Cigánsky oheň 2019 bude 31. októbra v Športovej hale Štiavničky

KULTÚRA
1 /

Športová hala Štiavničky sa posledný októbrový deň 2019 rozhorí v temperamentných rytmoch tradičného Cigánskeho ohňa. Organizárormi sú OZ LAVUTA a OZ ROSSIJA.

Cigánsky oheň

Tento ojedinelý projekt vznikol v roku 2006 a predstavuje dravú, živelnú, autentickú rómsku hudbu. Občianske združenia LAVUTA (Husle) a ROSSIJA prinášajú každoročne koncert orchestra Gypsymusic Alexadra Daška s hosťami zo slovenskej i zahraničnej hudobnej scény, ako boli v minulých ročníkoch napríklad Ida Kelarová, Sisa Sklovská, Richard Rikkon, Goran Bregovič s Wedding and funeral band, Russka Roma, Boban & Marko Marković orkestar, Emir Kusturica s The No Smoking Orchestra, Marián Čekovský, Gitana, Sendreiovci a ďalší.

Populárny bystrický hudobník Alexander Daško, ktorý je aj zakladateľom Súkromnej základnej umeleckej školy LAVUTA v Banskej Bystrici pre nadané deti zo slabého sociálneho prostredia, myslel na fanúšikov ohnivej cigánskej muziky aj tento rok.

Koncert v Banskej Bystrici

Tohtoročný koncert Cigánsky oheň sa uskutoční vo štvrtok 31.októbra 2019 o 19:00 hod. v Športovej hale Štiavničky. Alexander Daško o svojich hosťoch hovorí:

„Tento rok opäť vystúpia na pódiu zaujímaví hostia. Bude to svetoznáma ruská rómska skupina Russka Roma, vynikajúca maďarská rómska skupina Parno Graszt, populárny slovenský Kmeťoband, vokálna skupina Dievčata a samozrejme moja maličkosť s Gypsy Music. Verím, že pre návštevníkov koncertu to bude opäť vynikajúci umelecký zážitok z predstavenia medzinárodnej rómskej kultúry.“

Lístky na Cigánsky oheň 2019 sú pre všetkých záujemcov k dispozícii v sieti Ticketportal na: https://www.ticketportal.sk/event/Cigansky-ohen-2019?idp=172636.

Russka Roma

Táto rómska skupina  vznikla v roku 1990 a stala sa známou v celom svete.  Je laureátom významných hudobných medzinárodných festivalov. Originálne ruské hudobné zoskupenie zožalo úspech v krajinách Európy, Afriky a Severnej Ameriky. Nebude tomu inak ani v Banskej Bystrici.

Ich temperamentné  rómske kreácie zdvíhajú  divákov zo sedadiel. S nimi to bude opäť jeden famózny bystrický hudobný večer.

Parno Graszt

Táto rómska skupina pochádza z maďarskej dedinky Paszab. Ich tvorba je esenciou nefalšovanej rómskej hudby zo severovýchodného Maďarska.

Parno Graszt vznikla ako rodinná neprofesionálna skupina a prvých 15 rokov hrali iba pre svoje okolie na maďarskom vidieku. Neskôr sa preslávili na festivaloch world music. BBC o nich natočila dokumentárny film. Aktuálne hrajú po celom svete, prešli Európu, USA, či Indiu.

Skupina vznikla v roku 1987 a počas ich  32-ročnej pôsobnosti prešli celý svet a ich meno sa stalo ekvivalentom pre rómsku hudbu z Maďarska. Byť autentický pre nich nie je výzvou: otvorenosť, bezprostrednosť a prirodzenosť sú atribútmi ich úspechu. Parno Graszt doposiaľ vydali 3 platne a v roku 2005 ich švajčiarsky magazín Vibrations zaradil do top desiatky hudobných skupín.

Kmeťoband

Začiatkom sedemdesiatych rokov minulého storočia založili bratia Kmeťovci skupinu BRATIA. Vychádzali pritom z rodinnej tradície, keďže ich otec dlhé roky hrával v dychovke a starý otec bol tiež známy „vychytený“ muzikant. Čiže nie je žiadnym prekvapením, že štyria bratia sa vydali na muzikantskú dráhu.

Od roku 1999 sa skupina otca a syna volá Kmeťoband. V terajšej zostave hrajú od roku 2000. Hlavnými zakladateľmi tejto skupiny sú IGOR KMEŤO starší a IGOR KMEŤO mladší. IGOR KMEŤO starší robí skupine manažéra. IGOR KMEŤO mladší hrá na syntetizátor, saxofón a robí hudobné aranžmány. Skupina má vo svojom repertoári okolo 250 titulov naživo nahraných skladieb z obdobia 40-tych rokov až po súčasnosť.

Dievčata        

Vokálna skupina Dievčata vznikla pred 7 rokmi v Bratislave z iniciatívy Larisy Plechanovej, ktorá je zároveň umeleckou vedúcou súboru. Utvoril sa kolektív spojený priateľstvom, spoločným pohľadom na život, muzikálnosťou a želaním spievať ruské piesne – ľudové i moderné.

Skupina Dievčata sa prezentuje hlavne na festivaloch národnostných menšín na Slovensku i v zahraničí, na jarmokoch, organizuje tradičné ľudové sviatky i večery modernej ruskej piesne. Teraz sa predstaví aj v Banskej Bystrici.

Alexander Daško a jeho Gypsymusic 

V roku 1992 vzniklo v Banskej Bystrici hudobné teleso pod názvom cimbalová hudba Alexandra Daška. Od roku 2004 už funguje pod novým názvom Gypsymusic Alexandra Daška, ktorý je zároveň umeleckým vedúcim a manažérom tohto mimoriadneho hudobného telesa. Obdivuhodne široký repertoár zahŕňa všetky hudobné žánre: opery, operety, swing, evergreeny, country, pop, jazz, slávne a známe koncertné solitéry tzv. virtuózne kusy.

Gypsymusic ulahodí a poskytne neopakovateľný zážitok skutočne všetkým divákom a poslucháčom, pretože repertoár zahŕňa aj nespočetné množstvo najznámejších ľudových piesní národov z celého sveta. Kvalitu, profesionalitu, originalitu a temperament Gypsymusic ocenili vďační a nadšení diváci v mnohých štátoch Európy.

Autor: (dem), Foto: ilustračné