Jedinečný večerný Banskobystrický maratón štartuje už túto sobotu

ŠPORT
3 /

Banskobystrický maratón napíše v sobotu 8. júna 2019  ôsmy rok svojej histórie. Po druhýkrát sa bude môcť pýšiť unikátnym prívlastkom jediný večerný maratón na Slovensku i v strednej Európe.

Črtá sa rekordná účasť

Je to multišportový koncept, ktorý láka svojou jedinečnou večernou atmosférou, interaktívnou okruhovou traťou, kde v každom momente každý účastník vidí súperov, kamarátov, kde sa vie rýchlo zorientovať kde je občerstvenie a kde sú jeho najbližší, ktorí ho majú možnosť stále povzbudzovať. Na konci kola si každý účastník môže zobrať náramok na ruku, ktorý mu pomôže v počítaní kôl

Na trať vybehnú maratónci o 18:30 hodine, polmaratónci a štafety o 20:00 hod.  Štart i cieľ bude na atletickom štadióne SNP Štiavničky tesne pred zahájením jeho rekonštrukcie. Pripravené sú sedemkilometrové okruhy. V prípade maratónu ich bežci absolvujú šesť, pri polmaratóne len tri okruhy.

Na utorkovej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici riaditeľ pretekov Miroslav Štrba uviedol:

„Nahlásených máme zatiaľ pretekárov z desiatich krajín, pripravení sme na dva a pol tisíc bežcov po materiálnej stránke, reálne ich očakávame podľa vývoja registrácie zhruba 2 200 až 2 300. Sme radi, že do Banskej Bystrice po roku zavíta šampiónka Chorvátka Marija Vrajičová, účastníčka olympijských hier, obhajuje prvenstvo z minulého roku. Bojujeme aj o slovenskú špičku, nebudeme nateraz špecifikovať mená, nie je jednoduché zaradiť takéto podujatie do príprav týchto atlétov. Sme radi, že s veľkých mien sa predstaví na najkratšej trati olympijský víťaz v chôdzi Matej Tóth a zároveň odovzdá ceny najlepším pretekárom práve v bežeckom minimaratóne.“

Zaujímavá trať s diváckou kulisou

Online registrácia končí v stredu o polnoci. Potom sa môžu účastníci registrovať priamo u organizátora. Účastníci Banskobystrického maratónu počas soboty absolvujú niekoľko disciplín. Okrem hlavného maratónu je to i klasický polmaratón, ďalej minimaratón v dĺžke 4,2 km, čo je desatina z maratónu a je určená pre všetky vekové kategórie.

Už tradičným lákadlom je trojčlenná bežecká štafeta na polmaratóne, v ktorej každý jeden pretekár štafety beží jeden 7 – kilometrový okruh. Súčasťou Banskobystrického maratónu sú aj kolieskové disciplíny so štartom už o 15:30 hod. pred Europou, ako sú majstrovstvá Slovenska v inline polmaratóne, handbike polmaratón, ďalej polmaratón na kolobežke o titul majstra Slovenska plus hobby 7 km na kolieskach rôzneho druhu. Vyhlásenie víťazov v týchto disciplínach bude o 17:00 hod. pred ESC.

Samotný 7 – kilometrový okruh má len 19 – metrové prevýšenie a iba dve 180 – stupňové otočky, celý je viacmenej rovný, široký, krásne jemne nasvietený s hudbou a svetelnými efektmi. Po odbehnutí troch okruhov v prípade polmaratóncov a šiestich okruhov v maratóne si všetci bežci užijú posledných 750 m smerom na štadión.

„Všetci majú na trati a v cieli rovnaký servis. Pretekári sa môžu tešiť nielen na štyri občerstvovacie stanice v každom kole s rôznymi nápojmi, ale aj na dve infocentrá, registráciu priamo v nákupnom centre Europa SC, masáže a tejpy v cene štartovného či zľavnený vstup na plaváreň. Dobeh na rozžiarený štadión je nezabudnuteľným zážitkom, ktorý nikde inde neokúsite,“

dodal Štrba.

Pre bežcov v našom regióne je to vrchol seriálu Marathon BB Tour, ktorý je jedinečný nielen férovým bodovaním so zohľadnením vekových koeficientov, ale najmä atraktívnou medailovou skladačkou. Práve do nej zapadá aj hodnotná účastnícka medaila, ktorá nesie pre tento ročník symboliku ozubeného kolesa s výsečou na ôsmych hodinách. Ďalšie 3 medaile (SOFTIP Trojkráľový večerný beh, ADRIM Nemčiansky beh, Kordícky Extrém) zapadajú presne každá do tretiny výseče maratónskeho klenotu, pričom každá je dizajnovaná ako samostatný originálny šperk.

Prvýkrát v histórii nášho podujatia ste o farbe oficiálneho trička rozhodovali účastníci. Kvalitné technické tričko od spoločnosti JOMA bude mať červenú farbu s nádhernou farebnou grafikou 8. ročníka Banskobystrického maratónu.

Rýchla, rovinatá a široká trať láka tých najlepších nielen zo Slovenska. Všetci účastníci v cieli získajú účastnícku medailu a najlepší vo všetkých vekových kategóriách aj krásne sklenené trofeje. Najlepší v absolútnom poradí aj finančné odmeny a samozrejme voľný vstup na 9. ročník Banskobystrického maratónu v roku 2020.

Novinky pre divákov

Popri účastníkoch na trati si na svoje prídu aj diváci. Organizátori očakávajú viac než desaťtisícovú divácku kulisu, ktorá prispeje k neopakovateľnej atmosfére podujatia a zážitkom. Diváci sú dôležitou cieľovou skupinou nielen pre organizátorov, ale aj pre partnerov podujatia. Celé maratónske dianie popri trati bude zamerané na aktivity pre nich.

„Čo sa týka noviniek, tento rok sme sa ešte viac zamerali na divákov. Chceme aj pre nich atraktívny koncept podujatia. Tento rok napríklad vystúpi Marián Greksa a Modus Memory o 22:00 hodine na štadióne, o 23:00 hod. bude vyhlasovanie víťazov. Obrovskou atrakciou bude veľký teplovzdušný balón, chýbať nebude ani bohatý popoludňajší kultúrny program, vystúpia napríklad tanečníci zo skupiny Element. Posilňujeme aj servis na trati. Vlani sme na sedem kilometrovom okruhu realizovali dve občerstvovacie stanice, teraz budú až štyri. Očakávame síce mierne teplejšie počasie ako v minulom ročníku, ale veríme, že si to ľudia užijú. Takisto v miestach, kde mestské osvetlenie nepostačuje, tak pridáme pútavé i nápomocné svetelné inštalácie,“

povedal o novinkách hlavný organizátor pretekov Peter Fabok z Marathon Banska Bystrica s.r.o.

Masové maratónske podujatie si vyžiada v Banskej Bystrici viaceré dopravné obmedzenia, ktoré výrazne neobmedzia motoristov a ani iných obyvateľov mesta. Pripravené sú náhradné trasy tak pre motoristov ako aj autobusy MHD.

Všetky potrebné informácie o Banskobystrickom maratóne nájdete na www.marathonbb.com. A ešte malý videonávrat na Banskobystrický maratón 2018:

Autor: (tom) a (job), Foto: Marek Rakovský a Marathon BB