EKOTOPFILM – ENVIROFILM 2019 obohatí SAŽP odborným programom a Festivalom Zeme

SPRÁVY
0 /

Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm je tu opäť, aby slovenskému divákovi zmenil životný štýl k udržateľnejšiemu! Od 27. do 31. mája 2019 predstaví  66 dokumentárnych filmov z 30 krajín sveta a ponúkne množstvo sprievodných podujatí.

Festival Zeme

Posledný májový týždeň sa bude niesť v znamení filmového festivalu Ekotopfilm – Envirofilm 2019. V banskobystrickom Mestskom parku predstaví Slovenská agentúra životného prostredia  sprievodné podujatie – Festival Zeme.

Bude sa konať 29. a 30. mája 2019 (od 9:00 do 14:00 hod.). Spolu s rôznymi organizáciami venujúcimi sa problematike životného prostredia SAŽP pre školy aj verejnosť pripravila množstvo zaujímavých enviroaktivít na stanovištiach. Príde aj Tatko Príroda.

Slávnostné otvorenie 46. ročníka Medzinárodného filmového festivalu EKOTOPFILM – ENVIROFILM, ktoré sa uskutoční 27. mája o 18:00 hod v Europa SC, CINEMAX BANSKÁ BYSTRICA.

Účasť na podujatí potvrdili: štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky Ing. Norbert Kurilla, PhD.. predseda BBSK  Ing. Ján Lunter. primátor mesta Banská Bystrica  MUDr. Ján Nosko, riaditeľ festivalu EKOTOPFILM- ENVIROFILM Ing. Peter Lím a  riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia RNDr. Richard Müller, PhD.

Hlavný program sa uskutoční v Bratislave v priestoroch Pistoriho paláca a Kina Film Europe a v Banskej Bystrici v Cinemaxe obchodného centra Europa. Nebudú chýbať sprievodné diskusie, inšpiratívni rečníci či aktivity pre základné a stredné školy. Tvorba odborného programu a časti aktivít pre najmladšiu generáciu budú opäť pod organizačnou záštitou Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP).

V tejto súvislosti riaditeľ SAŽP Richard Müller uviedol:

„Okrem tradičných podujatí, ako sú konferencia Krajina – Človek – Kultúra a seminár o environmentálnych záťažiach,  chceme osloviť najmladšiu generáciu návratom časti sprievodných aktivít z interiéru kina do prírody. V banskobystrickom mestskom parku preto pripravujeme spolu s  partnermi  Festival Zeme.“

Program festivalu v Banskej Bystrici

Podujatie pre deti, žiakov, školy a verejnosť je rozdelené do dvoch dní a sprevádzať ním bude aj obľúbený Tatko Príroda. V stredu, 29. mája si môže každý návštevník vyskúšať jazdu na ekologickom Triximobile či napísať želanie k storočnici ochrany prírody na Slovensku.

Vo štvrtok 30. mája prídu sokoliari a prichystaná je tiež lanová dráha (program v prílohe). Do diania filmového festivalu už tradične zasiahla aj detská porota zo Základnej školy pri Detskej nemocnici v Banskej Bystrici, ktorá vybrala víťazný film v kategórií pre najmenších.

Sprievodný program v Banskej Bystrici ďalej pokračuje workshopom Udržateľná mobilita v mestách/obciach. Odborné podujatia a Festival Zeme v meste pod Urpínom organizuje SAŽP s podporou mesta Banská Bystrica. V Bratislave  SAŽP organizuje tri  odborné  workshopy, prvé dva sú venované dátam, informáciám, správam a publikáciám o životnom prostredí a scenárom pre prírodu na Slovensku do roku 2030 s výhľadom do roku 2050.

Vstup na festival je voľný, tak si ho nenechajte ujsť.

Program EKOTOPFILM – ENVIROFILM 2019

FILMY: https://www.ekotopfilm.sk/filmy-2019/
PROGRAM: https://www.ekotopfilm.sk/banskabystrica-2019

SPRIEVODNÉ DISKUSIE, PREDNÁŠKY

Pondelok 27. máj 2019

Slávnostné otvorenie festivalu | BB

Utorok 28. máj 2019

Ako sa neutopiť v odpadkoch | BB

Streda 29. máj 2019

Dokážeme sa adaptovať na zmenu klímy? | BB

Štvrtok 30. máj 2019

Móda mieni priemysel mení, vplyv módy na životné prostredie | BB

Piatok 31. máj 2019

Kde bolo, tam bude! Turistikou k rozprávkovému Slovensku | BB

Zmena programu vyhradená.

Zdroj: Michaela Pšenáková, Foto: ilustračné