Jozef Lupták predstaví nový projekt s piesňami Mariána Vargu premiérovo v Banskej Bystrici

KULTÚRA
0 /

Séria koncertov neúnavného hudobníka, organizátora a riaditeľa festivalu komornej hudby Konvergencie Jozefa Luptáka a jeho priateľov s názvom „JL turné“ pokračuje po niekoľkomesačnej „pandemickej“ pauze piatym koncertom v piatok 18. júna 2021 o 19:00 hod. v Evanjelickom kostole v Banskej Bystrici  (Lazovná ulica).

Koncert v Banskej Bystrici

V prvej časti koncertu zaznie tretia Bachova Suita pre sólové violončelo v podaní Jozefa Luptáka a Antifona Mariána Vargu pre violončelo a klavír. Mimoriadne úspešný projekt Vargových Piesní v komorných aranžmánoch Vladislava Šarišského, ktorý vznikol minulý rok, prinesie atraktívna zostava umelcov.

Sisa Fehér

Sisa Fehér

Talentovaná a svojím citlivým autentickým prejavom ojedinelá speváčka Sisa Fehér, ktorá v súčasnosti študuje na RMC (Rhythmic Music Conservatory) v Kodani, fenomenálny trubkár Oskar Török disponujúci citom a nadhľadom nadžánrového hudobníka, originálny a výnimočný klavirista s myslením skladateľa Vladislav Šarišský a violončelista Jozef Lupták, dlhodobý priateľ a aj spoluhráč Mariána Vargu.

Oskar Török

Oskar Török

„Veľmi sa teším, že po siedmich mesiacoch pandemického odmlčania sa, môžem pokračovať v mojom turné s hudbou J. S. Bacha s mojimi priateľmi hudobníkmi. Na koncerte v Banskej Bystrici spojíme známe piesne Mariána Vargu v nových aranžmánoch spolu s 3. suitou pre sólové violončelo. K Bystrici mám blízky vzťah vďaka môjmu otcovi, ktorý tu dlhé roky žil. V máji by mal 100 rokov a pochovaný je práve na cintoríne za kostolom, v ktorom odzneje náš koncert.”

uvádza slovenský violončelista Jozef Lupták.

Jozef Lupták

Jozef Lupták

Vargove piesne v novom šate

„Klávesista a skladateľ Vladislav „Slnko“ Šarišský už viackrát dokázal, že hudbe Mariána Vargu rozumie. Teraz zaranžoval jeho pesničky pre nezvyčajné obsadenie. Namiesto obvyklého Pavla Hammela je tu mladá speváčka Sisa Fehér, ktorá sa doteraz pohybovala medzi džezom a world music,“

hovorí o novom projekte hudobný publicista Oliver Rehák a dodáva:

„I ona si dokázala tieto pesničky prisvojiť vkusne a muzikálne, s citom k originálu a zároveň s vlastným vkladom. Vargove klasické korene v tomto nadžánrovom projekte pripomína violončelista Jozef Lupták, kým hráč na trúbku Oskar Török do zvuku kvarteta vnáša džezové postupy.“

Vladislav Šarišský

Vladislav Šarišský

Aj speváčka Sisa Fehér sa veľmi teší na koncert v Banskej Bystrici:

„Vďaka tomuto projektu som dostala možnosť spoznať hudbu Mariána Vargu tak dôverne, ako sa patrí k následnej úctivej interpretácii, a tým pádom si vytvoriť intímny vzťah k jeho tvorbe, ktorá pre mňa odteraz už vždy bude nadčasovým klenotom.“

Účinkujú: Sisa FEHÉR – spev, Vladislav ŠARIŠSKÝ – klávesy a aranžmány, Jozef LUPTÁK – violončelo, Oskar TÖRÖK – trúbka.

Program

 1. S. Bach (1685 – 1750): Suita č. 3 C dur BWV 1009 pre sólové violončelo
 2. Varga (1947 – 2017): Antifona pre violončelo a klavír
 3. Varga / K. Peteraj: Ľalia poľná
 4. Varga / K. Peteraj: Slnečnice
 5. Varga / R. Skukálek: Pomôž mi
 6. Varga / R. Skukálek: Možno
 7. Varga / K. Peteraj: Piesne z kolovrátku 1
 8. Varga / K. Peteraj: Piesne z kolovrátku 2
 9. Varga / M. Válek: Smutná ranná električka
 10. Varga / K. Peteraj: Pošta
 11. Varga / K. Peteraj: Voda
 12. Varga / K. Peteraj: Z ďatelín
 13. Varga, P. Hammel / R. Skukálek: S rukami vo vreckách
Marián Varga

Marián Varga

Koncert „JL turné“ z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Organizátori ďakujú aj ďalším partnerom a mediálnym partnerom za pomoc a podporu.

Viac informácii získate na: www.jozefluptak.com, www.konvergencie.sk a FB event: https://fb.me/e/2azaoo2Ve.

Vstupenky: https://www.ticketportal.sk/event/JL-turne-5-Bach-Varga

Zdroj: Rút Cimermanová, Foto: Konvergencie a ilustračné