FOTO: Ako sa dajú tvoriť kvalitné nerezové výrobky na krupinských lazoch u Gelienovcov

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Stalo sa dobrým zvykom, že okrem aktuálneho spravodajstva z nášho mesta či regiónu Vám predstavujeme aj zaujímavých ľudí, o ktorých ste ešte možno nepočuli, ale vlastnými silami a schopnosťami sa vypracovali na majstrov svojho remesla. Tentoraz sme zablúdili na krupinské lazy ku Gelienovcom.

Trochu histórie

Firma pána  Jána Geliena s názvom J. G. Benegroup vznikla v nadväznosti na jeho prácu  a získavanie skúseností už od strednej školy v Tlmačoch. Po ukončení štúdia sedem rokov pracoval v Tlmačoch ako zvárač a montážnik. Nasledovala práca v zváračskej dielni v Stavebnom podniku.

Až ho osud zavial do zahraničia kde svoje zručnosti uplatňoval v talianskych firmách zameraných na spracovanie nerezových výrobkov. Po sedemročnej praxi zvárača v zahraničí ju založil v Krupine pred desiatimi rokmi v duchu zásad spracovania nerezovej ocele vo vysokej kvalite opracovania.

Samotný Ján Gelien hovorí:

„V septembri 2010 sa pomaly začalo podnikať aj v našich končinách. Zo starých chlievov, kde sme pred tým chovali ošípané, keďže bývame na lazoch, sme za  mesiac postavili dielňu, aby sa v nej mohli začať vyrábať rôzne prvky z nerezovej ocele ich zváraním,  brúsením a leštením.“

Na začiatku to bola práca pre spoločnosť Lind Mobler Slovakia v Krupine, pre ktorú sa u Gelienovcov vyrábali nerezové nohy k nábytku. Neskôr sa rozvinula spolupráca s ďalšími spoločnosťami ako je firma Eilersen prodaction Slovakia vo Veľkom Krtíši, ktorá vyrába vysoko kvalitný nábytok pre Ameriku, Japonsko a Škandináviu.

Súčasnosť

Vo firme sa vyrábajú nerezové pípy na čapovanie piva pre Staroprameň. Spolupracujú s firmou Spig s.r.o. na výrobe nerezových dráh pre telesne postihnutých, Sú to výsuvné plošiny na prenesenie invalidných vozíkov po schodoch.

Okrem výroby nerezových produktov sa firma Jána Geliena venuje tiež  oprave a lešteniu balneo vaní pre Kúpele Dudince, zaoberá sa výrobou komponentov pre kuchyne a gastro prevádzky, vyrába nerezové zábradlia z trubky a nerezového lanka. Taktiež spolupracuje pri rekonštrukciách čističiek odpadových vôd, kde sa zvárajú nerezové potrubia rôznych veľkostí.

„Za tých 10 rokov našej činnosti máme už dosť široké portfólio produktov, ktoré sme dokázali vyrobiť v najvyššej kvalite. Získali sme pritom veľké skúsenosti, ktoré uplatňujeme pri výrobe ďalších nových nerezových prvkov. Ich tvary sa mi rodia v hlave a  dokážeme ich podľa toho aj vyrobiť. Potom máte z tej práce radosť a baví vás to, idete ďalej,“

vysvetľuje pán Gelien a dodáva:

„Najväčšiu radosť mám však z  môjho syna, ktorý od začiatku vo firme zastupuje nový vietor mladej generácie, predstavuje pre firmu nový uhol pohľadu a vytvárania produktov. Vidieť, že to čo som vytvoril má zmysel a môj syn v tom pokračuje je veľké zadosťučinenie a ľahšie sa mi chodí do práce. Jeho mladá energia a chuť pracovať je to čo firma potrebuje preto aby sme išli stále dopredu a nezostali stáť na mieste.“

Rodinná firma

Produkty jeho firmy napríklad do kuchýň nájdete v prevádzkach v reštaurácií Rozvoj, v Kúpeľoch Dudince (nerezové digestory, pulty a odsávanie). Tu zároveň robia  rôzne opravy nerezových materiálov vaní na procedúry, na kúpalisku Dudinka vyrobili veľkú časť  nerezového zábradlia.

Keďže otec Ján Gelien má dobrú predstavivosť, svojou šikovnosťou dokáže vyrobiť všetko možné. Veľa výrobkov robia v rodinnej firme na mieru. U neho doma nájdete okrem iného aj nerezovú udiarničku na domáce údenie pstruhov. Šikovnosť svojho otca podedil aj jeho syn, ktorý sám navrhol a vytvoril nerezovú šmykľavku pre deti, o ktorú je záujem aj inde.

Pre klientov najradšej vyrábajú zábradlia, ploty a brány, ale aj stoly s nerezovými nohami. Syn Ján Gelien ml. zhotovil a navrhol pre firmu už aj elegantnú sedačku s nerezovou konštrukciou. Teraz spolu s otcom vo firme pracujú na viacerých variantoch sedačky a zvyšujú kvalitu produktu. Aj tu však pocítili koronakrízu, po ktorej sa musia riadne obracať, aby získali nových zákazníkov.

U Gelienovcov platí, že kto má správny fortieľ, dokáže sa presadiť vo svete aj z krupinských  lazov. Ak ste o nich doposiaľ ešte nepočuli, práve sme Vám ich predstavili.

Autor: (tom), Foto: FB a archív