Banskobystrický benefičný koncert Pocta folklóru v srdci Slovenska + súťaž o lístky

KULTÚRA
0 /

O benefičný galavečer na podporu  občianskeho združenia Svetielko nádeje „Pocta folklóru v srdci Slovenska“, ktorý sa uskutoční v piatok 24. januára 2020 o 18:00 hod. v Aule Beliana na Tajovského 40 v Banskej Bystrici, je veľký záujem. Folklór má v meste pod Urpínom vždy dobrý zvuk.

Srdce Slovenska pomáha srdcom

Organizátorom koncertu je Univerzitný  folklórny súbor  Mladosť, v spolupráci s Národným osvetovým centromUniverzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Galavečer „Pocta folklóru v srdci Slovenska“ bude dôstojnou oslavou krásy slovenského folklóru.  V jedinečnom programe  vystúpi viac ako 190 účinkujúcich, čo sľubuje  skvelý umelecký zážitok.

Na benefičnom koncerte sa predstavia folklórne súbory a hudobníci zo stredného Slovenska: UFS MladosťFS Partizán, ŽSSk Trnki z Banskej Bystrice, FS Krtíšan z Veľkého Krtíša, FS Podpoľanec z Detvy, Ľudová hudba Pokošovci zo Šumiaca a sólisti  Monika Zapletalová, Andrej Babiar a Jozef Varga.

Programom sprevádza Peter Cítenyi, réžiu má Martin Urban. Záštitu nad galavečerom prevzala ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková. Výťažok z podujatia pôjde pre o. z. Svetielko nádeje na liečbu malých onkologických pacientov v banskobystrickej Detskej fakultnej nemocnici.

Slovenský folklór dostal výrazný impulz

Slovenský folklór významne podporuje aj vláda SR. Jej predseda Peter Pellegrini, ktorý sa kedysi aktívne venoval folklóru v Banskej Bystrici a zúčastní sa aj spomínaného benefičného koncertu, to dokumentoval slovami:

„K slovenskému folklóru mám mimoriadny a osobný vzťah a vnímam ho ako základnú súčasť nášho národného kultúrneho bohatstva. Folklóru sa venujú všetky generácie, takýmto tradičným spôsobom šíria a uchovávajú naše ľudové zvyky a hodnoty. Ak má folklór takýto prínos pre našu kultúru, potom je namieste, aby ho štát podporil a pomohol všetkým, ktorí ho nezištne šíria medzi ľuďmi. Preto sme historicky najvýraznejšie podporili folklórne súbory, ale i ľudových remeselníkov, a to finančnými prostriedkami vo výške troch miliónov eur v roku 2019. A pokračujeme ďalej.“

Podľa ministerky kultúry Ľubice Laššákovej je namieste, aby štát takto podporil zapálené srdcia folkloristov pre naše ľudové zvyky a tradície:

„Folklór je našim národným bohatstvom a kultúrnou dušou Slovenska. Zveľaďuje sa ním náš národný kultúrny potenciál, ktorý jedného dňa odovzdáme našim nastupujúcim generáciám.“

Projekt s názvom „Folklór – duša Slovenska“ priniesol  podporu aktivít v oblasti tradičnej slovenskej kultúry v pôvodnej sume 1,5 milióna eur. Celková suma žiadateľov prevýšila 12 milióny eur, preto boli dotácie navýšené na celkovú čiastku 3 milióny eur.

O túto podporu sa mohli  minulý rok  uchádzať profesionálne i neprofesionálne folklórne telesá, ale aj individuálni ľudoví umelci. Výzvu na predkladanie žiadostí vyhlásil Fond na podporu umenia v spolupráci s Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky. V Banskobystrickom kraji bolo podporených viac ako 70  sólistov a súborov.

Benefičné koncerty pod  spoločným názvom „Pocta folklóru“ sa uskutočňujú na území  celej SR – v  Prešove, Banskej Bystrici, Liptovskom Mikuláši či  Púchove.

Súťaž o lístky

Do žrebovania o dve dvojice lístkov na  benefičný koncert „Pocta folklóru v srdci Slovenska“ zaradíme všetkých, ktorí nám do pondelkovej polnoci 20. januára 2020 zašlú na mailovú adresu consulting.toman@gmail.com odpoveď na otázku: „Koho reprezentačným telesom je UFS Mladosť?“

K odpovedi nezabudnite pripojiť svoju spätnú adresu s telefónom, aby sme Vám v prípade vylosovania mohli odovzdať výhru. Ďakujeme za porozumenie.

Autor: (tom) , Foto: ilustračné