Banskobystrická alternatíva chce zastaviť pripravenú revitalizáciu mestského parku

TÉMA TÝŽDŇA
7 /

Banskobystričania už dlhé roky čakajú na revitalizáciu zanedbaného mestského parku. Hoci sa vedenie mesta o to snaží dlhodobo a pred tromi rokmi už bol pripravený projekt na podanie žiadosti o eurofondy, niektorým regionálnym politikom sa celý proces podarilo prekaziť.

Komu môže vadiť obnova historického parku?

Napriek tomu, že  drvivá väčšina občanov si želá čo najskoršiu obnovu historického parku a pripravený projekt odobrili všetky relevantné odborné inštitúcie, nájdu sa medzi nami ľudia, ktorí ho chcú zastaviť. Hovoríme o poslancoch Banskobystrickej alternatívy (BBA) v mestskom zastupiteľstve, ale aj ich politických spolupútnikoch, ktorí sa do zastupiteľstva pod ich značkou nedostali.

V rámci navrhovanej revitalizácie mestského parku sa majú odstrániť poškodené asfaltové chodníky a nahradiť ekologickými vodopriepustnými, ako je to vo všetkých historických parkoch v zahraničí. Prioritou je zachovanie zelene. Projekt nepočíta so žiadny výrubom drevín, vyše 200 vzrastlých stromom sa ošetrí s cieľom predĺženia ich životnosti a vysadí sa nová zeleň. Celkovo tak v parku pribudne viac ako 1100 drevín.

V rámci výmeny mobiliáru sa osadia nové lavičky a smetné koše, pribudnú dve fontány a voľnočasová zóna s detskými a pohybovými prvkami. Nové detské ihrisko v tvare opevneného dreveného mesta s bludiskom navrhnuté akademickým sochárom, sa premiestni od frekventovanej cesty k športoviskám so strojmi na posilňovanie. Zvýši sa bezpečnosť ľudí pohybujúcich sa v celom priestore obnoveného parku a jeho estetická úroveň.

Okrem toho sa vymení osvetlenie za moderné osvetľujúce chodníky tak, aby sa aj v noci cítili ľudia v parku bezpečne. Nainštaluje sa wifi a nový kamerový systém. Opravia sa aj historické sochy.

Nezmyselné námietky s cieľom zastaviť revitalizáciu

Už v roku 2018 sa na základe iniciatívy Beaty Hirt (kandidátka BBA) podarilo zastaviť celý proces prípravy revitalizácie mestského parku zrušením právoplatného stavebného povolenia a to tesne pred podaním žiadosti o eurofondy. Mesto tak prišlo o 1,6 milióna eur zo zdrojov EÚ určených na revitalizáciu parku a celý proces začal odznova. Zastaviť revitalizáciu parku sa teraz tí istí ľudia pokúšajú opäť.

Okresný úrad ako aj Pamiatkový úrad SR súhlasia s navrhnutou revitalizáciou

Pri posudzovaní vplyvov projektu na životné prostredie, boli opäť podané námietky od neúspešnej kandidátky  BBA na poslankyňu MsZ Beaty Hirt  a neslávne známeho „ekoteroristu“ Marcela Slávika. Vďaka nim, hoci Okresný úrad životného prostredia v Banskej Bystrici vyhodnotil ich pripomienky ako neodôvodnené, toto správne konanie trvalo 9 mesiacov!

To však nebolo všetko. V rámci stavebného konania Hirt napadla na Pamiatkovom úrade SR kladné stanovisko Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici k navrhnutej revitalizácii parku. Hoci pamiatkári v Bratislave sa ani v tomto prípade nestotožnili s podanými námietkami a súhlasili s navrhnutým riešením parku, proces stavebného konania sa natiahol o ďalšie tri mesiace.

Na utorkovom mestskom zastupiteľstve budú mestskí poslanci schvaľovať žiadosť mesta o financovanie revitalizácie mestského parku z eurofondov. Mesto by tak na obnovu parku mohlo získať 2 milióny eur z eurofondov. Ak by to neprešlo, obnova bystrického parku by sa oddialila o ďalších pár rokov.

Po nedávnych okolnosťami vynútených zmenách v mestskom zastupiteľstve poslanecký klub BBA posilnil a tak reálne hrozí, že sa jeho poslanci budú snažiť revitalizáciu parku opäť zabrzdiť.

To by určite nepotešilo drvivú väčšinu Bystričanov, ktorých už pomaly omrzelo toto „čakanie na Godota“. Vyzerá to tak, akoby poslancom BBA vyhovovalo hodiť zodpovednosť za zmarený projekt revitalizácie parku i dva milióny eur z eurofondov na primátora Jána Noska s vedením mesta, hoci v ňom majú svojho viceprimátora.

Časť verejnosti si ich aktivity spája s tým, že zrejme majú záujem do budúcoročných komunálnych volieb navrhnúť spomedzi seba nového kandidáta na primátora, ktorý by im išiel poruke a takto chcú poškodiť súčasnému primátorovi.

Najnovšie vyšli spolupracovníci BBA s facebookovou petíciou za zastavenie rozbehnutého procesu revitalizácie národnej kultúrnej pamiatky – mestského parku podľa predloženého projektu. V petičnom výbore okrem iným mien nájdeme opäť aj dvoch kandidátov BBA na poslancov – Beatu Hirt a Roberta Ragana.

Kým Beata Hirt podáva podľa odborných inštitúcií nedôvodné námietky voči projektu v rámci správnych konaní, čo proces získania stavebného povolenia neúmerne naťahuje, ďalší odporca projektu – umelec na voľnej nohe Robert Ragan útočí na mesto najmä na sociálnych sieťach.

V súčasnej ešte stále pandemickej dobe sa zdá sa byť absurdné ísť proti takému užitočnému a verejnoprospešnému projektu, akým je obnova parku, ktorý má slúžiť občanom na oddych a rekreáciu. Akoby toho, čo sa deje na Slovensku, nemali plné zuby aj samotní Bystričania.

Autor: (tom), Foto: vizualizácie