Komorný koncert v Hudobnom átriu ŠVK: Linda Raganová a Róbert Ragan ml.

KULTÚRA
1 /

Vážení milovníci hudby,  prijmite pozvanie do Hudobného átria ŠVK na komorný koncert v stredu 22. júna 2022 o 17:00 hod. Účinkujú LINDA RAGANOVÁ – klavír a RÓBERT RAGAN ml. – kontrabas.

Program komorného koncertu

ASTOR PIAZZOLLA

Ave Maria, transkripcia Miha Firšt pre kontrabas a klavír

TIBOR FREŠO

Malá fantázia pre klavír a kontrabas

BARTOLOMEJ URBANEC

Tri romantické kusy, klavír

GIOVANNI BOTTESINI

Elégia in D, kontrabas a klavír

Róbert Ragan ml.

Začal s husľami ako šesťročný, v pätnástich rokoch prešiel k basgitare a neskôr ku kontrabasu. Jazzu sa venoval u Klaudia Kováča na Súkromnej umeleckej škole R. Tatára, klasický kontrabas študoval u svojho otca na konzervatóriu v Banskej Bystrici.

S otcom Róbertom Raganom, známym kontrabasistom, v škole pracovali hlavne na klasike a kontrabase. Otcovou snahou bolo robiť poriadne klasickú hudbu, Róberta juniora však viac bavila jazzová hudba. Napokon začal chodiť aj na súkromnú ZUŠ ku klaviristovi Klaudiovi Kováčovi na jazz.

Róbert Ragan ml.

Róbert Ragan ml.

Pravidelne spolupracuje s Martinom Uherekom (M. Uherek Quartet – 2. miesto na 1st Tarnow International Jazz Contest 2008 v Poľsku, ocenenie za individuálny inštrumentálny výkon na súťaži Nové tváre slovenského jazzu 2008), Lukášom Oravcom (album Introducing Lukáš Oravec Quartet feat. Radovan Tariška – cena Esprit 2013), Robom Opatovským, kapelou Mukatado a ďalšími. S vlastným Hi-Fly Triom (klavirista Jakub Tököly a bubeník Kristián Kuruc) získal ocenenie za inštrumentálny výkon na súťaži Nové tváre slovenského jazzu 2014.

Róbert Ragan ml. má rád pestré harmónie, kombináciu tradičnejšieho s modernejšími postupmi akordov. Niektoré svoje skladby charakterizuje až ako meditatívne, nevyhýba sa nepárnym rytmom a všeobecne rôznorodosti. Okrem Cohena a Pastoria sa nechá inšpirovať McCoy Tynerom či Johnom Coltranom, hoci najviac ho ovplyvňuje klasická hudba.

Do kapely si pozval aj klaviristu Klaudia Kováča, bubeníka Petra Solárika a hosťa – saxofonistu Ondřeja Štveráčka. Spolu nahrali album Turns.

Linda Raganová

Bola študentkou gymnázia v Giraltovciach a keďže s hudbou bola spojená od mala, rozhodla sa študovať kompozíciu na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Popri štúdiu korepetovala na ZUŠ v Očovej a neskôr vo Zvolene.

Dva roky bola v kontrabasovej triede Róberta Ragana na Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici. Účinkovala v rôznych zoskupeniach – od speváckych zborov, cez komorné orchestre až po popovú kapelu, žánrovo od ľudovej hudby k jazzu.

Linda Raganová

Linda Raganová

Momentálne vyučuje hru na klavíri a hudobnú teóriu na elokovanom pracovisku SZUŠ Hiadeľ v Banskej Bystrici.

Manželia Raganovci sa tešia na stredajší spoločný komorný koncert pre Vás v Hudobnom átriu ŠVK. Koncert sa uskutočňuje s finančnou podporou Hudobného fondu. Všetci sú srdečne vítaní. Vstup je voľný.

Autor: (tom) , Foto: archív a ilustračné