Deň matiek: Všetko najlepšie našim mamám!

Blahoželanie
0 /

Druhá májová nedeľa už tradične patrí všetkým mamám. Tento rok si Deň matiek pripomíname v nedeľu 10. mája.

Pohľad do histórie Dňa matiek

Slovenský Deň matiek neplatí pre každú krajinu v rovnakom čase.  Ak by ste žili napríklad v Írsku, vaša mama by dostala kvet na štvrtú pôstnu nedeľu. Francúzi majú Deň matiek poslednú májovú alebo prvú júnovú nedeľu. Maďari, Španieli, Portugalci a Lotyši zasa prvú májovú nedeľu.  V balkánskych krajinách dokonca spájajú Deň matiek s MDŽ.

Na ženu ako darkyňu života mysleli už v antike. V starovekom Grécku oslavovali deň matiek 250 rokov pred narodením Krista. Išlo o slávnosti na počesť božstva Rhey – matky všetkých božstiev. Trvali zvyčajne tri dni – od 15. do 18. marca. Nemali však charakter verejných osláv materstva, boli skôr súkromným sviatkom pokračovateliek rodu.

Zvyk gratulovať mamám v nedeľu má pôvod v starom Anglicku. Menej solventní obyvatelia museli celý týždeň ťažko pracovať a svoje matky navštevovali práve v nedeľu. Nazývali ju „Nedeľou matiek“.

V novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia. Sviatok matiek oficiálne vznikol v USA ako spomienka na Ann Marie Reeves Jarvis, matku mnohopočetnej rodiny, ktorá bojovala za práva matiek počas občianskej vojny. Zásluhu na tom má jej dcéra Anna Marie Jarvis, ktorá v ženskom spolku v roku 1907 navrhla vzdať hold svojej mame a všetkým matkám sveta.

Lobizmus žien spôsobil, že Kongres USA vyhlásil 8. mája 1914 druhú májovú nedeľu za Deň matiek. Thomas Woodrow Wilson, 28. prezident USA, podpísal neskôr dokument, v ktorom bol Deň matiek definovaný ako celoamerický národný sviatok.

Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj vo väčšine krajín sveta. U nás sa Deň matiek zaviedol po roku 1989. Deň otcov sa slávi v tretiu júnovú nedeľu.

Všetko najlepšie naše mamy

O matkách sa hovorí sa, že kvôli svojmu dieťaťu dokážu aj nemožné a že neexistuje úprimnejšia a silnejšia láska, ako láska matky k dieťaťu. Niekedy však na tento fakt zabúdame a berieme ho ako samozrejmosť.

Deň matiek nám má pripomenúť toho najdrahšieho človeka, ktorý nám dal život, liečil rany na tele aj duši, podporoval nás v správnych rozhodnutiach a vyhováral tie nesprávne. Redakcia Bystricovín želá všetko najlepšie našim mamám v Banskej Bystrici i na celom Slovensku.

Autor: (tom), Foto: ilustračné