FOTO: Dvojdňový bystrický Festival svetla a tieňa 2018

KULTÚRA
0 /

Je za nami štvrtý ročník dvojdňového  Festivalu svetla a tieňa. Dva dni bystrickej umeleckej oslavy svetla a tieňa v piatok a sobotu večer prilákali do centra mesta množstvo malých aj veľkých návštevníkov.

Festival svetla a tieňa je jedným z najväčších umeleckých podujatí v meste pod Urpínom. patrí medzi najväčšie umelecké podujatia v Banskej Bystrici. História tohto festivalu sa začala písať v roku 2015, kedy prispel do celosvetových podujatí konaných pri príležitosti Medzinárodného roku svetla a technológií založených na svetle. Ten tohtoročný bol súčasťou podujatí Európskeho roka kultúrneho dedičstva.

Festival svetla a tieňa otvoril v piatok večer koncert skupiny Campana Batucada na Námestí SNP. Potom sa svetelné príbehy v znamení bubliny odohrávali na priečeliach historických budov v centre mesta.

„Festival svetla a tieňa aj tento rok ponúkol výnimočné projekty, v ktorých svetlo a tieň oživili nehybné múry rozprávajúc rôzne príbehy.  Boli to svetelné a audiovizuálne projekcie, videomappingy, interaktívne inštalácie so svetlom pre deti aj dospelých, inšpiratívne a novátorské prepojenie svetla a módneho dizajnu vo výklade v Dolnej ulici či holografia na vodnú stenu. Na mestskú Hodinovú vežu si posvietili cyklisti. Diváci svojou pohybovou aktivitou, šliapaním na troch pripravených bicykloch mohli ovládať videomapping s názvom Cyklotriptych,“ 

uviedla riaditeľka festivalu Dagmar Rajčanová.

IMG_20180921_211652_resized_20180923_011518709

Novinkou festivalu bola spomínaná holografia na vodnú stenu pri „malej“ železničnej stanici s témou dávneho aj súčasného sveta skrytého vo vodách Hrona. Pri príležitosti 90. výročia Národného domu s operou sa Asociácia kreatívcov vytvorila priamo na fasáde tejto historickej budovy pohyblivé abstraktné svetelné obrazce v štýle ArtDeco. Videomappingom sa rozjasnila cesta z temnoty na svetlo v Dolnej ulici na kostole svätej Alžbety. Všetky projekcie našli návštevníci na Námestí SNP, v Dolnej a Národnej ulici, pri Hrone, v areáli Múzea SNP a pred Europou.

Zaujalo aj živé umenie s moderným tancom Blackout v podaní tanečníkov Human Art Space z Bratislavy na nádvorí Stredoslovenského osvetového strediska. Pri Europe zahrali umelci zo Sladovne Písek z Českej republiky predstavenie Hero Children, Bublinový servisák  v podaní skupiny Teáter Komika zo Slovenska vystupoval v pasáži Beniczkého domu. Vo výklade na Dolnej ulici sa ľudia pristavovali pri ukážke svetelného módneho dizajnu.

IMG_20180921_214310_resized_20180923_011413449

Zaujímavé hudobno – tanečné predstavenie v areáli Múzea SNP na a pod historickým vojenským lietadlom Li-2 predviedli umelci z Maďarska. Tanečné predstavenie spojené so svetlom a hudbou v podaní Študenti Konzervatória J. L. Bellu v Banskej Bystrici uviedli svoje predstavenie so svetlom a hudbou na balkónoch pasáže z Dolnej ulice vedúcej na Fortničku cez Smart Bistro. Interaktívna pohybovo – hudobná inštalácia sa uskutočnila aj v Čižmárskej bašte.

3598111_1000x

 

Festival po prvýkrát priniesol After party v Urban Spote so skupinou Medial Banana. V Thurzovom dome sa konala moderovaná diskusia na tému Je umenie bublina alebo sa dostane aj ku človeku s masovým vkusom? Besedovali riaditeľka Divadla Štúdio Tanca Zuzana Hájková, moderátor Rádia FM Martin Staňo a  producent vydavateľstva Slnko Records Ondrej Geče. V sobotu oživila festival svetelná cyklojazda mestom.

V Banskej Bystrici sa na štvrtom ročníku festivalu predstavili mladí kreatívni umelci z piatich krajín – Talianska, Poľska, Maďarska, Českej republiky a Slovenska.

3598109_1000x

Autor: (dem) , Foto: Dušan Hein a redakčné