Deti s hemofíliou súťažili na HEMOLYMPIÁDE, prišla aj Martina Kohlová

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

hry1

V rámci letného rehabilitačného tábora detí s hemofíliou na horskej chate Bartoška neďaleko Turčianskych Teplíc sa v dňoch 1. a 2. augusta 2017 uskutočnili športové hry pod názvom HEMOLYMPIÁDA.

Deti aj s olympioničkou

Účastníkov Hemolympiády prišla podporiť aj Martina Kohlová – reprezentantka Slovenska v rýchlostnej kanoistike na Olympijských hrách v roku 2008 v Pekingu, 2012 v Londýne a  2016 v Rio de Janeiro, zároveň  trojnásobná medailistka z majstrovstiev sveta.

Hemolympiády sa zúčastnilo všetkých 38 detí vo veku od 7 do 17 rokov.  Deti boli zaradené do jednotlivých družstiev a za pomoci art-animátorky si vytvorili skutočné vlajky. Vďaka prítomnosti rozhodcov, športovej redaktorky, fotografke a kameramanovi mali možnosť zažiť atmosféru ozajstných športových hier.

Prvý deň

HEMOlympiáda sa niesla v znamení otváracieho ceremoniálu pod vyrobenými HEMOlympijskými kruhmi s  vyrobeným 3D HEMOlympijským ohňom. Pri nástupe družstiev na ihrisko na čele s vlajkonosičmi zaznela ich vlastná HEMOhymna. Všetky deti dostali športové vaky, pripravené na zbieranie medailí. Tento deň sa odohral turnaj v prehadzovanej.

„Kameraman aj fotografka mali plné ruky práce. Niektoré deti boli športovo nadanejšie, iné menej,  čo ich však spájalo, bola dobrá nálada a chuť  zvíťaziť. Po turnaji mali pripravenú besedu s olympioničkou Martinou, ktorá im odpovedala na všetky otázky. A tých bolo naozaj veľa,“

hovorí  Jana Mihalovičová  z Advantage.

Po večeri bol pre deti prichystaný HEMOlympijský kvíz. Otázky boli ťažké, ale deti ich  vďaka svojej tímovej spolupráci zvládli na jednotku.

Druhý deň

Nasledovali atletické disciplíny. Dopoludnia sa konala vodná štafeta v bazéne na plážovom kúpalisku v Banskej Bystrici, a popoludní pokračovali hry ďalšími pretekmi: skok do diaľky, hod do diaľky a beh cez prekážky. Víťazný tím každej disciplíny sa tešil z medailí. Športové hry zakončil záverečný ceremoniál a vyhlásenie výsledkov celkových hier.

Pre všetky štyri tímy boli pripravené medaile so špeciálnym logom HEMOLMPIÁDA 2017, diplomy a záverečné fotografovanie. Nechýbali balóny, gratulácie, ani sprievodné aktivity, akými boli napríklad kop lopty na presnosť, či preteky na šmykľavkách so športovou redaktorkou, alebo súťaž o najkreatívnejšiu zástavu.

HEMOLYMPIÁDA

Projekt pre deti s vnútorným krvácavým ochorením, bol už 8. projektom, ktoré sa uskutočňujú vďaka finančnej podpore farmaceutickej firmy Bayer. Všetko sa začalo v roku 2010 nadrozmerným obrazom, ktorý namaľovali deti; v roku 2011 si zahrali divadlo o kráľovnej Viktórii; v roku 2012 pre nich Daniel Hevier napísal knihu, ktorá bola ilustrovaná kresbami hemofilických detí.

V roku 2013 profesionálny fotograf nafotil deti a vytvoril obrazy, v roku 2014 opäť Daniel Hevier zložil pre deti HEMO HYMNU, ktorá bola pokrstená na Hemofilickom kongrese. V roku 2015 zažili pohybovo-tanečný kurz na spôsob HIP HOPU a natočenie vlastnej choreografie tanca HEMO HOP, v roku 2016 dostali možnosť vytvoriť si vlastné noviny. Deti sa už dnes tešia, kedy výsledok svojho  športového zápolenia uvidia vo videozostrihu na internete.

 

Zdroj: Jana Mihalovičová, Foto: Hemolympiáda