FOTO: Úžasný Cigánsky oheň 2022 bol ozajstným vyvrcholením osláv 78. výročia SNP

KULTÚRA
0 /

Znie to možno trochu pateticky, ale kto bol v pondelok večer na 16. koncerte Cigánsky oheň 2022 na bystrickom Amfiteátri Paľa Bielika, videl a počul skutočné umelecké vyvrcholenie sviatočného dňa celonárodných osláv SNP, hoci tento jedinečný koncert nebol ich oficiálnou súčasťou.

Bol to pravý hudobný oheň v podaní Gypsymusic Alexandra Daška , Idy Kelarovej a Čhavorenge s Českou filharmóniou, skupiny  Vidiek a Boban Markovič orkestra so sprievodným slovom Iva Gogála. Všetci účinkujúci spájali Rómov s nerómami, šírili z pódia okrem kvalitnej hudby a spevu nekonečnú  slobodu umeleckého prejavu a priateľstvo medzi ľuďmi. Bol to jednoducho úžasný zážitok.

Zľava Ján Hero a Alexander Daško

Zľava Ján Hero a Alexander Daško

Presne to vo svojom úvodnom slove ocenil splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ján Hero, ktorého pozval hlavný organizátor koncertu Alexander Daško na pódium.

Umelci potom vystupovali pre všetkých záujemcov, nielen pre pozvaných hostí, ako sa to stalo pri oficiálnom slávnostnom zhromaždení v uzavretom areáli Pamätníka SNP bez verejnosti.

Ivo Gogal

Ivo Gogal

Alexander Daško familiárne nazývaný „Šaňo“, tak ako každý rok vystúpil na tomto podujatí so svojou kapelou Gypsymusic. Pre náš portál uviedol:

„Myslím, že sa nám podarilo pripraviť tu najväčšiu kvalitu v oblasti cigánskej muziky, ktorá má celosvetový rozmer. Pravdou je, že my Rómovia spolu s nerómami v posledných rokoch takýmto našským spôsobom vlastne oslavujeme Slovenské národné povstanie v jeho samotnom srdci – Banskej Bystrici. Koncert patril všetkým záujemcov bez rozdielu a akýchkoľvek obmedzení a ja sa chcem vďačnému obecenstvu poďakovať za potlesk a skvelú atmosféru, ku ktorej sme dúfam prispeli aj my umelci na pódiu.“

Alexander Daško

Alexander Daško

Ojedinelý projekt Alexandra Daška vznikol v roku 2006 a predstavuje dravú, živelnú a autentickú rómsku hudbu. Z Cigánskeho ohňa odchádzajú ľudia nabití pozitívnou energiou a s hlbokým umeleckým zážitkom.

Šaňo Daško, sám skvelý muzikant, je zároveň riaditeľom Súkromnej základnej umeleckej školy LAVUTA. Hlavným cieľom tejto školy je poskytovať hudobné vzdelanie deťom a mládeži bez ohľadu na ich sociálnu a ekonomickú situáciu či prostredie z ktorého pochádzajú. Riadi sa pritom myšlienkou hudby bez hraníc, ktorá nám dáva slobodu a prinavracia pravé hodnoty do súčasného materialisticky orientovaného sveta.

Gypsymusic Šaňa Daška

Gypsymusic Šaňa Daška

V duchu tejto myšlienky dáva Alexander Daško na Cigánskom ohni priestor nielen známym rómskym i nerómskym umelcom, aj mladým talentovaným Rómom. Na „ohnivých“ koncertoch v Banskej Bystrici už vystúpilo množstvo slovenských aj medzinárodných hviezd, pričom ten 16. V poradí nebol výnimkou.

V úvodnom vystúpení vynikajúci huslista z Gypsymusic rozpálil svoje husle so svojimi rovnako dobrými hudobníkmi a nádherným spevom Štefana  Bučka prezývaného „Kefa.

Ida Kelarová s  Čhavorenge a  Českou filharmóniou

Ida Kelarová s  Čhavorenge a  Českou filharmóniou

Na pódiu po bystrickej kapele potom kraľovala úžasná speváčka Ida Kelarová so svojou kapelou, speváckym zborom mladých rómskych dievčat a chlapcov  Čhavorenge a  s Českou filharmóniou.

Táto spolupráca pretrváva už 9 rokov a jej zmyslom je podpora rómskych deti a mladých ľudí v ich ceste za hudbou. A veru ich vystúpenie stálo za to. Bolo to očarujúce.

Ján Kuric a Vidiek

Ján Kuric a Vidiek

Návštevníkov koncertu potešila aj známa skupina Vidiek so svojím lídrom Jánom Kuricom. Tvorba aj vystúpenia skupiny Vidiek sú charakteristické parodovaním hudobného prejavu amatérskych insitných kapiel, čo však kontrastuje s vysokými skladateľskými kvalitami a virtuozitou jej členov.

Populárna skupina má za sebou množstvo úspešných hitov, pričom jej líder Janko Kuric sa netají svojim obdivom k rómskej muzike. Vystúpenie „Vidiečanov“ v Banskej Bystrici malo potrebný náboj a veľmi dobre zapadlo do jedinečnej koncepcie Cigánskeho ohňa.

Boban Markovič orkester

Boban Markovič orkester

Vyvrcholením pondelkového koncertu bolo vystúpenie v súčasnosti najuznávanejšieho balkánskeho trubkára Bobana Markoviča s orchestrom. Spolu precestovali  celý svet, milujú ho ľudia z ulice i nároční hudobní kritici.

Dynamická cigánska hudba sa stala súčasťou Bobanovho života. Smutné aj veselé melódie pri ktorých človek plače alebo s radosťou tancuje, to je hudba značky Boban Markovič orkester. Treba povedať, že temperamentní Balkánci to na bystrickom pódiu  rozpumpovali  parádne. Nechýbala ani spoločná skladba Bobana a Marka Markovičovcov s Vidiekom „Hrajte trúbky“, ku ktorej nahrali aj videoklip:

V každom prípade to bol úžasný sviatočný večer na bystrickom amfíku so skvelými hudobníkmi a spevákmi. Už sa môžeme tešiť na 17. Cigánsky oheň, ktorý bude opäť organizovať neúnavný Alexander Daško.

Tak nech sa darí, držíme palce a určite zasa radi prídeme aj na rok.

Vidiek a Boban Markovič orkester

Vidiek a Boban Markovič orkester

Autor: Miro Toman , Foto: Ján Miškovič „Mišiak“