Festival Deň architektúry v Banskej Bystrici

KULTÚRA
0 /

Nezisková organizácia CALEH pozýva všetkých priaznivcov architektúry na 9. ročník festivalu Deň architektúry, ktorý organizuje v Banskej Bystrici  od 1. do 7. októbra 2019.

Program festivalu Deň architektúry

Utorok 1. 10. 2019  o 17:00 hod.

Banská Bystrica – Divadlo Štúdio tanca, Komenského 12. Bývalá budova učilišťa sa v rokoch 2009 – 2011 premenila na tanečné divadlo. Komentovaná prehliadka priestorov pred aj za oponou Divadla Štúdia tanca + prezentácia pripravovaného projektu Spoločenského centra (dažďová záhrada, workout ihrisko s prvkami parkouru, kaviareň) vo vnútornom areáli divadla.

O 19:00 hod. nahliadneme do autorskej tvorby divadla – tanečné predstavenie 4 HLAVY (návštevníci DA majú vstup voľný!) Viac na www.studiotanca.sk.

Streda 2. 10. 2019 o 10:00 hod.

Banská Bystrica – Centrum architekta L. E. Hudeca (CALEH), Skuteckého 22. Architektúra pre deti „Mrakodrap Mrakodrak“. Tvorivý detský workshop so stavebnicou SEVA , s ktorou sa deti (5 – 6 rokov) zahrajú do sýtosti. (informácie a rezervácie: info@lehudec.org). Viac na  www.lehudec.org.

Streda 2. 10. 2019 o 17:00 hod.

Banská Bystrica – Uhrecki Concept store, Horná 23. Predstavenie zrekonštruovaného priestoru, ktorý je skĺbením predajne, výstavnej galérie a umeleckého ateliéru so živou ukážkou výroby šperkov. Viac na  www.uhrecki.com.

Štvrtok 3. 10. 2019 o 17:00 hod.

Banská Bystrica – Stredoslovenská galéria (SSG), Námestie Štefana Moysesa 25 Komentovaná prehliadka priestorov Stredoslovenskej galérie, budovy Pretória, ktorými nás prevedie kurátorka Zuzana Majlingová + vyhliadka z vežičky bývalej radnice. Viac na www.ssgbb.sk.

Sobota 5. 10. 2019 o 12:00 hod.

Banská Bystrica – komentovaná prehliadka, Ulica Janka Kráľa 5. Komentovaná prehliadka v okolí Mestského parku. Navštívime elegantný Viladom Janka Kráľa, v ktorom je prevádzka obľúbenej Jogovne, porozprávame sa o krásnych a historicky cenných domoch a znovuobjavenej Synagóge, fenoméne riečky Bystrička, opíšeme atmosféru a potenciál cenného miesta s dobrou adresou a prehliadku ukončíme vyhliadkou z terasy najnovšej bystrickej stavby Viladom Tajovského. Viac na www.bmxstudio.sk, www.beesk a www.jogovna.sk.

Sobota 5. 10. 2019 o 17:00 hod.

Banská Bystrica – Vojenský cintorín v Majeri, križovatka Partizánska cesta. Dielo, ktoré vzniklo z architektonickej súťaže, vzbudzuje pozornosť a rešpekt v zahustenom dopravnom uzle. Predstavením a obhliadkou pozoruhodného diela nás prevedie spoluautor projektu, architekt Benjamín Brádňanský z tvorivého tímu N/A Architekti (Brádňanský, Halada, Greš). Viac na www.nla.sk.

Pondelok 7. 10. 2019 o 17:00 hod.

Banská Bystrica – Centrum architekta L. E. Hudeca (CALEH), Skuteckého 22. Premietanie filmového dokumentu Po sezóne (Liečebný dom Machnáč, Trenčianske Teplice) od režisérky Andrey Kalinovej. Liečebný dom Machnáč od pražského architekta Jaromíra Krejcara v Trenčianskych Tepliciach patrí(l) k skvostom svetovej architektúry.

Objekt je však už roky nefunkčný, zanedbaný a hrozí, že sa zrúti. Nadšenci zo združenia Opustená (re)kreácia robia všetko pre to, aby sa objekt zachránil resp. aby sa o tomto skvoste aspoň vedelo. Viac na www.lehudec.org a www.abandonedrecreation.com.

Autor: (dem), Foto: ilustračné