HLAS podá trestné oznámenie na premiéra Matoviča a členov vlády, v hre sú predčasné voľby

SPRÁVY
1 /

Na utorkovej tlačovej konferencii predseda strany HLAS – sociálna demokracia Peter Pellegrini informoval, že podajú trestné oznámenie na premiéra Igora Matoviča a členov jeho vlády v súvislosti s pandémiou. Zároveň do NR SR predložia návrh ústavného zákona o skrátení volebného obdobia parlamentu.

Trestné oznámenie

Strana HLAS-SD má podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa či trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej choroby. Premiér podľa Pellegriniho nerešpektuje a mení odporúčania iných orgánov, a preto mohol tiež porušiť paragraf Trestného zákona, ktorý hovorí o marení úlohy verejným činiteľom.

Igor Matovič

Igor Matovič

Zneužívanie právomoci verejného činiteľa spája HLAS s tým, že z otvorených lyžiarskych stredísk benefitoval podľa neho predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Hovoria o podozrení z účelového upravovania opatrení v prospech ľudí, ktorým ostali otvorené prevádzky.

Členovia vlády mohli podľa Hlasu spáchať aj trestný čin šírenia nebezpečnej nákazlivej choroby. Ohrozením mohol byť vicepremiér pre legislatívu Štefan Holý (Sme rodina), ktorý po návrate z Veľkej Británie nedostatočne vysvetlil, či dodržal opatrenia a či sa testoval na ochorenie Covid-19. Následne potvrdili nákazu viacerí členovia vlády.

Matovičove obete korony

Pellegrini sa tiež v utorok pýtal, prečo premiér a členovia vlády nereagujú na kritickú situáciu v súvislosti s rastom hospitalizácií v nemocniciach a rastúcimi úmrtiami na ochorenie Covid-19 či situáciou v Nitre.

Predseda Hlasu kritizoval, že nezasadá ústredný krízový štáb. Očakával by okamžité reakcie kompetentných. Matovič sa podľa neho nemôže vyhovárať na vicepremiéra Richarda Sulíka (SaS) ani na žiadneho člena vlády.

Skrátenie volebného obdobia

Líder Hlasu na brífingu tiež povedal, že strana predloží na najbližšiu schôdzu parlamentu návrh ústavného zákona o skrátení volebného obdobia parlamentu. Poslanci by mali o návrhu zákona hlasovať na schôdzi, ktorá sa začína 26. januára.

„Aby sme zbytočne nemuseli organizovať referendum, ale rovno v januári alebo začiatkom februára počas schôdze Národnej rady môžeme pokojne hlasovaním ukončiť toto trápenie a vyvolať predčasné voľby,“

uviedol Peter Pellegrini.

Mimoriadny zdravotnícky výbor

Poslanec Richard Raši uviedol, že požiadal o zvolanie mimoriadneho zdravotníckeho výboru, kde by mal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) vysvetliť konkrétne kroky na pomoc preťaženým nemocniciam. Situácia v Nitre je podľa neho príkladom, že plošné otestovanie ohniska má význam.

Podľa Rašiho chýba aktívne krízové riadenie:

Nemôžeme to nechávať na kraje, mestá, jednotlivé nemocnice alebo záchranný systém, aby si hľadali voľné miesto. Musí to byť riadené z jedného centra. Keď sa nahlási na operačné stredisko záchrannej služby, že pacient má problém, aby im bolo jasné, kde ho môžu dať, kde je voľný ventilátor, kyslík alebo kde sú voľné lôžka pre pacientov, ktorí nepotrebujú intenzívnu starostlivosť.“

vedenie strany HLAS-sociálna demokracia

vedenie strany HLAS-sociálna demokracia

Pellegrini vyhlásil, že očkovanie musí byť na dobrovoľnom princípe a jeho strana nebude nabádať ľudí, aby sa nešli očkovať:

„Naša strana bude odporúčať očkovanie. Bude podporovať ľudí, aby tí, ktorí chcú, sa dali zaočkovať, aby sa zvýšilo percento akceptácie v spoločnosti.“

Premiér Igor Matovič neskôr reagoval slovami, že ho názory Pellegriniho nezaujímajú. Zopakoval, že za vlád Smeru-SD, ktorého bol Pellegrini súčasťou, sa systematicky rozkrádalo zdravotníctvo. Dodal tiež, že ľudia okolo Pellegriniho kritizovali opatrenia. „Moralizovanie“ z ich strany preto považuje Matovič za absurdné.

Fakultná nemocnica Nitra

Fakultná nemocnica Nitra

Kauza Lučanský

Ministerstvo spravodlivosti v súvislosti so smrťou bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského zverejnilo podľa Petra Pellegriniho len útržky. Na základe zverejnených materiálov podľa neho nie je možné povedať, že je všetko jasné a občan si zatiaľ o celej veci nemôže urobiť ucelený obraz.

„To nie je komplet celé, čo sa dialo s generálom Lučanským,“

uviedol Pellegrini, pričom kritizoval, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) zaviazala členov ňou zriadenej komisie k mlčanlivosti až do uzavretia prešetrovania a pritom sama zverejnila dokumenty. Členovia danej komisie alebo parlamentného branno – bezpečnos­tného výboru by však mohli mať prístup aj ku kamerovým záznamom z prešovského ústavu.

generál Milan Lučanský

generál Milan Lučanský

„Ak to bude trvať dlho, tak sa vystavujú podozreniu, že môžu s nimi manipulovať. To je podozrenie, ja netvrdím, že sa tak deje. Ministerka Kolíková by ešte mala zvážiť svoju rezignáciu, aj keď ťažko v sebe nájde takúto odvahu,“

povedal Peter Pellegrini.

Ministerstvo spravodlivosti v utorok zverejnilo dokumenty súvisiace s prvým zranením policajného exprezidenta Milana Lučanského vo väzbe z 9. decembra 2020  a aj tie popisujúce pokus o samovraždu z 29. decembra. Lučanský zomrel v stredu 30. decembra po tom, ako sa v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu.

Zdroj: TASR a SITA , Foto: agentúrne a ilustračné