Chcem ísť na Makarskú riviéru

Cestovanie
4 /

A ešte chcem, aby som statusy mohol písať tak ako včera. Nejaký kretén z facebookovej firmy zase niečo zlepšil a trochu sa s tým trápim. A pýtam sa, prečo IT odborníci nerozumejú potrebám ľudí a nútia nás do inovácií, ktoré nikto nepotrebuje?

No, ale poďme. Ja viem, že až začiatkom septembra. Ak vnukovi dá šéfka dovolenku. Aby mi pomohol so šoférovaním. Predsa len, je to kus cesty. Boli roky, keď som tú trasu robil ľavou zadnou, ale…

Dnes všetko spája diaľnica. Takže obídem obľúbenú dedinu Slunj pod Plitvickými jazerami. Len, aby bol za nami čo najskôr Zadar, Šibenik, Split a hurá Tučepi.

V tieni krásneho hotela Alga nejako hádam už len zaparkujem a ak budem mať šťastie, ubytujem sa v dome Deliči. Aj keď neželám si šťastie. Budem rád, ak mi Stanko Delič nájde niečo 300 – 400 metrov od mora. Lebo všetko bude plné. Darmo, Dalmácia je v lete taká. 

Hm. Potom zasa budem chodiť na Tučepskú pláž len zrána, keď nie je plná. A keď na pokojnej hladine vidieť bublinky z horských prameňov, ktoré vyvierajú na morskej pláži. Voda je na miestach prameňov trochu chladnejšia.

Len neviem ako reálne bude. V súčasnosti, na začiatku júla, je veľká pláž obsadená asi tak do jednej tretiny. Rovnako aj v iných letoviskách riviéry.

Chcel by som vnukovi ukázať všetky letoviská, nech už konečne zabudne na svoje vysnívané Vodice. Nič proti nim, ale kde sa tak fascinujúco tlačia vrchy Biokova na more. A aj tam sa dostaneme.

Aj na najnovšiu rozhľadňu nad Tučepi. Vnuk sníva o adrenalíne, my so ženou o pokojných prechádzkach. Radi by sme si zašli k hotelu Jadran, kedysi symbolu luxusu, kde po večeroch do tanca a na počúvanie spieval Karel Gott. Vraj aj teraz je to nóbl miesto.

Takých je viac. Tučepi je celkovo akási elita riviéry. Ale demokratická. Pre solventných i tých menej pri peniazoch. Len na jednom parkovisku som videl pyšný nápis SAMO ZA BOGATE. Zaujímavé, parkovisko bolo prázdne.

Vnuk mi bude šomrať, keď pôjdeme na Biokovo a na Brač – tam predsa žil Martin Kukučín a ja som Dom v stráni s radosťou prečítal i napriek tomu, že to bolo povinné čítanie.

Áno, teším sa na letné večery na moríčko a možno… zasa raz nazbieram masliaky na Biokove. A určite si kúpim olivové, doma robené mydlo.

A ešte jedna zaujímavosť – prírodný park Biokovo a adrenalínová prechádzka oblohou Skywalk s fotografiami Matko Begoviča.

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: autor, ilustračné a Matko Begovič