December v Hudobnom átriu ŠVK so skupinou The Beatles

KULTÚRA
0 /

Vážení milovníci hudby, prijmite pozvanie Hudobného átria Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici na hudobné podujatia v mesiaci DECEMBER 2019.  Pripravený je pre Vás zaujímavý program

THE BEATLES príbeh známej kapely  2. – 31.12.2019 

Audiovizuálna výstava mapujúca tvorbu skupiny, ktorá sa stala celosvetovým fenoménom. Okrem tematickej prehliadky knižných publikácií, audiovizuálnych dokumentov a hudobnín, milovníkom skupiny The Beatles ponúka výstava možnosť vzhliadnuť koncertné záznamy a pôsobivé filmové dokumenty o členoch skupiny.

Medzi nimi nechýba napríklad koncert Paul McCartney Live Kisses, pôsobivý životopisný filmový dokument o Johnovi Lennonovi a beatlemánii Imagine John Lennon, či hudobný film s mimoriadne úspešnými skladbami Hello Goodbye a All You Needis Love, ale i Penny Lane a Strawberry Fields Forever The Beatles: Magical Mystery Tour.

V ponuke sú aj slávne filmy Help!A Hard Day´sNight Yellow Submarineči koncert najväčších Ringových hitov z éry Beatles a jeho sólovej dráhy naživo z Genesee Theatre a ďalšie. Výstava je prístupná počas otváracích hodín Hudobného átria, v pracovných dňoch v čase 10:00 – 17:00 hod.

PROJEKCIE

Streda 4.12.2019  o 16:00 hod.  THE BEATLES Neznámy príbeh známej kapely (2017), 147 min. titulky

Film vznikol v spolupráci s Paulom McCartneym, Ringo Starrom, Yoko Ono a Olíviou Harrisonovou, zachytáva obdobie od prvých vystúpení skupiny v The Cavern Clube v Liverpoole až po ich posledný koncert.

Tvorcovia filmu sa zamerali na skutočnosť, prečo sa skupina The Beatles stala mimoriadnym celosvetovým fenoménom. Film prináša rozhovory s členmi skupiny a  doposiaľ  nezverejnené zábery. Tento jedinečný film natočil oscarový režisér Ron Howard (Apollo 13, Da Vinciho kód, Inferno).

Streda 11.12.2019  16:00 hod. GEORGE HARRISON: Život v materiálnom svete, 1 časť., (2011), 90 min.

Streda 18.12.2019 16:00 h GEORGE HARRISON: Život v materiálnom svete, 2 časť., (2011), 110 min.

Filmový dokument mapuje život jedného z najslávnejších muzikantov všetkých čias, jeho detstvo v Liverpoole, éru Beatles, sólovú kariéru i súkromný život. Oscarový režisér Martin Scorsese zachytáva Georga Harrisona nielen ako úspešného hudobníka, ale aj ako večného hľadača rovnováhy medzi materiálnym a duchovným svetom.

Vo filme sa objavia doposiaľ nepublikované fotografie, videozáznamy, nahrávky a rozhovory nielen so samotným Harrisonom, ale aj s jeho manželkou Olíviou, Ericom Claptonom, Georgem Martinom, Paulom McCartneym, Yoko Ono, Ringom Starrom, Mickom Jaggerom a ďalšími.

Všetci otvorene rozprávajú o Harrisonovom výnimočnom talente, ale i o jeho vnútorných rozporoch, prudkej povahe, experimentoch s drogami a náklonnosti voči ženám. VSTUP VOĽNÝ!

Utorok 10. 12.2019 16:00 hod. Ján Móry: Slečna vdova

Beseda s tvorcami operety, režisérom Tomášom Pilařom (CZ) a dramaturgičkou Alžbetou Lukáčovou, pri príležitosti premiéry v Štátnej opere v Banskej Bystrici.

PERKUSIE – DOTYK S HUDBOU

Objavujte pestrosť zvukov a harmónií etnických perkusijných a rytmických nástrojov. Individuálnym návštevníkom sú perkusie voľne k dispozícií v rámci otváracích hodín. Pre organizované skupiny ponúkame prezentáciu etnických nástrojov s rytmickým workshopom v dohodnutých termínoch.  Viac na www.svkbb.eu.

Zdroj: Ingrid Guzmická, Foto: ilustračné