Leto v Hudobnom átriu ŠVK je venované beatlemánii

Výstava
0 /

Aktuálna audiovizuálna výstava „BEATLEMÁNIA V HUDOBNOM ÁTRIU  60. VÝROČIE“ v Hudobnom átriu Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici  vás prenesie do atmosféry 60. rokov, minulého storočia, v ktorej ožíva príbeh členov skupiny The Beatles. Výstava potrvá do 31. augusta 2023.

Beatlemánia

V roku 1963 nesmierna popularita skupiny The Beatles,  poháňaná skladbami „Please Please Me“, „From Me to You“, „She Loves You“ a „Twist and Shout“, spôsobila fenomén zvaný BEATLEMÁNIA.

Svojou intenzitou a rozsahom prekonala všetky predchádzajúce, ale aj budúce príklady uctievania fanúšikov. Audiovizuálna výstava k 60. výročiu Beatlemánie ponúka nahliadnutie do tvorby a životných príbehov členov skupiny The Beatles prostredníctvom projekcií pôsobivých filmových dokumentov, zvukových nahrávok, notových materiálov a tematických publikácií.

Šesťdesiate roky minulého storočia  zaznamenali vo svete veľkú myšlienkovú a hudobnú revolúciu, ktorej neoddeliteľnou súčasťou  bola hudba skupiny The Beatles. Jej sprievodným javom bola beatlemánia – termín, ktorý pripisovali horlivému a fanatickému správaniu fanúšikov (predovšetkým ženského pohlavia) a hystérii, ktorá sa v rôznej intenzite prejavovala na koncertoch a pri objavení sa členov kapely na verejnosti.

Slovo beatlemánia bolo prvýkrát publikované  2. novembra 1963 v novinách The Daily Mirror v článku o vystúpení skupiny The Beatles v britskom kúpeľnom meste Cheltenham.

Avšak už predchádzajúce tri britské koncertné turné skupiny Beatles počas prvej polovice toho istého roku naznačovali, že slávna štvorica hudobníkov spúšťa revolúciu v populárnej hudbe.

Explóziu beatlemánie zaznamenali vo viacerých krajinách sveta. K jej plnému prepuknutiu došlo po prvom americkom turné kapely a vystúpení jej členov v americkej The Ed Sullivan Show. Najpríznačnejšie bola stvárnená vo filmovom debute skupiny The Beatles „A Hard Day’s Night“  (Ťažký deň). Celosvetový záujem o hudbu skupiny The Beatles tak spustil vlnu, ktorá sa stala fenoménom nazývaným britská invázia.

Téma skupiny The Beatles je stále živá a oslovuje celé generácie hudobných fanúšikov. Dokumentárne spracované hudobné filmy o skupine The Beatles snáď najvýstižnejšie vypovedajú o danej ére. Zachytávajú členov skupiny v najsilnejšom tvorivom období ich mladosti, mapujú hudobno-spoločenské dianie a zároveň zachytávajú výpoveď vtedajšej mladej generácie.

V tom tkvie aj ich príťažlivosť pre súčasných mladých ľudí, ktorých téma Beatles zasahuje, či už prostredníctvom hudobných archívov rodičov alebo vlastného záujmu.

V rámci pestrej ponuky Hudobného átria môžu návštevníci zhliadnuť napríklad spomínané prvé vystúpenie skupiny The Beatles v The Ed Sullivan Show vo februári 1964. Videlo ho rekordných 73 miliónov divákov a bolo považované za kultúrny zlom, ktorý spustil americkú beatlemániu.

Za zmienku stojí aj dokumentárny film režiséra Rona Howarda „The Beatles: Osem dní v týždni – The Touring Years“ o kariére Beatles počas ich turné v rokoch 1962 až 1966, od ich vystúpení v Cavern Clube v Liverpoole až po ich posledný koncert v San Franciscu. Film získal niekoľko ocenení a nominácií, vrátane ceny za najlepší dokumentárny film na 70. ročníku udeľovania cien Britskej akadémie a cenu za výnimočný dokument.

Oboznámenie sa o historických súvislostiach vzniku britskej invázie, ktorej hlavným aktérom bola aj skupina The Beatles, ponúka epizóda „Britain Invades, America Fights Back“ z dokumentárneho seriálu „History Of Rock & Roll“.  Opisuje prienik rock and rollových, bigbítových a popových hudobníkov zo Spojeného kráľovstva na predtým uzavretý hudobný trh Spojených štátov v rokoch 1964 – 1966.

Dokument obsahuje množstvo exkluzívnych rozhovorov so známymi umelcami a osobnosťami hudobného priemyslu.  Zaujme aj pôsobivý filmový dokument Imagine, ktorý zachytáva prepojenie dvoch hudobných fáz Johna Lennona – obdobie pôsobenia v skupine The Beatles a jeho sólovej dráhy.

V ponuke Hudobného átria je rozsiahla zbierka dokumentov o skupine The Beatles a jej členoch. Filmové projekcie je možné zhliadnuť podľa vlastného výberu v priebehu celého leta v Hudobnom átriu.

Súčasne môžu hudobní fanúšikovia nahliadnuť do bohatej zbierky publikácií o skupine The Beatles. Pre hudobníkov je k dispozícii aj notový materiál a možnosť prehratia kolekcie skladieb skupiny The Beatles na klavíri.

Hudobný svet vzdialených kultúr

Súčasťou stálej ponuky Hudobného átria v priebehu celého roka je komentovaná prehliadka etnických nástrojov rôznych krajín sveta s interakciou účastníkov. Objavujte pestrosť zvukov a harmónií, spoznajte históriu a zvuky tradičných etnických nástrojov rôznych kultúr a vzdialených hudobných svetov.

Návštevníkom sú nástroje k dispozícií v rámci otváracích hodín. Pre rezerváciu termínu kontaktujte: hudobneatrium@svkbb.eu  alebo 048/4710744.

Zdroj: Ingrid Guzmická , Foto: archív a ilustračné