Festival Atmosféra je tu už o pár dní, na čo všetko sa môžu tešiť návštevníci?

KULTÚRA
0 /

Desiaty ročník festivalu Atmosféra, ktorý sa bude konať prvý augustový víkend na lúke neďaleko Hontianskych Nemiec, so sebou prinesie množstvo hudobného a sprievodného programu. Od výnimočných hudobných zoskupení, cez program pre detského diváka – až po sprievodné aktivity, ktoré návštevníka potešia, odľahčia aj prinútia premýšľať. Čo presne vás čaká o pár dní na Atmosfére?

Festival zverejnil kompletný časový harmonogram hudobného aj sprievodného programu. Prináša so sebou štandardné festivalové aktivity, ale aj neštandardné chuťovky.

„Dramaturgiu 10. ročníka sme prispôsobili súčasnému dianiu, ale aj prvému veľkému jubileu nášho festivalového dieťaťa. Program je nabitý kvalitnými vystúpeniami, diskusiami, literárnym a pohybovým programom a je prispôsobený pre všetky vekové kategórie. Rieši však nielen všeobecné spoločensko-politické témy; vo viacerých smeroch ide naozaj do hĺbky,”

prezrádza hlavná organizátorka Atmosféry Gretka Pavlovová.

Gretka Pavlovová

Gretka Pavlovová

Program začína už v piatok 5. augusta

Atmosféra sa blíži k naplneniu kapacity, v predaji je už len posledných 200 vstupeniek. Festival otvorí tento rok brány po prvýkrát v piatok 5. augusta 2022 už o 12:00 a 14:00 hod. začne prvý festivalový program. Preto možno považovať aj piatok za takmer plnohodnotný festivalový deň V piatok čaká návštevníkov Spomienka na Mekyho, diskusie a premiéra dokumentu o Atmosfére

Z hudobných interpretov vystúpia napríklad Para, Kubo Ursíny & Modrý vrch Live, Medial Banana, ale aj Zvíře jménem Podzim a Timea. Po DUB stageom si návštevníci spolu s organizátormi a umelcami zaspomínajú na Mekyho Žbirku počas spomienky na jeho osobnosť. Už v piatok si návštevníci budú môcť zacvičiť jogu, diskutovať na súčasné spoločenské témy, deti si budú môcť vypočuť čítanie rozprávok. Prebiehať bude aj literárny program a premiéra autentického dokumentu o Atmosfére, ktorý minulý rok vytvorila Tereza Michalová.

Sobota v znamení sledovania hviezd, básní o láske a dvoch koncertov Jany Kirschner 

Hlavný festivalový deň – sobota – začne už od skorého rána jogou, literárnym programom a čítaním rozprávok pre najmenších. Počas dňa návštevníci budú môcť diskutovať so Zdvorilo a Denníkom N, učiť sa vyrábať keramiku na hrnčiarskom kruhu, prechádzať sa s ornitológom a počúvať koncerty pre deti aj dospelých.

V rámci sprievodného programu budú prebiehať diskusie o vzťahoch či popôrodnej sexualite, ale aj o digitálnom rodičovstve. Okrem toho sa deti budú môcť zúčastniť rôznych workshopov a programu, ktorý je pre ne určený. Umelecký program uzavrú aj estrádne predstavenie a tanečná performancia.

V rámci hudobného programu vystúpi Jana Kirschner – dokonca dvakrát, chorvátske zoskupenie Žen, ale aj Václav Havelka so zborom Elpida, Isama Zing, Vec so Škrupom a kapelou a mnohí ďalší.

Nedeľné stíšenie a oddych po festivale

Po prvýkrát organizátori pripravili program aj v nedeľu. Popri pomalých raňajkách návštevníkom zahrajú zoskupenie Nina Rosa a Martin Geišberg, ktorý je už neoddeliteľnou súčasťou Atmosféry.

Festival uzavrie Poďakovanie: „Pretože si uvedomujeme, že stále máme byť za čo vďační. A to, že sa nám podarilo pripraviť festival v plnej kapacite si našu vďaku naozaj zaslúži.”

A na čo sa z programu najviac teší organizátorka festivalu Gretka Pavlovová:

Pár dní dozadu sme si uvedomili, že náš program tvorí takmer 70 položiek. Sedemdesiat. Po každom stretnutí s tímom sme si hovorili, že by sme veľmi chceli zažiť Atmosféru ako návštevníci, lebo tohtoročný program je tak krásny a rôznorodý. Veľmi sa teším na Janu Kirschner a na to, že v sobotu zahrá dvakrát – najprv zaznejú po prvýkrát naživo Pesničky pre Jonatána, detské ľudové piesne v jej osobitých aranžmánoch a večer jej štandardný energický koncert na hlavnom pódiu.“

Na záver Gretka dodáva:

„Tento rok som si trochu splnila sen a na Atmosféru príde 16-členné hudobné zoskupenie z Českej republiky – Zvíře jménem Podzim. Nenechám si ujsť ani vystúpenie Václava Havelku so zborom senioriek – Elpida. Silným momentom pre nás všetkých bude piatková Spomienka na Mekyho Žbirku, do ktorej sa pravdepodobne zapojí aj náš atmotím. Zo sprievodného programu sa teším na Milu Haugovú a jej Básne o láske – dokonca prečíta aj báseň, ktorú napísala špeciálne pre Atmosféru. Okrem toho verím, že stihnem niektoré z diskusií, prechádzku s ornitológom a komentovanú prehliadku hviezd.

Prehľadný program je dostupný na webovej stránke festivalu Atmosféra.  Posledné vstupenky sú v predaji a návštevníci si ich môžu zakúpiť tiež na tejto stránke.

Zdroj: Eva Fačková , Foto: Dominika Bolgáčová, Pavel Kudivani a ilustračné