Blíži sa Folklórna Bystrica 2019 – festival ľudovej hudby a tanca pod Urpínom

KULTÚRA
4 /

Festival Folklórna Bystrica je novým prírastkom do veľkej rodiny folklórnych festivalov a slávností na Slovensku. Každoročne, vždy počas tretieho augustového víkendu bude prinášať krásu tradičnej ľudovej kultúry do mesta pod Urpínom.

K nej sa organizátori budú snažiť citlivo zaradiť aj účinkujúcich s iným, moderným pohľadom na našu hudobnú históriu a tradíciu. Miestom konania bude Amfiteáter Paľa Bielika Banská Bystrica.

Folklórna Bystrica má ambíciu vrátiť do mesta pod Urpínom na  amfiteáter tradíciu folklórnych koncertov a festivalov, ktoré sa v predošlej ére tešili veľkému záujmu. Moderná doba tieto aktivity rokmi zastavila, nezastavila a neutlmila však záujem Banskobystričanov a obyvateľov širokého okolia o ľudovú tvorbu a o folklór ako celok.

„Veríme, že sa náš festival stane oslavou folklóru, miestom stretnutia dobrých ľudí, pre ktorých je podpora, oživovanie a zachovávanie kultúry slovenského národa prirodzenou súčasťou života. Pripravujeme program, v ktorom vystúpi množstvo účinkujúcich. Folklórne súbory budú striedať folklórne skupiny, speváci, spevácke skupiny, sólisti, ľudové hudby, muzikanti i tanečníci,“

povedal pre náš portál Aty Béreš, jeden z organizátorov festivalu.

Predbežne potvrdený program festivalu Folklórna Bystrica 2019

Piatok 16. 8. 2019  od 17:00 hod.

Folklórny súbor POĽANA Brno – CZ, Folklórny súbor MLADOSŤ – Banská Bystrica, speváčka Katarína Mosnáková Bagľašová – Vojvodina, skupina ARZÉN, skupina ČECHOMOR

Sobota 17. 8. 2019 od 17:00 hod.

Folklórny súbor BYSTRINA Banská Bystrica, „Slovenski Kulturo – Osvetovy spolok DETVAN“ (Srbsko) – účastník folklórnej šou Zem spieva, folklórna skupina Priechoďan, ženská spevácka skupina Hojana, Fujaristi z Podpoľania (8 hudobníkov) veľký program a ďalší.

Zmena programu vyhradená. Vstupenky na www.predpredaj.sk.

Zdroj: Folklórna Bystrica 2019, Foto: ilustračné