Ďalšia medaila Petry Vlhovej na MS v Cortine – striebro v slalome!

ŠPORT
3 /

Lyžiarka banskobystrickej Dukly Petra Vlhová získala v sobotu na svetovom šampionáte v slalome striebornú medailu, druhú po striebre v alpskej kombinácii. Zlato patrí Rakúšanke Katharine Liensbergerovej, bronz Američanke Mikaele Shiffrinovej.

Prvé kolo

Sobotňajšiu súťaž v slalome na majstrovstvách sveta  v Cortine d‘ Ampezzo otvorila Rakúšanka Liensbergerová, povzbudená medailami z prechádzajúcich dvoch štartov na tomto šampionáte. Na rytmickej trati a tvrdej podložke na slalomovom svahu išla dynamicky a s ľahkosťou, čo jej vynieslo priebežné vedenie.

Naša Petra Vlhová odštartovala hneď po nej s číslom 2, takisto išla bez viditeľnejšej chyby, no horná časť jej nevyšla ideálne podľa predstáv. Na všetkých medzičasoch mierne zaostávala, ale s Katharinou Liensbergerovou sa v prvom kole vyprofilovali ako jasné kandidátky na zlato. Zaostala totiž za rakúskou slalomárkou iba o 30 stotín sekundy a ďalšie pretekárky s vyšším štartovacími číslami na nich nestačili. Tretia Švajčiarka Wendy Holdenerová dosiahla manko 1,24 s.

Duklistku Petru Vlhovú po prvom kole citoval špecializovaný portál laola1.at nasledovne:

„Uvedomujem si, že som mohla ísť ešte rýchlejšie. Podmienky však nie sú ľahké, takže je to v poriadku. Už teraz to bolo náročné a druhé kolo nebude o nič jednoduchšie.“

Američanka Mikaela Shiffrinová predviedla až príliš opatrnú, strnulú jazdu. Jej manko neustále narastalo a v cieli sa vyšplhalo až na 1,30 sekundy, čo štvornásobnú obhajkyňu titulu dostalo na štvrtú pozíciu so sekundovým odstupom na Vlhovú.

Ešte väčšia pohroma postihla ďalšiu spolufavoritku Michelle Gisinovú zo Švajčiarska, ktorá po špicari vypadla už za úvodným medzičasom. Jej krajanka Wendy Holdenerová uzavrela elitnú žrebovanú sedmičku a zaradila sa o šesť stotín pred Shiffrinovú.

Výkon našej 25-ročnej Petry Vlhovej v prvom kole hodnotila v štúdiu RTVS expertka Veronika Velez-Zuzulová, niekdajšia skvelá slalomárka a členka VŠC Dukla Banská Bystrica:

„Petra Vlhová vážnejšiu chybu neurobila. Boli však pasáže, kde pustila lyže menej a tam by mohla v druhom kole viac zariskovať. Verím, že ak ich pustí viac, mohla by byť aj zlatá.“

Druhé kolo

V druhom kole bol podklad mäkší a na zradnej trati nórskeho trénera mali mnohé lyžiarky problémy. Viaceré z nich slalom nedokončili. Výbornú jazdu predviedla Slovinka Andreja Slokarová, ktorá sa vyšvihla zo sedemnástej na piatu priečku.

Z vedúcej pozície ju odsunula až Mikaela Shiffrinová štartujúca štvrtá od konca. Hoci na začiatku nechytila dobrý rytmus, v dolnej polovici pridala na agresivite a svoj výkon sa snažila vygradovať. Tesný súboj o bronzovú medailu s ňou následne prehrala Wendy Holdenerová.

Petra Vlhová vyštartovala na trať druhého kola ideálne a jej náskok pred Shiffrinovou ani na jednom medzičase neklesol pod sekundu. Išla dravo a v cieli mohla pomýšľať na najcennejší kov.

Katharina Liensbergerová čakajúca na svoje premiérové víťazstvo v pretekoch Svetového pohára, sa vo všetkých piatich slalomoch tejto sezóny sa vždy umiestnila na pódiu. Na tomto svetovom šampionáte sa v druhom kole nezľakla úlohy líderky. Išla agresívne a zároveň isto. Na každom medzičase zvyšovala svoj náskok pred Vlhovou, medzi slalomovými bránkami nechybovala a suverénne triumfovala, o sekundu pred našou Petrou a 1,38 sekundy pred Shiffrinovou.

„Pred druhým kolom som sa len koncentrovala, aby som ukázala všetky moje schopnosti. O tomto som snívala, bolo však veľmi dôležité udržať si sústredenie. Špeciálne na túto súťaž sme sa pripravovali.“

povedala v cieli víťazná Rakúšanka Liensbergerová.

Naša Petra Vlhová uzavrela svoje úspešné pôsobenie na tohtoročných majstrovstvách sveta slovami:

„Boli to dobré majstrovstvá sveta, ale nie dokonalé, pretože Katharina bola príliš silná. Dve medaily sú pekné a z Cortiny odchádzam spokojná. Boj v celkovom poradí Svetového pohára bude ešte nesmierne tesný, všetky súperky sú veľmi silné. Bude to náročný záverečný mesiac.“

Výsledky slalomu na MS  v Cortine d‘ Ampezzo

1. Katharina Liensbergerová Rakúsko 1:39,50 min
2. Petra Vlhová Slovensko + 1,00 s
3. Mikaela Shiffrinová USA + 1,98 s
4. Wendy Holdenerová Švajčiarsko + 2,34 s
5. Andreja Slokarová Slovinsko + 2,67 s
6. Chiara Mairová Rakúsko + 2,75 s
7. Kristin Lynsdahlová Nórsko + 2,94 s
8. Camile Rastová Švajčiarsko + 3,09 s
9. Ana Buciková Slovinsko + 3,39 s
10. Asa Andová Japonsko + 3,42 s

Autor: (bat), Foto: agentúrne