Eduard Heger: Vláda zavádza lockdown pre nezaočkovaných

SPRÁVY
34 /

Slovenská vláda sa rozhodla zaviesť tzv. lockdown pre nezaočkovaných (bez hlasov SaS), oznámil to vo štvrtok premiér Eduard Heger. Nový COVID automat podľa jeho slov výrazne sprísňuje opatrenia pre nezaočkovaných v červenej, bordovej a čiernej farbe, teda momentálne vo všetkých okresoch.

Rozhodnutie vlády

Nezaočkovaní sú podľa slov predsedu vlády Hegera  momentálne najohrozenejší, robia to pre ich ochranu. Hromadné podujatia budú podľa neho len pre zaočkovaných, no sprísni sa režim. Nezaočkovaní budú môcť chodiť do tzv. esenciálnych obchodov, nebudú môcť chodiť do nákupných centier či reštaurácií.

Premiér vysvetlil, že nový COVID automat zavádzajú pre stabilizovanie kritickej situácie v nemocniciach, platiť bude od pondelka 22. novembra.  Zdôraznil, že pôjde o dočasné riešenie, očakáva, že to bude trvať tri týždne. Následne by mohlo byť ďalším krokom uvoľnenie opatrení pre zaočkovaných. Avizuje posilnenie kapacít v očkovacích centrách, preto vyzval nezaočkovaných dať sa zaočkovať, aby mohli potom využívať uvoľnenia. Zrovnoprávniť sa má postavenie kompletne očkovaných a tých, ktorí sú v lehote do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19. Pôjde o kategóriu s označením OP.

„Tieto dve skupiny ľudí budú v mnohých ohľadoch zvýhodňovaní. Nemusia sa dvakrát do týždňa testovať do práce, môžu slobodne chodiť do obchodov, teda nielen do esenciálnych, ale aj do nákupných centier,“

povedal Eduard Heger po rokovaní vlády. Premiér je presvedčený, že očkovanie je jedinou cestou von z pandémie, preto vyzval občanov zaočkovať sa:

„To či COVID-19 existuje, nie je vec názoru, ale tvrdých dát.“

Konzílium odborníkov podľa neho vyhodnocuje dáta na dňovej fáze. Eduard Heger avizuje, že keď sa situácia zlepší, bude sa uvoľňovať:

„Uvidíme, ako na tento čas zaberie riešenie, je to odporúčanie konzília, ale samozrejme, budeme musieť promptne reagovať, ak uvidíme, že tie veci nezaberajú. Opäť vkladám dôveru do občanov.“

Nápor na nemocnice je podľa neho obrovský, chýbajú pľúcne ventilácie i miesta na JIS:

„Problém v nemocniciach zašiel tak ďaleko, že dnes už je riziko, že nebude poskytnutá zdravotná starostlivosť nielen pre covidových pacientov, ale ohrození sú aj pacienti z hľadiska bielej medicíny a plánovaných operácií, ktoré sa odkladajú,“

vyhlásil premiér a poďakoval všetkým lekárom za ich výkon.

Eduard Heger

Eduard Heger

Neočkovaných po novom nepustia do nákupných centier a ani obchodov, ktoré nepredávajú základné produkty, kam sa mohli dostať s negatívnym testom.  Hromadné podujatia budú len pre zaočkovaných.

V čiernych okresoch budú mať obmedzenia aj očkovaní. Zatvoria sa fitness centrá, wellness, ubytovanie a aj reštaurácie, kde bude  predaj len cez okienko.  Nový COVID automat zavádza prísne obmedzenia pre neočkovaných od červenej fázy.

Vyhlášku, ktorou sa nariadi dočasný OTP režim na pracoviskách, má Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vydať najneskôr do nedele 21. novembra.

Prvé vyhlášky už vyšli:258/2021 V. v. SR (PDF) VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam hromadných podujatí.

259/2021 V. v. SR (PDF) VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam prevádzok.

HLAS-SD:  Vláda sa definitívne rozhodla vytvoriť občanov dvoch kategórií

Podľa Hlasu zavedením lockdownu pre nezaočkovaných sa vláda definitívne rozhodla vytvoriť občanov dvoch kategórií a vydať sa cestou segregácie nezaočkovaných. Vyradenie ľudí s negatívnym PCR zo všetkých aktivít okrem obchodov zo základnými životnými potrebami je dôkazom, že vláde nejde o zabránenie šírenia vírusu, ale o nátlak na zaočkovanie sa. Svoje vlastné fatálne zlyhania v očkovacej kampani vláda v najťažšej chvíli zachraňuje rozdeľovaním občanov Slovenska na dve kategórie.

Je nevyhnutné, aby vláda súčasne so zatváraním prevádzok a obmedzovaním ich činnosti oznámila, akým spôsobom a kedy ich odškodní za vzniknuté škody. Doterajšia pomoc ekonomike bola najslabšia v Európskej únii, a ešte aj z nej nechala vláda ukradnúť 24 miliónov eur schránkovým firmám. HLAS vyzýva predsedu vlády, aby okamžite dosiahol dohodu medzi svojimi ministrami Matovičom a Sulíkom o univerzálnom odškodňovacom zákone, na ktorý Slovensko stále márne čaká kvôli ich detinským osobným sporom.

Zľava Richar Raši a Peter Pellegrini

Zľava Richar Raši a Peter Pellegrini

„HLAS vyzýva vládu, aby prestala podceňovať aj inú formu pomoci pacientom s Covidom a začala konečne túto chorobu liečiť. Podávanie niektorých látok preukázateľne znižuje riziko hospitalizácie či ventilácie, napriek tomu stále zbytočne čakajú na skladoch na svoje použitie. Je neprijateľné, aby štát nechával chorých ľudí bez akejkoľvek pomoci, až kým neskončia v nemocnici,“

uviedol predseda Hlasu Peter Pellegrini.

SMER-SD: Vláda prijala nelogické opatrenia

Podľa Smeru aj zaočkovaný človek môže šíriť ochorenie COVID-19, zatiaľ čo niekto s negatívnym výsledkom testu je bezpečný. Postavenie očkovaného, testovaného a toho, kto prekonal ochorenie, musí byť z hľadiska práva rovnaké.

„Akékoľvek iné rozhodnutia sú segregačné a protiústavné, preto ich cheme napadnúť na Ústavnom súde,“

vyhlásil predseda Smeru Robert Fico.

Zdroj: (tom) a Úrad vlády SR, Foto: ilustračné