FOTO: Úspešný Parkour Meeting Banská Bystrica 2016

ŠPORT
0 /

Banskú Bystricu obsadili na štyri dni parkouristi. Od 14. do 17. júla sa na Zimnom štadióne v hale B konal už šiesty ročník medzinárodného stretnutia nadšencov umenia pohybu, Parkour Meeting Banská Bystrica 2016.

Toto podujatie prilákalo nielen okolo 130 účastníkov zo Slovenska a Česka, medzi ktorými nechýbalo ani 30 dievčat vo veku už od deväť rokov, ale aj desiatky záujemcov z radov verejnosti.

„Pre parkouristov boli aj tento rok pripravené tréningy v parku pod Pamätníkom SNP a workshopy rôznych techník, od základných preskokov, rollov, až po zložitejší tréning na hrazdách či históriu parkouru, ktoré viedli samotní účastníci. Špeciálny workshop pre dievčatá mal aj náš hosť, Francúz Yoann „Zephyr“ Leroux,“ uviedol za organizátorov Dávid Lupták.

Vyzdvihol Yoannovu priateľskosť, komunikatívnosť a ochotu, pricestovať na akciu bez nároku na honorár a dodal: „Zanechal nám aj krásne posolstvo: „Byť štítom pre slabších.“

Zaujímavosťou tohto ročníka bolo aj uvedenie novej parkourovej piesne Umenie pohybu (vo videogalérii), ktorú zložil mladý bratislavský raper Player. Odznela práve na štvrtkovom otvorení akcie.

Mladí skokani sa však podujali aj na ďalšiu špecialitu. Svoje schopnosti predviedli Bystričanom na flash mobe priamo na Námestí SNP. V improvizovanej exhibícii naplno využili svoje umenie prekonávať prekážky, saltá, chôdzu po rukách a vlastný priestor dostali aj dievčatá.

„Čo sa týka verejnosti, tento rok Meeting pritiahol oveľa viac záujemcov ako po minulé. Do tréningu so skúsenejšími parkouristami sa vo vyhradených časoch zapájali hlavne mladšie deti od päť do 12 rokov, no našli sa aj vysokoškoláci. Starších zase skôr zaujímala filozofia parkouru. Jedným z cieľov akcie je aj šírenie osvety o dostupnosti tejto nesúťažnej disciplíny, povedal Lupták.

Okrem spoločného tréningu a vymieňania si skúseností parkouristi zažili aj veľa zábavy. Čakala ich nočná túra na Urpín, viacerí neodolali kúpaniu sa v Hrone, no schopnosti svojich tiel preverili aj pri stavaní ľudskej pyramídy či pretekoch „dážďoviek“ v spacákoch.

„Nakoniec samotní účastníci, v duchu hesla „buď silný, aby si bol užitočný“, pomohli so skladaním prekážok v hale a pomohli nám tak s úspešným zavŕšením akcie, za čo im veľmi ďakujeme,“ doplnil na záver  Lupták.

Zdroj: Parkour Meeting BB, Foto: Tomáš Žiško