertu však jeho organizátora zaskočila správa od Ticketportálu, že doposiaľ sa predalo iba niečo cez tristo lístkov, čo je na také mesto ako je Banská Bystrica a takého skvelého účinkujúceho akým je SĽUK príliš málo.

Marian Raška

Marian Raška

„Minulý týždeň som sa vrátil do Banskej Bystrice zo zahraničia pred koncertom Kali & Peter Pann. Keďže v piatok 22. júla organizujeme na amfíku veľký koncert SĽUKu,  tak pozerám štatistiky z Ticketportálu, ako ide predaj lístkov a ten na moje veľké prekvapenie doslova stojí. Naposledy som organizoval koncert  so SĽUKom pri príležitosti 70. výročia jeho vzniku v júni 2019 ešte pred covidom v banskobystrickej Športovej hale a prišlo vyše 1 300 divákov. Zdá sa, že teraz doplácam na to, čo sa stalo na oslavách zvrchovanosti v Starej Bystrici,“

hovorí majiteľ bystrickej spoločnosti MR LUNARI Marian Raška, ktorá organizuje piatkové vystúpenie SĽUKu v našom meste na amfiteátri.

Raška rozmýšľal už aj o zrušení koncertu za týchto podmienok, ale z úcty k nášmu svetovému folklórnemu umeleckému telesu a k divákom, ktorí si kúpili lístky, to neurobí, aj keby mal na tom škodovať. Je však podľa neho veľmi smutné, ak do umenia zasahuje politika.

SĽUK chýbal na oslavách zvrchovanosti…

SĽUK mal pôvodne vystúpiť na oslavách zvrchovanosti 16. júla v Starej Bystrici, ale keď sa jeho vedenie 10. júla dozvedelo z médií a webovej stránky obce, že jedným z organizátorov je aj politická strana SMER-SD, považovalo to za porušenie zmluvy. Podľa jej predmetu sa názov ani logo SĽUK-u nebude spájať so žiadnou politickou stranou, organizáciou ani spoločnosťou.

Slovenský ľudový umelecký kolektív je štátna príspevková organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou v oblasti umeleckého spracovania a interpretácie folklóru, ako aj v oblasti starostlivosti o tradičnú ľudovú kultúru Slovenska, ktorej zriaďovateľom je MK SR.

Natália Milanová

Natália Milanová

S postupom vedenia SĽUKu sa stotožnila aj ministerka kultúry Natália Milanová, podľa ktorej rozhodnutie nevystúpiť „na tzv. oslavách zvrchovanosti, ktoré si privlastnila strana Smer-SD“, bolo správne.

Po rozhodnutí vedenia svetoznámeho súboru nevystúpiť na oslavách zvrchovanosti v Starej Bystrici sa spustili na sociálnych sieťach masívne útoky na súčasnú vládu ignorujúcu 30. výročie vyhlásenia deklarácie o zvrchovanosti Slovenska, ale žiaľ aj  na samotný SĽUK. Objavili sa dokonca aj výzvy na bojkot jeho ďalších vystúpení, medzi ktoré patrí aj to banskobystrické. Uskutoční sa tesne pred zahájením športovej olympiády mladých, čo dodá mestu príjemný nádych slovenského folklóru na najvyššej úrovni.

Organizátori kultúrnych podujatí doplácajú na politiku štátu

Po dlhotrvajúcej covidovej pandémii, počas ktorej dostala kultúra stopku a podnikatelia zaoberajúci sa organizovaním kultúrnych podujatí prišli o príjem, sa čakalo, že uvoľnením opatrení sa vráti aj slovenská kultúra do normálnych koľají a organizátori čosi konečne aj zarobia.

„My sme počas pandémie prišli o množstvo pripravovaných kultúrnych akcií, ale keďže sme podnikateľský subjekt s viacerými predmetmi činnosti vrátane kultúry, neodstali sme od štátu žiadnu kompenzáciu, takže sme si pripísali iba čistú stratu. Nie je to košér od vlády sa takto správať k ľuďom, ktorí sa podieľajú kultúrnych podujatiach pre širokú verejnosť, v mojom prípade už viac ako 30 rokov. Keď sa dostaneme do zložitej ekonomickej situácie nie z vlastnej viny, tak sa na nás vykašľú. A teraz, keď sa do kultúry zamieša politika, na to doplatíme zasa my organizátori. Takto sa naozaj nedá podnikať,“

vysvetľuje aktuálnu situáciu Marian Raška z MR LUNARI.

Majiteľ bystrickej agentúry pomaly, ale isto stráca pri takejto márnej práci nervy a chuť podnikať  v oblasti kultúry, preto rozmýšľa  o nových aktivitách.  Napriek všetkému stále verí, že do konania piatkového vystúpenia SĽUKu sa aktuálna situácia ešte zmení a príde viac divákov.

V každom prípade by sme si mali vážiť klenot nášho umeleckého folklóru, ktorým je nepochybne už dlhé roky aj SĽUK. Príležitosť vidieť ho naživo v plnej kráse sa neopakuje každý deň…

Autor: Miro Toman  , Foto: SĽUK a ilustračné