Letná sezóna v regióne Horehronie bude bohatá nielen na podujatia, ale aj na novinky

Z regiónu
0 /

Prípravy na letnú sezónu na Horehroní sú v plnom prúde a spolu s ňou aj množstvo podujatí či noviniek, ktoré zaručene oslovia každého návštevníka v obľúbenej dovolenkovej destinácii – v raji Nízkych Tatier.

Medializácia nových rozvojových zámerov

Hrad Ľupča, rozprestierajúci sa na pomedzí dvoch Oblastných organizácií cestovného ruchu, Regiónu Horehronie a Stredného Slovenska, sa stal miestom oficiálneho otvorenia letnej turistickej sezóny v regiónoch Stredné Slovensko a Horehronie. Pri tejto príležitosti sa zároveň konala medializácia rozvojových zámerov, v rámci ktorej predstavili obe OOCR svoje nové produkty a služby, ktorými chcú prilákať čo najväčší počet potencionálnych návštevníkov a turistov.

OOCR Región Horehronie predstavila rozvojový zámer, vďaka ktorému môžu všetci návštevníci mesta spoznávať zákutia regiónu z horských elektrokolobežiek. 

,,Dych berúce pohľady si môžu návštevníci po novom vychutnať aj z komfortných horských elektrokolobežiek, ktoré dopĺňajú ponuku ekologických dopravných prostriedkov a zároveň rozširujú ponuku cyklovýletov v regióne. Horské e-kolobežky sa jednoducho ovládajú a ich pevná a stabilná konštrukcia zaručuje zdolanie aj náročnejšieho terénu. Ich dojazd je do 80 km, pričom dosahujú maximálnu možnú rýchlosť 25 km/hod.,“

hovorí predseda predstavenstva OOCR REGIÓN HOREHRONIE JUDr. Tomáš Abel, PhD.

Pre všetkých zúčastnených bol pripravený príjemný kultúrny program, chutné občerstvenie od lokálnych producentov, ktorí sú hrdými držiteľmi regionálnej značky Regionálny produkt Horehronie, ako aj športový zážitok, a to vďaka spomínaným ekologickým dvojkolesovým dopravným prostriedkom – horským elektrokolobežkám, ktoré si všetci prítomní mohli na mieste vyskúšať.

Unikátna jazda Hrončianskou dolinou nielen na horehronských cyklodrezinách

Nová letná sezóna so sebou prináša nové dobrodružstvá, ktoré môžete zažiť aj v Hrončianskej doline.

,,Okrem ponuky jázd na obľúbených bicykloch na koľajniciach si návštevníci môžu po novom zašliapať aj na horehronskej cyklorikši a tandemovom bicykli. Vďaka nim zažijú všetci návštevníci i vášniví cyklisti plno zábavy s vetrom vo vlasoch. Rovnako sme pozmenili ponuku jázd na cyklodrezinách, ktorých rezervácia bude možná na poldenný výlet alebo naopak na celodenný výlet spojený s jazdou historickým vláčikom Čiernohronskej železnice. K dispozícii je možnosť doobjednania si piknikového balíčka s regionálnymi produktmi,“

 uvádza destinačná manažérka OOCR REGIÓN HOREHRONIE Mgr. Kristína Šajgalíková.

Zažite dobrodružstvo na dvoch kolesách naprieč Horehroním ekologicky

Región Horehronie sa v lete stáva nie len rajom turistov túžiacich po objavovaní, ale aj náruživých cyklistov, ktorí môžu vďaka elektrobicyklom z 10 e-bike požičovní v regióne okúsiť doposiaľ nepoznanú silu. Výber cyklotrás je naozaj bohatý, stačí si z nich vybrať a vydať sa zdolávať jednotlivé vrcholky, pláne či lúky na 865 km vyznačených cyklotrás.

Rovnako budú osadené nové nabíjacie cyklostanice a cyklostojany. Ten, kto naopak túži po adrenalínovom dobrodružstve, spokojnosť mu zaručí zjazdové bicyklovanie v Bike parku Mýto, ktoré okrem freeridových zón ponúka obľúbený summer tubing.

Všetky spomínané dvoj alebo štvorkolesové dopravné prostriedky si návštevníci môžu rezervovať prostredníctvom rezervačného systému na www.cyklo.horehronie.sk.

Astrovlakom za hviezdnym divadlom

Počas letných prázdnin sa opätovne uskutoční výnimočný zážitok, ktorý spája výlet historickou Čiernohronskou železničkou, naprieč tajuplnou prírodou zahalenou pod rúškom noci, s predstavením na nočnej oblohe. Hviezde divadlo bude možné pozorovať za pomoci profesionálnych ďalekohľadov, čomu predchádza astronomický výklad zo strany odborníkov z Hvezdárne v Banskej Bystrici, ktorá je organizačnou súčasťou Krajskej hvezdárne a planetária M. Hella v Žiari n/Hr.

Zážitok sa bude konať predbežne v dvoch termínoch, a to 20. júla a 17. augusta 2022. Okrem Astrovlaku bude vypravený zážitkový vláčik obohatený o ľudovú hudbu, školu tanca a ochutnávku regionálnych produktov.

Kultúrne leto mesta Brezno v znamení zábavy a poznávania

Naše mesto si na toto leto pripravilo naozaj bohatý program, počnúc komentovanými prehliadkami, prostredníctvom ktorých turisti navštívia jeho najzaujímavejšie miesta. Ich súčasťou je aj dominantná Mestská veža, ktorú slávnostne otvoria už toto leto. Nachádzať sa v nej bude expozícia venovaná generálovi M. R. Štefánikovi a pamätná izba zvonára.

Návštevníci budú môcť spoznať krásy mesta zábavnejšou formou aj vďaka mestskej hre. Za panoramatickými výhľadmi z druhej najvyššej Vyhliadkovej veže Horné Lazy, je potrebné zdolať 4-kilometrový náučný chodník s interaktívnymi prvkami, jej 192 schodov a zrazu sa ocitnete s hlavou v oblakoch vo výške 39,6 metrov nad zemou.

Najväčšími podujatiami Breznianskeho kultúrneho leta budú Dni mesta Brezna, Hugáň fest – súťaž o hugánsku varešku, Kaviareň pod mestskou vežou so speváckymi a tanečnými vystúpeniami. Na námestí sa uskutoční aj druhý ročník ochutnávky vína z Breznianskeho rínka a vo večerných hodinách obľúbená Expres party.

Okrem iného sa môžete tešiť na letné kino, jogu v parku, divadielko pre najmenších i detskú športiádu. Leto tradične zakončia Stredoveké Bomburove slávnosti, a to predposledný augustový víkend.

Turistické dni Horehronia i Upírska svetlá noc

V piatok 22. júla 2022 bude pre návštevníkov každej vekovej kategórie pripravená obľúbená Upírska svetlá noc plná sprievodných aktivít, akými sú herecké i hudobné vystúpenia, úniková miestnosť plná strašidelných nástrah, spoločný pochod po stopách upíra Prdimuchu a nakoniec upírska diskotéka.

Bystrianska dolina sa v lete, konkrétne 13. augusta 2022 zmení na koncertné mestečko plné ľudovej i modernej hudby, jedla a dobrej zábavy, pretože sa budú konať veľkolepé Turistické dni Horehronia. Všetko sa to odohrá v obci Bystrá, v amfiteátri, kde na návštevníkov budú čakať okrem iného aj mnohé sprievodné aktivity a remeselné stánky, ktoré obohatia hlavný program.

Zážitkovými vlakmi po najkrajších tratiach Slovenska

Túto letnú sezónu sa môžu všetci priaznivci vlakovej dopravy opätovne tešiť na Horehronský expres, ktorý bude vypravený 1. a 29. júla 2022 a 19. a 26. augusta 2022 z mesta Brezna. Historický vlak bude prechádzať cez Červenú skalu až po Mlynky a späť.

Okrem nostalgickej jazdy čaká na všetkých návštevníkov priamo vo vlaku aj nezabudnuteľný animačný programom, ktorý nie len zabaví, ale aj naučí. Prvý Horehronský expres bude neštandardne vypravený zo zastávky Malej stanice, kedy sa verejnosti slávnostne predstaví jeho historicky zariadená čakáreň.

Nostalgické sprevádzanie po Coburgovskej železnej ceste

Pre milovníkov histórie je pripravené komentované sprevádzanie po Coburgovskej železnej ceste. Ide o významnú kultúrnu trasu v cestovnom ruchu, ktorá prepája vzácne industriálne lokality na Horehroní s významnými sídlami šľachty rodu Coburgovcov na Slovensku. Od tohto roka bude projekt vystupovať pod ucelenou vizuálnou identitou.

,,Rod Coburgovcov a jeho pôsobenie v Pohorelskej Maši je späté s najvýznamnejším centrom železiarskeho podnikania v 18. až 20. storočí v strednej Európe. Prostredníctvom sprevádzania sa jeho história opäť preberie k životučo poslúži rozvoju cestovného ruchu v regióne, zachovaniu významnej priemyselnej identity Horehronia a zároveň prispeje k záchrane historicky a architektonicky významných objektov,“

Dodáva výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková.

Všetky tipy na výlety ako aj informácie o pripravovaných podujatiach nájdete na webovej stránke www.horehronie.sk. Počas leta vás o nich veľmi rád osobne oboznámi, vo vybraných členských ubytovacích zariadeniach aj príslušný horehronský delegát.

Zdroj: OOCR Región Horehronie, Foto: Tím Región Horehronie a ilustračné