Hviezdou Cigánskeho ohňa 2023 bude Pablo Reyes and Gipsy Kings

KULTÚRA
0 /

Tradičný Cigánsky oheň sa tento rok uskutoční v sobotu 25. novembra o 18:00 hod. v Brezno Aréne. Účinkujú svetoznámi  Pablo Reyes and Gipsy Kings, Enigma Romilor z Moldavska, Rómsky tanečný súbor Horúce srdce (SK), Duo Farsa (SK) a Anastasia Melencova z Ukrajiny s animáciou pieskom.

Odborník na rómsku problematiku a vzdelanie, člen Výboru pre národnostné menšiny a etnické skupiny od r. 2014 a člen Výboru rómskych mimovládnych organizácii pri ÚSVRK od r. 2021, skvelý hudobník a hlavne duša celého Cigánskeho ohňa i skupiny Gypsymusic Alexander Daško opäť pripravil pre nás temperamentný hudobný zážitok, ktorý má svoju tradíciu a kvalitu.  Moderuje ako vždy Ivo Gogál.

Alexander Daško

Alexander Daško

Predstavme si účinkujúcich:

Pablo Reyes je slávny hudobník, pôvodný člen svetovo uznávanej hudobnej skupiny Gipsy Kings. Ako jeden zo zakladateľov kapely sa Pablo významne podieľal na utváraní jedinečného zvuku a štýlu, čím sa Gipsy Kings vyznačujú.

Jeho pozoruhodný talent ako gitaristu a speváka zanechal nezmazateľnú stopu v hudbe kapely, vytvoril fúziu flamenca, rumby a latinského popu, ktorá uchvacuje publikum po celom svete. S jeho zložitými gitarovými melódiami a oduševnenými vokálmi sa Pablov rukopis k piesňam ako „Bamboleo“ a „Volare“ stal ikonickým a okamžite rozpoznateľným.

Pablo má nielen neuveriteľné technické zručnosti, ale jeho prítomnosť na pódiu je priam strhujúca, vyžaruje energiu a vášeň počas živých vystúpení. Veľkou mierou prispel k dlhovekosti a úspechu Gipsy Kings, upevnil status jednej z najvplyvnejších a najmilovanejších hudobných skupín súčasnosti.

Pablo Reyes and Gipsy Kings

Pablo Reyes and Gipsy Kings

Enigma Romilor je najlepším rómskym súborom v Moldavsku zloženým z umelcov a sólistov štátneho divadla v Kišiňove. Prezentujú kultúru, piesne a tance historického územia Besarábie. (dnešné Moldavsko, Rumunsko a juh Ukrajiny).

Prinášajú horúcu balkánsku farebnú show s virtuóznymi muzikantskými a tanečnými výkonmi v najznámejších piesňach Balkánu.

Enigma Romilor 

Enigma Romilor

Rómsky tanečný súbor Jagalo Jilo – Horúce srdce bol založený v roku 2013 a má za sebou množstvo úspešných predstavení. V súbore sa vystriedali už tri generácie tanečníkov a tanečníc – vyše 50 mladých ľudí. Tanec zmenil ich životy, postoje a správanie a otvoril cestu novým priateľstvám

Tanečný súbor má vo svojom repertoári tance na tradičnú rómsku hudbu zo Slovenska, Maďarska a Rumunska, ale aj slovenský folklór. V roku 2019 súbor postúpil do druhého kola celoslovenskej súťaže Zem spieva.

Rómsky tanečný súbor Jagalo Jilo – Horúce srdce

Rómsky tanečný súbor Jagalo Jilo – Horúce srdce

Duo Farsa je gitarové zoskupenie, ktoré vo svojom repertoári ponúka ohnivé flamenco rytmy. Ich hlavnou charakteristikou je plač gitár trhajúci srdcia a vášňou nabité melódie, ktoré vo vás prebudia najtajnejšie sny. Na hudobnej scéne pôsobia od roku 2005.

Gitarové duo hrá vlastné emotívne skladby rôznych žánrov, s prevahou španielskych rytmov, flamenca. Tvoria ho dvaja virtuózni rómski hudobníci František Godla a Dušan Onody.

Duo Farsa 

Duo Farsa

Anastasia Melencova poteší návštevníkov predstavením živých pieskových kresieb, Výtvarná umelkyňa pôvodne žila v Charkove, momentálne pôsobí na Slovensku.

Predpredaj vstupeniek je na Ticketportal  https://www.ticketportal.sk/event/Cigansky-ohen-2023. Všetky vstupenky budú zlosovateľné priamo na koncerte o hodnotné ceny od Zepter Stredné Slovensko.

Anastasia Melencova

Anastasia Melencova

Na podujatí bude stánok ZEPTER, kde si môžete vypísať kupón do zlosovania o zájazd pre 2 osoby na Zanzibar. Organizátori sa tešia na Vás.

Autor: (tom), Foto: Cigánsky oheň a ilustračné