Ľubomír Motyčka: Turistické Podkonice

Blog
1 /

Keď odbočíte zo Slovenskej Ľupče takmer kolmo smerom k južným svahom Nízkych Tatier a necháte za sebou skvostnú panorámu Ľupčianskeho zámku, až Vám srdce poskočí od toľkej krásy.

Svahy sú stále strmšie, na tých zelených a ako mačkin chrbát zvlnených sa popásajú ovečky. Jedným slovom  nádhera. A to nad obcou Podkonice sú Pleše s chatou, atraktívne stredisko turistiky. Odtiaľ sa peším i cyklistom otvárajú nekonečné možnosti na výlety.

Ale, neodchádzajme z dediny. Málokto si uvedomuje, ako veľmi sa v nej oplatí ostať. Áno, treba sa vopred ohlásiť a dohodnúť. Na obecnom úrade, ak máte záujem o expozície súvisiace s obcou a jej ľuďmi alebo na adrese igor.bobak@zoznam.sk, ak chcete navštíviť originálne súkromné lyžiarske múzeum.

Už pred vchodom do základnej školy čaká návštevníkov krásne prekvapenie. Táto, na kultúru i tradície bohatá dedina, zlákala aj Martina Benku, maliara svetového mena. Jeho dielo si našťastie nemožno zobrať preč. Neozdobí žiadnu galériu, nestane sa súčasťou žiadnej súkromnej zbierky. Je pevnou súčasťou fasády.

Na obecnom úrade sú dve expozície. Prvá patrí miestnemu rodákovi Pavlovi Tonkovičovi, skladateľovi, dirigentovi, folkloristovi a aj spoluzakladateľovi SĽUKu. Nie je toho na ukazovanie veľa. Intelektuálne hodnoty sú tu zmaterializované najmä v jeho bohatej knižnici. O expozíciu sa stará Literárne a hudobné múzeum v Banskej Bystrici.

Stačí prejsť otvorenými dverami a ste v minulosti Podkoníc. Jej remeselnej zručnosti a šikovnosti. Zaujímavosti sú aj v exteriéri. Pamätník 2. svetovej vojny, pred kostolom kríž z 19. storočia…

No a my už v staršej časti obce prichádzame k chalupe lyžiarskeho inštruktora Igora Bobáka. Boli tam už aj prezidenti. A popri starých exponátoch sú tu aj  exponáty nové. Napríklad taká pretekárska kombinéza našej a predsa aj svetovej Vlhovej. Viac nech však povedia fotografie.

Podkonice nemajú ani tisíc obyvateľov. A predsa, koľko toho návštevníkom ponúkajú.

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: autor a ilustračné

Ľubomír Motyčka

Ľubomír Motyčka