V sobotu začínajú zápoliť biatlonisti na IBU Cup-e v Osrblí

ŠPORT
0 /

Druhá svetová liga v biatlone tzv. IBU Cup sa uskutoční v Osrblí  za rovnako prísnych opatrení ako Svetový pohár v biatlone. Celosvetová pandemická situácia nepraje športovým podujatiam a konajú sa v podstate len najvýznamnejšie svetové súťaže, pri ktorých sa dajú zvládnuť  obmedzenia a prísne bezpečnostné opatrenia. Jedným z takýchto podujatí je aj 3. a 4. kolo Európskeho pohára v biatlone IBU Cup BREZNO – OSRBLIE.

Slovenský zväz biatlonu (SZB) so sídlom v Banskej Bystrici ako organizátor podujatia musel splniť prísne požiadavky Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) a zároveň  aktuálnej Vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Prezident SZB Peter Vozár v tejto súvislosti priblížil:

„Celé podujatie sa bude konať v tzv. bubline, v ktorej je významne okresaný počet usporiadateľov a tímy musia prísť na Slovensko s negatívnym výsledkom PCR testu. Počas takmer dvoch týždňov od 10. februára do 21. februára 2021, v ktorých sa podujatie koná, podstupujú všetci opätovné PCR testovania. Ubytovacie zariadenia musia zabezpečiť úplnú izoláciu tímov a rovnako musia mať pretestovaný personál. Rozhodcovia a usporiadatelia zostávajú rovnako izolovaní.“

Člen exekutívy Medzinárodnej biatlonovej únie a zároveň prezident Organizačného výboru IBU Cup BREZNO – OSRBLIE Ivor Lehoťan hovorí:

„Vážim si, že sme dospeli k tomu, že aj Slovensko môže tak ako väčšina európskych krajín ukázať, že vie zorganizovať podujatie aj za súčasných ťažkých podmienok. Je to pre nás dôležité najmä v období, keď sa Slovenský zväz biatlonu s Národným biatlonovým centrom v Osrblí uchádza o pridelenie ďalších svetových súťaží v rokoch 2022 – 2026. Brezno – Osrblie sa za minulé roky priblížilo v hierarchii 28 biatlonových centier sveta s A – licenciou niekde k stredu, čo sa týka kvality areálu, infraštruktúry a organizačného zabezpečenia. Covid raz skončí a potom bude dôležité naštartovať ekonomiku aj cestovný ruch a svetové podujatia tomu tiež pomáhajú.“

Tohtoročný IBU Cup BREZNO – OSRBLIE pomôže sčasti aj niektorým ubytovacím zariadeniam v regióne, ktoré sú momentálne vo veľmi ťažkej situácii, keďže musia byť zatvorené rovnako ako lyžiarske strediská. Takto získajú stálych a bezpečných hostí aspoň na 2 týždne.

Podujatie je možné bezpečne zorganizovať aj vďaka novým partnerom: Nadácie SPP, spoločnosti MultiplexDX s.r.o., ktorá sponzorsky poskytla potrebné množstvo PCR testov a spoločnosti AGEL SK a.s. s pobočkou vo Zvolene, ktorá zabezpečí laboratórne vyšetrenie vzoriek. Aj keď organizátorov situácia a samotná prítomnosť Covid-u neteší, sú nesmierne vďační, že sa im podarilo získať najvyššiu kvalitu v oblasti PCR testovania.

MultiplexDX a Agel doplnili už tradičných dlhoročných podporovateľov biatlonu a stálych partnerov, ktorými sú Železiarne Podbrezová, Mesto Brezno a Banskobystrický samosprávny kraj prostredníctvom Krajskej organizácie cestovného ruchu. Patrí im rovnako vďaka za to, že aj napriek chýbajúcej diváckej kulise zostali podujatiu a biatlonu verní.

Biatlonoví fanúšikovia budú môcť sledovať dianie a výkony našej reprezentácie na webovej stránke www.slovenskybiatlon.sk a facebookovom profile: Slovenský biatlon.

Čo sa týka slovenskej reprezentácie, príležitosť v Osrblí dostanú mládežníci, pre ktorých je to „generálka“ pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta juniorov a kadetov. Ostatní slovenskí pretekári budú mať možnosť „ochutnať ako chutí svetový biatlon“.

Reprezentácia SR sa predstaví v tomto zložení:

Muži: Damián Cesnek, Peter Golian, Samuel Hubač, Viliam Kostelník, Lukáš Ottinger, Tomáš Sklenárik

Ženy: Alena Kešeľáková, Júlia Machyniaková, Lucia Michaličková, Mária Remeňová, Zuzana Remeňová, Aneta Smerčiaková

Realizačný tím:

  • vedúci výpravy a tréner: Lukáš Daubner
  • tréner: Peter Kazár
  • servis lyží: Adam Berčík, Matúš Ondrejka, Martin Otčenáš, Roman Regúly

Autor: (cb úprava), Zdroj: SZB, Foto: ilustračné