Koncom apríla sa uskutoční v meste pod Urpínom United Europe Jazz Festival

KULTÚRA
0 /

Bude to už o 27. ročník kultúrneho podujatia, ktoré je súčasťou Banskej Bystrice od roku 1996. Základnou myšlienkou festivalu je vzájomná výmena jazzových kapiel z jednotlivých partnerských krajín, podpora špecifického hudobného žánru a obohatenie kultúrneho a spoločenského života.

Robotnícky dom, Hogo Fogo Jazz & Jazz Art Club a Námestie SNP budú od 21. do 23. apríla 2023 miestami, na ktorých sa v rámci programu predstavia výnimoční umelci. Vstupenky na koncerty je možné zakúpiť si na tomto odkaze a k dispozícii sú aj v Informačnom centre na Námestí SNP 1.

Festival bol v čase svojho vzniku jediným dixielandovým podujatím na Slovensku. V roku 2002 partnerské mestá Banská Bystrica, Hradec Králové (ČR) a Salgótarján (HU) oslovili poľského partnera a krajiny V4 prepojili svoje jazzové festivaly v projekte Dixielandový most.

Odvtedy sa organizujú súčasne vo všetkých štyroch štátoch pod názvom United Europe Jazz Festival.

Juraj Griglák

Juraj Griglák

„Festival odštartujeme 21. apríla workshopom Martina Uhereka, dvojkoncertom  Nothing But Swing (SVK) a Miloš Železňák Acoustic Trio (SVK) v Hogo Fogo Jazz & Jazz Art Clube. Program bude pokračovať 22. apríla popoludní na Námestí SNP, kde vystúpia Big band, Saxofónové kvarteto ZUŠ J. Cikkera, Klawo (PL), Tibor Feledi Kairos Quintet (SVK) a koncert uzavrie najvýznamnejšia osobnosť slovenskej jazzovej scény –  Peter Lipa,“

hovorí Zuzana Kohútová z Oddelenia kultúry MsÚ v Banskej Bystrici.

Následne sa program presunie do Robotníckeho domu, kde zahrá kapela Limbo, ktorá patrí k špičke súčasného českého jazzu.

Návštevníci sa môžu tešiť aj na basgitaristu s mimoriadnym inštrumentálnym talentom – Juraja Grigláka, na svetovú bubenícku legendu, ktorou  je Poogie Bell, vystúpi aj  jeho syn Winston Bell ďalší hudobníkmi.

Poogie Bell

Poogie Bell

Program na Námestí SNP ozvláštni spojenie United Europe Jazz Festivalu a tradičného vínneho festivalu Vínšpacírky.

Na druhý deň sa v historickom centre mesta okrem rodenej Banskobystričanky Patrície Šuráňovej Karvašovej a BB Band predstaví aj Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band, ktorý tvoria poprední jazzmani z Českej republiky i Slovenska. Festival vyvrcholí koncertom Krajňák, Uherek, Solárik, Ragan Quartet v Hogo Fogo Jazz & Jazz Art Clube.

Zdroj: Dominika Adamovičová , Foto: ilustračné