Dotyky s históriou v Bábkovom divadle na Rázcestí

KULTÚRA
0 /

Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici vstúpilo do divadelnej sezóny 2019/2020 so širokou ponukou noviniek a zliav premladých ľudí i dospelých. Jednou z ponúk je historický večer s názvom DOTYKY S HISTÓRIOU.

V rámci večera je pre každého diváka a diváčku pripravené predstavenie, ktoré sa venuje historickej téme. Navyše, súčasťou každej vstupenky je darčekový vstup do Múzea SNP so zľavou 50 %. Večer DOTYKY S HISTÓRIOU sa po prvýkrát v sezóne uskutoční 27. novembra 2019. Na tento deň divadlo pripravilo pozoruhodné predstavenie s historickým nádychom Európa v korešpondencii.

Ako názov napovedá, prináša autentické výpovede, spovede, tajomstvá výrazných osobností Európy zachytené v listovej korešpondencii. Sprítomňuje (ne)známe osudy ikon vedeckého, politického či umeleckého života, ktoré žili na tomto kontinente od polovice 19. storočia až do dnešných dní: Èmile Zola, Marie Curie Sklodowská, Hannah Arendt, Martin Heidegger, Winston Churchill, sestra Mária Faustyna, T. G. Masaryk, M. R. Štefánik, Jiřina Šiklová, S. H. Vajanský, Dežo Ursiny, Július Satinský… a mnoho iných.

Inscenácia analyzuje minulosť s nádejou, že porozumieme, dozvieme sa viac o udalostiach, ktoré ovplyvnili a stále ovplyvňujú našu prítomnosť. Niekde na pomedzí prežívania a predvádzania, na pomedzí dobového dokumentu a divadla, prostredníctvom magickej hry divadla na divadle. Inscenáciu s plným hereckým ansámblom naštudoval režisér a umelecký šéf BDNR Marián Pecko (prémia Literárneho fondu za réžiu inscenácie).

Jeho obrazotvorná réžia, založená na významovom kontrapunkte rešpektuje protirečivosť dejín. Režisér posúva autenticitu listových odkazov do imaginatívnych dimenzií moderného divadla,“

hovorí dramaturgička BDNR Monika Tatarková.

Na historickú ponuku DOTYKY S HISTÓRIOU a predstavenie Európa v korešpondencii sa môžete tešiť v stredu 27. novembra o 19:00 hodine.

Ďalší večer DOTYKY S HISTÓRIOU sa v BDNR uskutoční 11. decembra, kedy bude predstavenie Amália dýcha zhlboka. Podujatie sa uskutoční v divadelnej vile Dominika Skuteckého na Skuteckého ulici 14. Vstupenky: 048/412 55 13, vstupenky@bdnr.sk, www.ticket-art.sk.

Zdroj: Monika Tatarková, Foto: BDNR