Kelti na Horehroní: Legendy a tajomstvá ožijú počas jednej noci upírov v Hornej Lehote

Tip na výlet
0 /

Už tento piatok 16. augusta 2019 sa po prvýkrát návštevníkom otvoria dvere do prvej izby „Kelti na Horehroní“ kde sa autenticky dozvedia ako v obci Horná Lehota žili Kelti. Zároveň pri výročí podujatia „Upírska svetlá noc“ otvoria aj „Prdimuchovú upírsku izbu“ kde ožije legenda o prvom upírovi na Slovensku.

Upírska svetlá noc v Hornej Lehote

Podujatie odštartuje popoludní prechádzka novým náučným chodníkom  na Hrádok – sídlo Keltov na Horehroní, kde prví keltskí osadníci spracúvali železo. Počas odbornej prechádzky sa návštevníci autenticky dozvedia zaujímavosti zo života prvých Keltov na Horehroní.

V piatok o 17:00 hodine starosta obce Horná Lehota Vladimír Bušniak a odborníci spolu s Jozefom Stankovianskym  slávnostne otvoria prvú keltskú izbu v našom regióne „Kelti na Horehroní“, kde návštevníci nájdu predmety a nástroje, ktoré boli v tejto lokalite objavené počas archeologického výskumu, či 3D model sídla Keltov – Hrádok.

V keltskej izbe rozpovedia život Keltov na Horehroní informačné tabule s fotografiami a audiovizuálnymi nahrávkami. Otvorenie bude spojené aj s ukážkami dobových remesiel, odievania a odbornými prednáškami s keltskou tematikou.

„Interiér izby Kelti na Horehroní sme mohli zariadiť aj vďaka podpore a spolupráci Banskobystrického samosprávneho kraja, hradu Slovenská Lupča, folklórneho súboru Mostár, Lesov mesta Brezno a Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky a oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horehronie, ktorej sme členom. Tieto subjekty sa zapojili do veríme, že zaujímavého projektu, poskytli nám personálnu, marketingovú a organizačnú pomoc, no i potrebné materiály a predmety k zariadeniu a trvalej udržateľnosti projektu. Keltská izba vznikla aj vďaka odbornej spolupráci s  Jozefom Stankovianskym“

hovorí nadšený starosta obce Horná Lehota, Vladimír Bušniak.

Avšak v tento deň sa otvoria brány nielen izby Keltov na Horehroní, ale i vráta izby jediného slovenského upíra, ktorého legendu oživili v obci už v minulom roku – zriadením Chodníka upíra Prdimuchu so stanovišťami na miestach spojených s jeho životom podľa legendy. Pri prvom výročí podujatia „Upírska svetlá noc“ sa otvorí strašidelná Izba upíra Prdimuchu, ktorý žil práve v Hornej Lehote.

Návštevníci budú môcť po prvýkrát vstúpiť do „Prdimuchovej upírskej izby“ o 19:00 hodine. Legendu o upírovi rozpovie ,,Fonfa“ a najmenší sa môžu tešiť na upírske maľovanie na tvár, či krátke predstavenia a animácie od talentovaných divadelníkov známych z relácie Československo má talent ako kúzelník a žonglér Stano Mečiar, Edo Drewo – „živý strom“ a v upírskom šate známy herec Albín Medúz pod záštitou Divadelného sveta. Všetkých čaká taktiež spoločný pochod rozprávkovým chodníkom upíra Prdimuchu  so strašidelným sprievodom. Podujatie bude ukončené zábavou so skupinou Los Babraccos pri upírskej vatre.

„Sme veľmi radi, že aj  vďaka iniciatíve obce Horná Lehota sme spolu vytvorili priestor, kde sa návštevníci môžu dozvedieť veľa zaujímavých informácií o histórii keltov, ktorí v tejto lokalite žili. Okrem keltskej izby a Prdimuchovej izby bude v priestoroch drevenice aj informačná miestnosť, kde sa turisti dozvedia o ďalších turistických zaujímavostiach  a atrakcii v regióne, a zároveň tak vznikol priestor na rozvoj ďalších aktivít a podujatí pre cestovných ruch a prilákanie návštevníkov do regiónu Horehronie.“

uvádza Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka OOCR Región Horehronie.

Program

14:00 náučná prechádzka chodníkom na Hrádok (sídlo Keltov)

17:00 slávnostné otvorenie izby „Kelti na Horehroní“ sprevádzané ukážkami remesiel, dobovým obliekaním a prednáškami s keltskou tématikou.

19:00 slávnostné otvorenie „Prdimuchovej upírskej izby“ s umelcami – Edo Drewo, upírom Prdimuchom (Albínom Medúzom), Fonfou a kúzelníkom a žonglérom v jednom.

20:00 strašidelný pochod Prdimuchovým chodníkom

21:00 upírska zábava pri vatre

Edo Drewo (živý strom)

Kúzelník & žonglér

Albín Medúza – jedna z hlavých postáv Jakubiskovej Perinbaby, Henry Ford – Big names

Sprievodný program: keltský guláš, remeselný trh, animácie a súťaže pre deti, maľovanie na tvár

Zdroj: Tím Región Horehronie, Foto: ilustračné