FOTO: Napriek dažďu nádherný Slovenský deň kroja s rekordom + nedeľný program Radvanského jarmoku

KULTÚRA
4 /

Toľko prekrásnych slovenských krojov na jednom mieste vari zo všetkých regiónov Slovenska i krajín, kde žijú zahraniční Slováci, to sa len tak nevidí. Iba ak v Banskej Bystrici na Slovenskom dni kroja počas Radvanského jarmoku.

Slovenský deň kroja 2019 

Kým vlani na prvom ročníku Slovenského dňa kroja vytvorili  účastníci Radvanského jarmoku nový rekord zapísaný v Knihe slovenských rekordov v počte 2 679 ľudí oblečených v krojoch naraz na jednom mieste, tohto roku 7. septembra 2019 bol prekonaný. Na sobotňajšie bystrické námestie prišlo 3 882 ľudí v krojoch.

Organizátorom Slovenského dňa kroja je týždenník Slovenka, v spolupráci s mestom Banská Bystrica a Združením miest a obcí Slovenska. Rozhlasový moderátor RTVS  Roman Bomboš privítal všetkých účastníkov tohto podujatia a  na hlavnom pódiu sa postupne predstavili ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková, primátor mesta Ján Nosko, riaditeľka časopisu Slovenka Mária Reháková, starosta Štrby a dlhoročný predseda ZMOSu Michal Sýkora či režisér programu a podpredseda BBSK Roman Malatinec iďalší.

Predseda vlády – Bystričan Peter Pellegrini sa tohtoročného Slovenského dňa kroja nemohol zúčastniť z pracovných dôvodov, ale prítomným ľuďom na banskobystrickom námestí poslal videopozdrav:

„Slovenské dni kroja sú oslavou jedného z unikátnych prvkov našej kultúry. Folklór k Slovensku neodmysliteľne patrí. Keďže sa tohto podujatia nemôžem osobne zúčastniť, želám vám, aspoň touto cestou krásny deň a nech sa všetci v krojoch dobre zabavíte.“

SLOVENSKÉ DNI KROJA Slovenské dni kroja sú oslavou jedného z unikátnych prvkov našej kultúry. Folklór k Slovensku neodmysliteľne patrí. Keďže sa tohto podujatia nemôžem osobne zúčastniť, želám vám, aspoň touto cestou, krásny deň a nech sa všetci v krojoch dobre zabavíte.

Uverejnil používateľ Peter Pellegrini Sobota 7. septembra 2019

Ďalšia Bystričanka – ministerka kultúry Ľubica Laššáková okrem iného povedala:

„Pamätníci mi rozprávali, že naše staré mamy kedysi, keď piekli chlieb, tak si obliekali kroj, aby tomu chlebu dali patričnú vážnosť.“

Autorka myšlienky Slovenského dňa kroja  – Radvančanka Mária Reháková bola zo soboty v kroji unesená:

„To, čo sme dostali od našich predkov máme povinnosť odovzdať ďalším generáciám. Z organizácie dnešného veľkého dňa som mala stres, ale keď som si obliekla kroj, všetko zo mňa opadlo a nabrala som z neho množstvo pozitívnej energie rovnako ako zo všetkých návštevníkov, ktorí dnes prišli do Banskej Bystrice – skutočného centra ľudovej kultúry.“

Spokojný bol aj bystrický primátor Ján Nosko:

„Naše námestie práve ožíva v kráse a rôznorodosti ľudových odevov. Som veľmi rád, že už po druhý raz sme otvorili Deň kroja a všetci spoločne oslávime tvorivosť, umenie i bohatstvo tradícií, ktoré si naši ľudia dodnes zachovali.“

Po dopoludňajšom oficiálnom otvorení Slovenského dňa kroja 2019 sa Námestie SNP sa to len tak hemžilo krojmi a folklórom, na pódiu vystupovali súbory z celého Slovenska vrátane detských, prišli aj naši krajania. Napriek dažďu, ktorý sa popoludní spustil na Banskú Bystricu, bol neopakovateľný sprievod tisícok krojovaných zástupcov obcí zo všetkých kútov Slovenska i zo zahraničia. Tí potom zdravili divákov z hlavného pódia.

Nechýbalo vyhlásenie výsledkov súťaže Dedina roka 2019, ktorej víťazom sa stala obec Papradno z okresu Považská Bystrica. Rovnako sa vyhodnocovala súťaž Rádia Slovensko „Auto na kľúč“, keď majiteľkou novej Hondy Jazz sa stala pani s kľúčom číslo 77.

Galaprogram „Roduverní“ bol pripomienkou 100. výročia tragickej smrti M. R. Štefánika. K večeru ustal dážď a návštevníci mohli v kľude sledovať kultúrny program venovaný tohtoročnému symbolu Radvanskému jarmoku „Zvon“ s vystúpeniami ľudových speváckych súborov.

Po deviatej prišla na rad „Pocta majstrovi Kubánkovi“. Bývalý tanečník, choreograf, umelecký vedúci a režisér SĽUKu Juraj Kubánek, ktorý onedlho oslávi svoje 91. narodeniny, sa prihovoril všetkým Bystričanom a návštevníkom Slovenského videopozdravom.

Vrcholom večera na pódiu  bude program 70 rokov SĽUKu“ v podaní nášho chýrneho folklórneho umeleckého telesa. Napriek tomu, že sa opäť rozpršalo (vo svetlách reflektorov sa občas zdalo, že padá „zlatý dážď“), námestie aj po časovom posune programu zostalo plné. Ľudia aplaudovali po každom vystúpení tanečníkov a hudobníkov SĽUKu, na záver nechýbalo standing ovation. Bol to vskutku nádherný Slovenský deň kroja.

Program Radvanského jarmoku na nedeľa 8. septembra 2019

Námestie SNP

10:00 Dychová hudba Selčianka
11:30 Voising – výnimočná multižánrová vokálna skupina
13:00 Chilli Fellaz – koncert banskobystrickej kapely s predstavením ich debutového albumu
14:00 Poďakovanie remeselníkom
14:30 Folklórny súbor Bystrina

Nádvorie Radnice

10:00 – 14:00 Expozícia drevených hutníckych strojov a tvorivé dielne

Barbakan

11:00 Teatro Neline „O lúke, motýľovi a kvetinovej víle“
12:00 Krst nového albumu Šajbianskych pršťokov „Keď si ja zaspievam”
13:00 Romano Jilo „Cigánske srdce“ – rómska hudba a tanec

Sprievodný program pri Barbakane

11:00 – 14:00 Majster zvonár – ukážky odlievania a výroby zvonov
11:00 – 14:00 Vypletané zvončeky a radvanské varešky – tvorivé dielne
11:00 – 14.00 Sokoliari kráľa Svätopluka – ukážky výcviku dravcov.

Predajná doba stánkov s remeslami je v nedeľu 8. septembra od 9:00 hod. do 16:00 hod., rovnako sú otvorené aj stánky s občerstvením  Zábavné parky s kolotočmi fungujú od 9:00 – 24:00 hd. (hudobná produkcia len do 22:00 hod.). Predpoveď počasia na nedeľu nie je veľmi priaznivá, očakáva sa zväčša zamračené počasie s dažďovými prehánkami, ale to nemusí ubrať trhovníkom a návštevníkom na dobrej nálade, ktorá sprevádza tento Radvanský jarmok.

Kolotoče v areáli Pamätníka SNP

Vzhľadom k tomu, že aj na našom portáli sa ozvalo viacero kritických hlasov k umiestneniu kolotočov a zábavných atrakcií v areáli Pamätníka SNP, kde boli nedávno oslavy Povstania s pietnou spomienkou na jeho hrdinov, generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev zverejnil k tomu nasledovné stanovisko:

„Vedenie Múzea po vlaňajších skúsenostiach tohto roku nesúhlasilo s ich umiestnením v tomto priestore. Nakoniec sme však vyhoveli požiadavkám mesta. Našou podmienkou bolo aby u nás boli umiestnené výlučne atrakcie pre deti. Bohužiaľ kolotočiari túto ústnu dohodu nedodržali. Nakoľko sme už mali podpísanú zmluvu nesprístupnili sme k sankciám. Situáciu som konzultoval s pánom primátorom, ktorý taktiež nie je spokojný s tu umiestnenými atrakciami. Pre budúci rok v žiadnom prípade neumožníme rozmiestnenie kolotočov v našom areáli. Chceli sme len v našom priestore vytvoriť miesto pre deti. To bol účel nášho súhlasu. To čo tam je však takým miestom nie je. Je to nedôstojné a ja sa menom vedenia Múzea SNP všetkým ospravedlňujem.“

Autor: (tom), Foto: MIrka Chabadová, Marek Rakovský, redakčné a FB