Jozef Banáš počas Radvanského jarmoku v Thurzovom dome o M. R. Štefánikovi

História
0 /

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici Vás srdečne pozýva túto sobotu 7. septembra 2019 o 17:00 hod. do Thurzovho domu na diskusiu s Jozefom Banášom BOJUJEM S PREKÁŽKAMI AKO ŠTEFÁNIK.

Jozef Banáš odhalí najväčšie tajomstvá spojené s Milanom Rastislavom Štefánikom a svoj obsažný román o najväčšom Slovákovi Prebijem sa! Štefánik – Muž železnej vôle. Diskusia s Jozefom Banášom sa bude konať v rámci Slovenského dňa kroja, ktorý je tento rok venovaný okrem iného aj spomienke na generála Štefánika.

V komplexnom diele Prebijem sa! Štefánik Banáš píše, o čom hovoril s Tolstým a prečo necestoval Titanicom, hoci to bolo v pláne. Dozviete sa o stratenom zlatom poklade ruského cára aj o tom, prečo nemecké tajné služby financovali ruských boľševikov. Jozef Banáš hľadá odpovede aj na otázky:

Stál za jeho smrťou Beneš?

Bol Štefánik slobodomurár?

Kto v skutočnosti vyhlásil Česko-Slovenskú republiku?

Bol viac čechoslovakistom alebo Slovákom?

Čím imponoval ženám a prečo sa neoženil?

Milan Rastislav Štefánik dokázal nepredstaviteľné. Chlapec zo zabudnutých kopaníc Horného Uhorska sa presadil priamo v Paríži – centre vtedajšieho sveta.

Mladík z chudobnej rodiny neznámeho národa sa stal hvezdárom a generálom svetovej mocnosti. Čím sa motivoval a kde čerpal železnú vôľu siahať vždy až na dno síl? Aj o tom je beletrizovaný príbeh najvýznamnejšieho muža slovenského národa.

„Knihou o najvýznamnejšom Slovákovi Prebijem sa! Štefánik som chcel vzbudiť emócie, ale emócie pozitívne, emócie lásky a príkladu, Štefánik si zaslúži, aby sme ho milovali. So všetkými jeho slabosťami a pochybnosťami. Mal ich dosť, ale dokázal ich prekonať,“

hovorí Jozef Banáš.

Štefánik dokázal do bodky naplniť antickú múdrosť: Per aspera ad astra – cez prekážky ku hviezdam. Alebo ako on vravieval: Rastúcimi prekážkami rastie moja energia na ich prekonávanie. Stal sa hrdinom nie vďaka svojej smrti, ale vďaka svojmu životu…

Jozef Banáš Vás pozýva do Thurzovho domu

Autor: (dem), Foto: ilustračné a archív