Kraj podporuje výzvu zdravotníkov na spravodlivé čerpanie peňazí z Plánu obnovy, Rooseveltka je mimo

SPRÁVY
0 /

Banskobystrický samosprávny kraj podporuje výzvu, ktorú zástupcovia viacerých zdravotníckych asociácií smerovali vláde. V nej žiadajú, aby návrh výberu nemocníc na čerpanie prostriedkov z Plánu obnovy pripravila na základe transparentných kritérií a peniaze smerovali aj do regionálnych nemocníc.

Budú financie aj pre regionálne nemocnice?

Banskobystrický samosprávny kraj podporuje výzvu, prostredníctvom ktorej Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia na ochranu práv pacientov a Asociácia súkromných lekárov vyzvali predstaviteľov vlády, aby prostriedky z Plánu obnovy boli využité aj v prospech regionálnych nemocníc.

Peniaze z Plánu obnovy a odolnosti by mali byť primárne určené na investície vyplývajúce z Optimalizácie siete nemocníc, aby sa regionálne nemocnice vedeli pripraviť na svoju transformáciu. Aj pre nedostatočnú komunikáciu zo strany ministerstva zdravotníctva však vznikajú obavy, že sa tak nestane a väčšina prostriedkov bude určená štátnym nemocniciam. Verím, že k tomu nepríde a prostriedky budú prerozdelené spravodlivo a na základe transparentných kritérií,“

povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Ján Lunter

Ján Lunter

Podpora nemocníc z plánu obnovy má viesť k zlepšeniu zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov krajov a miest, ktorí sú na túto nemocnicu odkázaní.

„Odmietame, aby sa obyvatelia a pacienti v regiónoch stali občanmi druhej kategórie. V záujme vlády a aj nás ako samosprávy by malo byť skvalitňovanie zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov,“

píše sa vo výzve.

Na potrebu komplexnej reformy zdravotníctva, a to nielen nemocníc ale aj ambulantného sektora, upozorňuje Banskobystrický samosprávny kraj dlhodobo, situáciu s nedostatkom lekárov sa na svojom území snaží riešiť aj zakladaním krajských ambulancií. Naposledy takto pribudla v máji ambulancia kardiológie vo Veľkom Krtíši, kraj prevádzkuje aj detskú a pľúcnu ambulanciu v Detve.

Z Plánu obnovy pôjdu Rázsochy a Martin, Bystrica je mimo

Zo schváleného Plánu obnovy sa bude financovať výstavba nemocníc na bratislavských Rázsochách a v Martine. V piatok 1. júla o tom rozhodla vláda.

Výstavba hrubej stavby bratislavskej univerzitnej nemocnice na Rázsochách má stáť 281 miliónov eur. Bude mať 653 lôžok. Postavenie martinskej univerzitnej nemocnice so 660 lôžkami si vyžiada 330 miliónov eur. Na piatkovej tlačovej konferencii o tom informovali premiér Eduard Heger a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po tom, ako vláda schválila ich financovanie z plánu obnovy.

Vladimír Lengvarský

Vladimír Lengvarský

Kompletná nemocnica v Martine a hrubá stavba nemocnice na Rázsochách sa majú dokončiť do druhého kvartálu roku 2026. Nemocnica na Rázsochách už má podľa Lengvarského vysúťaženého projektanta:

 „Proces sa ukončil koncom minulého mesiaca, v najbližšej dobe bude vystavená zmluva.“

Návrhom výstavby nemocníc sa mala vláda zaoberať už skôr, pôvodne sa predstavenie plánu očakávalo ešte v polovici júna. Lengvarský už skôr ozrejmil, že uznesenie spúšťa iba stavby štátnych nemocníc.

Eduard Heger

Eduard Heger

Všetky ostatné projekty, ktoré sa týkajú či už stavby menších nemocníc nie v pôsobnosti štátu alebo rekonštrukčných projektov, pôjdu cez výzvu v septembri.

O banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici nepadlo ani slovo, hoci pred vyše rokom sa Vladimír Lengvarský na pôde Rooseveltky vyjadril tak, že pôvodná suma 100 miliónov eur, s ktorou ešte v roku 2019 počítala Pellegriniho vláda  na uskutočnenie celého projektu, je v súčasnosti  nereálna.  Podľa ministra malo dôjsť k zrušeniu pôvodného projektu a mal sa robiť nový, ktorý by sa financoval z rozpočtu ministerstva zdravotníctva, z Plánu obnovy alebo z eurofondov.

Rooseveltova nemocnica

Rooseveltova nemocnica

Koncom apríla tohto roku , keď minister Lengvarský opäť navštívil banskobystrickú fakultnú nemocnicu, na otázku nášho portálu v súvislosti s jej komplexnou rekonštrukciou odpovedal:

 „Tak ako všetky ostatné nemocnice poskytujú komplexnú zdravotnú starostlivosť, je tam nejaký projekt, ktorý bude posudzovaný a verím tomu, že nejaké finančné prostriedky z Plánu obnovy pôjdu aj do Banskej Bystrice.“

Na začiatku júla to vyzerá tak, že táto vláda s našou Rooseveltkou, napriek pripravenosti projektu komplexnej rekonštrukcie stále nepočíta.

Richard Raši

Richard Raši

Poslanec NR SR Richard Raši (HLAS – SD) na margo vládnych vyhlásení o výstavbe a rekonštrukcii slovenských nemocníc z Plánu obnovy poznamenal:

„Čo sa týka rekonštrukcie nemocníc v regiónoch, táto vláda zlyhala na celej čiare. Banskobystrická a Ružinovská nemocnica už mohli byť zrekonštruované, keby táto vláda dodržiavala vládne uznesenia. A o tom, ktoré nemocnice sa obnovia z plánu obnovy, sa koalícia stále iba háda. Jediné, čo Hegerova vláda reálne urobila, je, že prijala zákon, ktorý zruší tisíce akútnych lôžok v regiónoch a pacienti budú cestovať desiatky kilometrov navyše.“

K tomu už naozaj niet čo dodať…

Zdroj: Lenka Štepáneková a (tom), Foto: ilustračné