Bystrický tanečný klub vyzýva v čase korony k zodpovednému správaniu unikátnym videom

KULTÚRA
0 /

Tanečný klub Element funguje v Banskej Bystrici už 18 rokov. Počas tejto éry v jeho priestoroch vyrástli stovky talentovaných tanečníkov, medzi inými aj úspešní umelci, ktorí sa zaradili medzi elitu nielen na Slovensku, ale i v zahraničí.

Klub sa venuje aj organizovaniu podujatia Tancom proti rasizmu, ktoré sa z dôvodu pandémie tento rok nepodarilo usporiadať. Ako alternatívu ponúka video s titulom Tancom k zodpovednosti.

Video je určené deťom, mládeži, ale i rodičom. Tanečníci v ňom rešpektujú základné pravidlá. Nosia rúška, no nezanedbávajú ani dvojmetrové rozostupy.

,,Všetky scény sme stihli natočiť ešte pred zavedením nových opatrení a čiastočného lockdownu. Nakrúcanie trvalo z kapacitných dôvodov len dve hodiny a počas neho sme striktne dodržiavali všetky nariadenia. Dokonca sme naše plány museli upraviť tak, aby sa na mieste naraz, vrátane kameramanky, nenachádzalo viac ako 6 osôb,“

informuje o priebehu natáčania Simona Abrahámová, vedúca tanečného klubu Element. S hlavnou ideou projektu prišla jedna z lektoriek klubu.

,,Pôvodná myšlienka bola oveľa obšírnejšia, no po implementácii nových nariadení sme ju museli pozmeniť. Od začiatku sme ale chceli dať našim tanečníkom a priaznivcom jasne najavo, že sa im síce možno teraz javí všetko čierne, no po každom daždi vždy vyjde slnko. Nosenie rúška sa stalo symbolom a absolútnym základom prevencie v boji proti koronavírusu. Len jeho nosením a dodržiavaním ostatných principiálnych pravidiel tak dokážeme vrátiť do našich životov trochu farieb,“

približuje Romana Dorotovičová, ktorá na produkciu videa oslovila kameramanku Ivonu Lichú. Ústrednými postavami videa sú štyri osoby.

,,V krátkom príbehu sa stretnete s mužom, ktorý sa musel prispôsobiť situácii a vyučovať tanečné hodiny po telefóne. Keďže chce byť svojím žiakom vzorom, aj počas výučby má nasadené rúško. Ďalšími postavami sú dieťa, odkázané v dnešnej dobe len na online výučbu, a jeho mama, ktorá si môže zatancovať po boku kamarátky len v ochrannej maske. Celú situáciu najlepšie vystihuje mladá študentka, ktorej svet je zrazu hore nohami, no po akceptovaní nosenia rúška príde na to, že len to je cesta k slobode a pomyselnému víťazstvu,“

objasňuje Dorotovičová.

Atmosféru videa podčiarkuje hudba, ktorá vyjadruje počiatočnú bezmocnosť, no na záver sa ukáže ako symbol svitania na lepšie časy. Nakrúcania sa už z dôvodu karantény alebo izolácie nemohla zúčastniť viac ako polovica trénerov tanečného klubu.

,,Rozhodli sme sa zapojiť ich aspoň prostredníctvom mobilných telefónov, ktoré sa napokon stali kľúčovým elementom ďalšieho vyučovania. Nechceme deťom zobrať šancu hýbať sa a robiť to, čo ich vo voľnom čase baví. Naše lekcie určené všetkým vekovým kategóriám, vrátane mamičiek, preto naďalej fungujú, a to prostredníctvom online výučby,“

dodáva vedenie klubu.

Zdroj: Elena Dorotovičová, Foto: TK Element