Klubový filmový apríl otvorí oscarová Zóna záujmu z Osvienčimu režiséra Jonathana Glazera

KULTÚRA
0 /

Program Filmového klubu v Múzeu SNP počas apríla ponúkne bohatú zmes artových noviniek, ale aj špeciálny týždeň plný archívnych filmov, ktoré nebude možné vidieť na inom mieste.

Nový mesiac otvorí premiéra drámy o mužovi a žene, ktorí sa snažia vybudovať si vysnívaný život v dome so záhradou vedľa tábora Osvienčim. Tým mužom je jeho veliteľ Rudolf Höss. Mrazivý film Zóna záujmu režiséra Jonathana Glazera o banalite zla získal Veľkú cenu na MFF v Cannes a Oscara za najlepší zahraničný film roka. Premietanie sa bude konať 4. apríla o 19:00.

Premiéru bude mať aj čiernej komédii o mužovi, ktorý sa zrazu zjavuje vo snoch miliónov ľudí po celom svete. Ako globálnej celebrite sa mu začnú plniť všetky želania, ale zároveň spozná, aká vysoká je cena za slávu. Hlavnú úlohu vo filme To sa mi snáď len zdá stvárnil Nicholas Cage a za svoj výkon tento čerstvý šesťdesiatnik dokonca získal nomináciu na Zlatý glóbus. Premietanie sa koná 15. apríla o 19:00.

Po marcovom úspechu filmový klub ponúkne aj reprízu snímky Wima Wendersa Dokonalé dni, ktorého hlavný hrdina pracuje ako čistič toaliet v Tokiu, voľný čas trávi čítaním kníh, počúvaním starých rockových kaziet a fotografovaním na analógový fotoaparát. Zo životnej harmónie ho vytrhne séria nečakaných stretnutí. Poetický film o hľadaní krásy v zdanlivých maličkostiach sa premietne 18. apríla o 19:00.

V apríli sa na klubové plátna poslednýkrát dostane Penelope Cruz v intímnej ženskej dráme Julia Medema Ma ma. Príbeh Magdy, ktorú opustil manžel, prišla o prácu a diagnostikovali jej zákerné ochorenie. Práve vtedy stretne Artura, ktorému sa následkom osobnej tragédie zrútil život. Náhodné stretnutie postupne obom všetko zmení… Premietanie sa koná 22. apríla o 19:00.

Priestor dostane aj humor. Islandská čierna komédia Lietanie pre začiatočníkov nám sprostredkuje lekciu, ako sa vyrovnať so svojimi vnútornými strachmi. Skupina bojazlivých cestujúcich sa chystá zúčastniť terapeutického výcviku, ktorý by im mal pomôcť prekonať fóbiu z lietania. Pristátie na Islande im dá „mrazivú“ lekciu… Film plný bizarného humoru premietneme 25. apríla o 19:00.

Na záver mesiaca v obnovenej premiére ponúkneme zásadný film režiséra Larsa von Triera Melancholia. Mladomanželia Justine a Michael organizujú prepychovú svadobnú hostinu, zatiaľ čo sa k Zemi nezadržateľne približuje planéta Melancholia. Prekrásny film nie je o konci sveta a ľudskej rasy, ale o správaní sa a reakciách ľudí, ktorí sú vystavení určitému tlaku. Premieta sa 29. apríla o 19:00.

Súčasťou klubového programu v apríli bude aj druhý ročník medzinárodného vzdelávacieho semináru Dni archívneho filmu, ktorý sa bude konať od 8. do 12. apríla a prinesie originálne snímky súčasných režisérov, ktorí využívajú nájdené, resp. archívne filmové materiály ako základ pre tvorbu vlastných strihových filmov.

Vracajú sa v nich do minulosti, vypovedajú o zlomových historických, ale aj obyčajných každodenných udalostiach, nezriedka cez konkrétne príbehy jednotlivcov. Do Banskej Bystrice počas festivalu zavíta aj renomovaný ukrajinský režisér Sergej Loznica. Viac informácií získate na  https://fdu.aku.sk/sk/aktivity-fakulty/podujatia/844-dni-archivneho-filmu.html.

Zdroj: Slavo Sochor , Foto: ilustračné z filmov