Amália dýcha zhlboka opäť na scéne Bábkového divadla na Rázcestí

KULTÚRA
0 /

Bábkové divadlo na Rázcestí prináša divadelný pohľad na roky nie tak dávnej minulosti, voči ktorým, niektorí, niekedy pociťujú vyslovený i nevyslovený sentiment. O tom je stredajšie predstavenie „Amália dýcha zhlboka“.

Hra rumunskej dramatičky Aliny Nelegy hovorí o osude ženy z tzv. Tichej generácie ľudí narodených v 20., 30. a 40 – tych rokoch minulého storočia.

Tichá preto, lebo títo ľudia vyrastali v dobe, kedy nebolo bezpečné vyjadrovať svoje názory a postoje.  Amáliu sledujeme od jej 10 do 70 rokov. Jej osobný život sa úzko prelína s dejinnými udalosťami rumunskej histórie. Stretnutie s Amáliou je venované najmä tým, ktorí vravia, že „vtedy“ bolo dobre.

„Táto generácia nemá veľké ambície, ale naučila sa, ako prežiť v tých najťažších situáciách,“

píše sa v demografických popisoch.

V osude Amálie je zosobnený osud miliónov ľudí, obyvateľov a obyvateliek bývalého východného bloku, ku ktorému patrilo aj Slovensko resp. Československo. V réžii vynikajúceho režiséra Mariána Pecka zaznievajú dôležité slová v obrazotvornom prostredí scénických metafor.

Moderný javiskový jazyk prenáša závažné posolstvo až k emocionálnemu stredu zúčastnených divákov.  Inscenáciu venuje tým, ktorí vravia, že bolo dobre…

Predstavenie „Amália dýcha zhlboka“ sa uskutoční v stredu 26. februára 2020 o 19:00 hod. Herečka Mária Šamajová zaň získala vysoké herecké ocenenie – Výročnú cenu Literárneho fondu za herecký výkon. Je to zážitok pre intelekt i dušu…

Zdroj: Monika Tatarková, Foto: BDNR a ilustračné