Adventný koncert speváckeho zboru Hron v Evanjelickom kostole na Lazovnej

KULTÚRA
0 /

Vo štvrtok 8.decembra 2022 o 18:00 hod. sa v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici v Banskej Bystrici uskutoční adventný koncert speváckeho zboru Hron.

Na adventnom koncerte vystúpi spevácky zbor Hron, ktorý má už viac ako 70-ročnú históriu, spoločne s mladým speváckym zborom Evanjelického gymnázia z Banskej Bystrice pod spoločným vedením dirigenta Mgr. art. Petra Bibzu.

Peter Bibza

Peter Bibza

„Koncert začne o 18:00 hod. v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici. Vstupné je dobrovoľné. Zaznejú slovenské a svetové adventné a vianočné piesne a koledy v slovenčine, angličtine, latinčine,“

hovorí predseda OZ Spevácky zbor Hron Ing. Daniel Búlik.

Spevácky zbor HRON

Je vokálne amatérske teleso, píšuce svoju históriu od roku 1949. Za dlhé roky existencie zbor pôsobil pod vedením Antona Krištofa, Jána Šveca, Jozefa Hegera, Dušana Dobríka, Tibora Sedlického, Dariny Turňovej, Violy Lutonskej. Od januára 1998 je dirigentom a umeleckým vedúcim zboru Peter Bibza.

Prvé vystúpenie pripravil dirigent Anton Krištof 28. mája 1950, kedy sa spevokol zúčastnil VII. celoslovenskej speváckej súťaže v Martine.

Spevácky zbor Hron

Spevácky zbor Hron

Dramaturgia zboru je orientovaná na interpretáciu diel všetkých štýlových období, od renesancie po súčasnosť, s dôrazom na diela slovenských autorov.

Nové smerovanie začalo v januári roku 1998, keď si speváci zvolili za dirigenta mladého, ambiciózneho dirigenta Petra Bibzu. HRON je nositeľom viacerých významných ocenení získaných na domácich aj zahraničných podujatiach.

 

Zdroj: (tom) , Foto: Spevácky zbor Hron