Koncert s uvedením debutového CD kapely Bashavel v Robotníckom dome

KULTÚRA
0 /

bashavel

Hudobná formácia Bashavel na svojom koncerte 18. januára 2018 o 18:00 hod. v bystrickom Robotníckom dome uvedie do života svoje debutové CD Bashavel – Hoorhay. Vstup je voľný.

Kapela Bashavel sa zrodila na jar v roku 2006 ako spoločný projekt popredných slovenských hudobníkov, ktorí už predtým spolupracovali v rôznych jazzových či viacžánrových formáciách. Snažia sa svojou hudobnou rečou nadviazať na ľudové tradície.

Jazzový portál Skjazz.sk nazval kapelu Bashavel zloženú zo skvelých slovenských inštrumentalistov a moldavského cimbalistu slovenským jazzovým unikátom svetového formátu.  Od svojho vzniku kapela vystúpila na mnohých domácich i zahraničných koncertoch a festivaloch vo Francúzsku, Čechách či Poľsku.

Členom tejto formácie je aj známy bystrický kontrabasista Róbert Ragan, ktorý k debutovému CD  uviedol:

„Vzniklo na podnet a s podporou Hudobného fondu, ktorého zástupcovia vlani oslovili členov skupiny k dokumentovaniu originálnej tvorby. Cimbal, klavír, bicie, kontrabas a husle vytvárajú z ľudových piesní a motívov mnohoraké nálady, farby a rytmy, ktoré sa pohybujú na rozmedzí viacerých žánrov.“

Na januárovom koncerte v Robotníckom dome sa Bashavel predstaví Bystričanom v zložení Marcel Comendant (cimbal), Stanislav Palúch (husle), Klaudius Kováč (klavír, klávesy), Róbert Ragan (kontrabas) a Peter Solárik (bicie).

K úspešným projektom tejto zaujímavej hudobnej formácie patrí vytvorenie a koncertné predvedenie hudby k prvému slovenskému nemému filmu Jánošík z roku 1921, ktorú uviedla nielen doma, ale aj na festivale CinEast v Luxemburgu.

plagat bashavel

Autor: (dem), Foto: ilustračné