Februárová a marcová ponuka podujatí v Hudobnom átriu Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici

KULTÚRA
0 /

Ponúkame vám prehľad najbližších podujatí Hudobného átria Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici, ktoré môžete navštíviť ešte vo februári a ktoré sa pripravujú na marec 2024. Využite príležitosť spoznať  hudobný svet z rôznych uhlov pohľadu.

Georges Bizet CARMEN

utorok 20.2.2024 o 16:00 hod.

Prijmite pozvanie na besedu s režisérkou Danou Dinkovou a dramaturgičkou Alžbetou Lukáčovou k premiére opery francúzskeho skladateľa Georgesa Bizeta Carmen v Štátnej opere v Banskej Bystrici.

Hudobnými hosťami budú tenorista Diego Godoy (Čile), predstaviteľ Dona Josého, s klavírnym sprievodom Ildikó Bologhovej. Beseda k premiére opery sa uskutoční tradične v Hudobnom átriu ŠVK. Vstup je voľný.

Carmen v slávnej habanére vyhlási, že každý muž, ktorého miluje, by sa mal mať na pozore. Ani ona však nie je pripravená na to, čo sa stane, keď sa rozhodne zviesť Dona Josého, mladého vojaka, ktorý ju spočiatku ignoruje.

Onedlho sa však do Carmen vášnivo zamiluje, opustí svoju milú Micaelu i prácu v armáde a pridá sa k nej a jej pašeráckym priateľom.

Diego Godoy

Diego Godoy

Carmen sa však rýchlo nabaží jeho lásky. Keď sa jej začne venovať temperamentný toreador Escamillo, žiarlivosť Dona Josého prerastie do násilia.

Silný príbeh o sile ľudských vášní je okorenený temperamentnými i dojímavými melódiami a strhujúcimi rytmami. Taká je nezabudnuteľná opera Georgesa Bizeta Carmen

JEDINEČNÍ A NEZABUDNUTEĽNÍ

prebieha do 29.2.2023

V januári 1935 sa narodil kráľ rock&rollu Elvis Presley. V roku 1986 boli do Rokenrolovej siene slávy uvedené prvé hudobné osobnosti Chuck Berry, James Brown, Ray Charles, či Elvis Presley. O rok neskôr do tejto vzácnej spoločnosti vstúpila prvá žena, Aretha Franklin.

Elvis Presley

Elvis Presley

Pred 55 rokmi  vyšiel debutový album skupiny Prúdy, ktorý je považovaný za jeden zo základných albumov modernej slovenskej populárnej hudby. Vo februári pred šesťdesiatimi rokmi do Ameriky dorazila Beatlemánia.

Audiovizuálna výstava s ponukou projekcií je pripomienkou udalostí a výročí hudobných legiend, ktoré sa viažu k začiatku roka.

 Týždeň slovenských knižníc v marci 2024

ROZOZVUČTE SA V HUDOBNOM ÁTRIU

4.3. – 8. 3. 2024

Týždeň otvorených dverí Hudobného átria je príležitosťou nahliadnuť do činnosti a zákulisia Hudobného átria, oboznámiť sa s hudobným archívom a zažiť priamy dotyk s hudbou.

Objavovať  zvuky netradičných hudobných nástrojov prostredníctvom komentovanej prehliadky etnických nástrojov rôznych krajín sveta a oddať sa ďalším hudobným inšpiráciám.

 Z KONCERTNÝCH PÓDIÍ

1.3. – 31.3.2023

Audiovizuálna výstava s ponukou projekcií koncertných záznamov hudobných legiend zo svetových pódií. Príležitosť pre priaznivcov muzikantského umenia zhliadnuť koncerty Emerson, Lake & Palmer, Annie Lennox, Johna Lee Hookera, Tori Amos, Jethro Tull, Stinga, Pink Floyd, Genesis, Leonarda Cohena, Ennio Morriconeho, z festivalu Woodstock 1969 a mnohých ďalších.

Sting

Sting

HUDOBNÝ SVET VZDIALENÝCH KULTÚR

1.3. – 31.3.2024

Objavujte pestrosť zvukov a harmónií, spoznajte históriu a zvuky tradičných etnických nástrojov rôznych kultúr a vzdialených hudobných svetov. Komentovaná prehliadka s interakciou účastníkov.

Návštevníkom sú nástroje k dispozícií v rámci otváracích hodín. Pre rezerváciu termínu kontaktujte: hudobneatrium@svkbb.eu  048/4710744. Vstupné na workshop je 1 € na účastníka.

 

Zdroj:  Ingrid Guzmická , Foto: ŠVK a ilustračné