Kino v bazéne tento rok premietne filmy krátkej vlny

Kino
0 /

Už osem rokov sa v areáli Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici konajú letné filmové projekcie pod eventovou značkou Kino v bazéne. Idea filmového podujatia, s ktorou prišli dnes už bývalí študenti gymnázia, sa každoročne teší mimoriadnej diváckej priazni.

Vzhľadom na špecifické obmedzenia, ktorým tento rok čelí aj umelecký a kultúrny svet, vybrali organizátori vybrali tri filmové tituly z domácej filmovej produkcie 90. rokov.

Dramaturg projektu Slavo Sochor hovorí:

„Programový výber s podnázvom Prázdniny na krátkej vlne je tak trochu príznačný, pretože aj naši tvorcovia v poslednej dekáde minulého storočia čelili špecifickým obmedzeniam a podmienkam.“

Tohtoročný program 10. augusta otvorí projekcia televízneho filmu režiséra Tomáša Krnáča Baščovanský a zať, ktorý vznikol podľa literárneho scenára spisovateľa Dušana Taragela. Nekorektný humor a naturalistické stvárnenie jednotlivých postáv zapríčinili, že príbeh z autodielne na periférii Bratislavy rozdelil publikum na oddaných fanúšikov a tých, čo túto svojskú poetiku odmietli.

Medzi odvážne domáce filmárske počiny 90. rokov patrí aj snímka Na krásnom modrom Dunaji v réžii Štefana Semjana, ktorej projekcia sa uskutoční 17. augusta. Komédia o troch kamarátoch, ktorých vzrušenie na hrane zákona, neviazaná zábava, sexuálna sloboda, radosť z maličkostí a žiadne obavy pred budúcnosťou privedú k spolupráci na krádeži slávneho obrazu Andyho Warhola. Zaujímavosťou je, že pôvodný strih filmu, ktorý nikdy neuzrel svetlo sveta, mal až štyri hodiny.

Tretí a zároveň posledný večer ôsmeho ročníka Kina v bazéne ponúkne 24. augusta snímku Rivers of Babylon režiséra Vlada Balca natočenú podľa známej rovnomennej literárnej predlohy Petra Pišťanka, ktorý veľmi krátko po Nežnej revolúcii priniesol do slovenskej literatúry čerstvý vietor a strašidelne vizionárske predstavy o ranom kapitalizme v karpatskom ponímaní.

Na podujatia Kina v bazéne je aj v roku 2020 voľný vstup. Okrem projekcií projekt ponúka verejnosti jedinečnú možnosť navštíviť netradičný areál Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského, za ktorého tvárou stoja architekt Pavel Rek a sochár Jaroslav Kubička.

Zdroj: Slavo Sochor, Foto: ilustračné a archív