Deň architektúry 2021 aj v Banskej Bystrici: Kvalitná architektúra potrebuje podporu

KULTÚRA
1 /

Festival Deň architektúry, ktorý sa koná v týchto dňoch, prezentuje kvalitnú architektúru autentickým spôsobom. Projekt organizuje Spolek Kruh z Prahy v úzkej spolupráci s organizátormi v jednotlivých zapojených mestách.

Deň architektúry v meste pod Urpínom

V 11. ročníku, ktorý počas jedného týždňa prebieha v Čechách, na Morave a Slovensku, bude prezentovaná pozoruhodná architektúra a zaujímavé iniciatívy aj v 8 slovenských mestách. Spolu s Banskou Bystricou, kde festival prebehne po štvrtýkrát, sa do ročníka 2021 zapojili architektonické prezentácie a iniciatívy v Bratislave, Piešťanoch, Nitre, Kremnici, Zvolene, Žiline a Bardejove.

V Banskej Bystrici organizátori  pripravili niekoľko podujatí. Z pôvodne plánovaných zostali kvôli pandemickým opatreniam živé tri.

V tieni zanedbaného stavu ulíc a náletovej zelene mesta sa skrýva množstvo cenných umeleckých diel. Ich krásu a jedinečnosť spoznáte v komentovanej prehliadke VÝTVARNÉ DIELA Z OBDOBIA 1945-2021 A ICH VÝZNAM VO VEREJNOM PRIESTORE  s kurátorkou Zuzanou L. Majlingovou a fotografom Jánom Viazaničkom.

Výtvarné diela boli vďaka podpore projektu Hlava 5 pevnou súčasťou architektúry, interiérov a exteriérov budov a architektonických komplexov predchádzajúcej doby. Počas mestskej potulky navštívia účastníci jednotlivé diela a porozprávame sa o ich vzniku, autoroch, význame i dnešnom fyzickom stave. Zraz je v sobotu 2. októbra o 14:00 hod. v Záhrade – Centre nezávislej kultúry, Námestie SNP 16.

Návšteva a prezentácia banskobystrického Mestského parku v nedeľu 3. októbra o 14:00 hod. poukáže na aktuálny stav a zaobchádzanie pri snahe o REVITALIZÁCIU MESTSKÉHO PARKU.

Náplasťou na neblahú realitu a podhodnocovanie vlastného kultúrneho bohatstva bude výstavná prezentácia piatich ročníkov ČESKEJ CENY ZA ARCHITEKTÚRU, ktorá je na Slovensku prezentovaná po prvýkrát, premiérovo práve v Banskej Bystrici.

Výstava finalistov a ocenených z predchádzajúcich piatich ročníkov prestížneho ocenenia prezentovaná na panelovej výstave, ktorej vernisáž sa uskutoční  vo štvrtok 7. októbra  o 16:00 hod.  v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici, Lazovná 9.

Kompletný program podujatia je zverejnený na webovej stránke www.denarchitektury.cz. Všetky podujatia sú bezplatné a organizované v rámci pandemických opatrení.

Naprieč mestami Česka a Slovenska

Sídlisková výstavba a jeho revitalizácia, industriálne dedičstvo a jeho využitie, história bývania od zemľanky k paneláku, umenie vo verejnom priestore, architektúra a zdravie. To všetko sú témy tohtoročného festivalu Deň architektúry na Slovensku.

Od 1. do 7. októbra 2021 zamieri 11. ročník festivalu Deň architektúry do ôsmich desiatok miest a obcí naprieč Čechami, Moravou a Slovenskom. Jeho bohatý program, obsahujúci niekoľko stoviek akcií, ponúkne zdarma prechádzky, exkurzie, cyklovýlety, prednášky s pútavým výkladom odborníkov na dané témy a rôzne workshopy.

K prevahe českých a moravských miest sa pripája 8 miest zo Slovenska a ponúkne viac ako dvadsať akcií. V tomto roku zamieri do Bratislavy, Žiliny, Banskej Bystrice, Zvolena, Nitry, Bardejova, Kremnice a Piešťan. Prehľad všetkých podujatí je prístupný na webovej stránke festivaluwww.denarchitektury.cz.

Program slovenského Dňa architektúry ukáže pohľad na bývanie i úžitkové stavby v rôznych historických etapách. Poukáže na to, ako sa ich darí či nedarí navzájom skĺbiť, zmeniť alebo prispôsobiť súčasným požiadavkám na bývanie a život. Ukáže zemľanky aj kúpeľné domy, secesný palác i sídliská, bulvár z počiatku minulého storočia aj rozhľadňu v blízkosti raketovej základne.

Sídliskovej zástavbe a možnosti jej revitalizácie, ako aj výtvarné diela vo verejnom priestore z posledných siedmich dekád, budú témou banskobystrického Dňa architektúry, kým v Bardejove sa uskutoční napínavá exkurzia s archeológom do histórie bývania od zemľanky až po panelák.

V Bratislave budú témou napríklad možnosti transformácie industriálneho dedičstva od velikána slovenského architektúry Dušana Jurkoviča do novej podoby a unikátna novostavba rozhľadne Modlivka na území bývalej raketovej základne v oblasti prírodného biotopu Devínska Kobyla.

Nitra ponúkne archeologickú výpravu za odpadom, ktorý je jedným z najdôležitejších zdrojov informácií o každodennom živote našich predkov v blízkej i dávnej histórii. Miznúce architektúra v dôsledku necitlivej asanácie historických domov je bolestivou témou súčasnej Kremnice.

V Piešťanoch sa tradične uskutoční cyklovýlet, workshop pre najmenších a nanovo aj diskusia s hlavnou témou povojnovej architektúry a práce v projektových ústavoch, najmä vo Zdravoprojekte. Vo Zvolene si potom účastníci pripomenú život a dielo architekta Gustáva Stadtruckera, autora budovy Mestských kúpeľov.

V Žiline sa zvedaví záujemcovia spolu so znalcami prejdú po bulvári, ktorý má svoju slávu za sebou, ale stále ešte môže ožiť. V rámci akcie „Hurá dovnútra“ potom nahliadnu na secesiu nielen v Rosenfeldovom paláci, ale budú sa venovať umeniu ako súčasti architektúry, pozrú si mestskú štvrť Svojdomov a budú sa môcť dozvedieť mnoho informácií o jedinečnej stope medzivojnového funkcionalizmu, ktorý spoluvytváral podobu súčasnej Žiliny.

Zdroj: Rastislav Udžan a Denarchitektury.cz, Foto: ilustračné