Festival Azyl predstaví bohatú ponuku krátkych filmov po prvýkrát v Banskej Bystrici

KULTÚRA
0 /

Počas troch dní ožije centrum stredného Slovenska filmovou tvorbou z celého sveta. Od 7. do 9. októbra 2021 sa bude na viacerých miestach v Banskej Bystrici odohrávať bohatá programová ponuka medzinárodného filmového festivalu krátkych filmov a videoklipov Festivalu AZYL. Súťažné podujatie s dlhoročnou tradíciou ponúkne program pre filmových fanúšikov a fanúšičky, ako aj študentov a študentky audiovizuálnych umení.

 Azyl

Festivalové brány sa otvoria vo štvrtok 7. októbra o 18:00 v Múzeu SNP, kde bude môcť publikum po slávnostnom otvorení vzhliadnuť aj prvý blok sekcie Best Shorts, teda výber najlepších krátkych filmov z renomovaných svetových festivalov ako sú MFF Cannes alebo Sundance. Vo výbere sa predstaví napríklad egyptský kraťas I Am Afraid to Forget Your Facee od Sameha Alaa, ktorý v roku 2020 zahviezdil práve na Azúrovom pobreží.

„V kinosále Múzea SNP sa okrem sekcie Best Shorts premietnu aj súťažné filmové bloky minútových filmov, päťminútových filmov a videoklipov, z ktorých štvorčlenná medzinárodná porota vyberie víťazov a víťazky súťaže. Na rovnakom mieste budú mať diváci a diváčky možnosť vidieť aj špeciálny blok krátkych filmov z archívu Slovenského filmového ústavu. Vo výbere kurátora Rastislava Steranku sa tak premietnu aj staršie a menej známe filmy legendárneho Dušana Hanáka či Jaroslavy Havettovej,“

hovorí za organizátorov  Slavo Sochor.

Ďalším dejiskom festivalu bude kultúrne Záhrada, kde svoje obľúbené snímky v rámci sekcie V4 predstaví medzinárodná porota v zložení: Zuzana Gindl – Tatárová (SK), Csaba Bollok (HU), Filip Kršiak (CZ) a Kristof Sienkiewicz (PL) a na svoje si príde aj mladšie publikum.

Slavo Sochor

Slavo Sochor

Na programe je totiž selekcia detských animovaných kraťasov z prehliadky Fest Anča a tiež sekcia českého Young Film Festivalu, ktorá predstaví pozoruhodné krátke snímky pre mládež. V kurátorskom výbere Saši Gabrižovej a Maroša Hečka Festival Azyl v Záhrade ponúkne aj súčasnú študentskú krátkometrážnu tvorbu.

Súčasťou festivalu Azyl bude aj päťdňový workshop, do ktorého sa mohli zapojiť študenti a študentky stredných škôl so záľubou vo filme a audiovízii. Počas workshopu, ktorý sa bude konať na pôde banskobystrickej Akadémie umení, si natočia aj svoj vlastný film. Následne budú študentské práce premietnuté počas sobotného programu v Záhrade, kde o nich budú môcť samotní autori a autorky diskutovať s lektormi a publikom.

Zuzana Gindl - Tatárová

Zuzana Gindl – Tatárová

V rámci sprievodného festivalového programu sa môže diváci a diváčky tešiť aj na dva špeciálne masterclassy. Dramaturgička a scenáristka Zuzana Gindl – Tatárová v rámci svojej interaktívnej štvorhodinovky prevedie publikum alchýmiou filmového rozprávania, pričom poukáže na postupy využité v zásadných filmoch svetovej kinematografie.

Dokumentarista Juraj Mravec ml., ktorý je známy predovšetkým vďaka svojim filmom z vojnových oblastí, zas predstaví svoj celovečerný film Stratený domov a poukáže na všetky potenciálne nástrahy natáčania v náročných podmienkach.

Juraj Mravec ml.

Juraj Mravec ml.

Po všetkých projekciách festival sľubuje priestor pre voľnú diskusiu s autormi, autorkami a tiež porotou, ktorá v sobotu 9. októbra v Múzeu SNP ocení víťazov a víťazky súťažných sekcií, ako aj účastníkov a účastníčky študentského workshopu. Kompletný program Festivalu Azyl nájdete na webovej stránke: https://festivalazyl.sme.sk

Festival a workshopy AZYL 2021 sa konajú aj vďaka finančnej podpore partnerov: Visegrad Fund, Slovenské elektrárne, Nadácia SPP a Audiovizuálny fond.

Užitočné linky:

Festivalový presskit nájdete TU

Web: https://festivalazyl.sme.sk/sk/domov/

Facebook: https://www.facebook.com/festivalazyl/

Instagram: https://www.instagram.com/festivalazyl/

Zdroj: Slavo Sochor , Foto: AZYL a ilustračné