Bystričan Jakub Borguľa získal zlato na biatlonových MS kadetov v kazašskom Ščučinsku

0 /

Mladý slovenský biatlonista Jakub Borguľa z Banskej Bystrice získal v nedeľu zlato vo vytrvalostných pretekoch kadetov na majstrovstvách sveta mládeže.  V kazašskom triumfoval časom 35:29,2 minúty, keď minul len jeden terč na úvodnej ležke. Druhý skončil Nór Sivert Gerhardsen so stratou 7,4 sekundy a tretí finišoval Matija Legovič z Chorvátska (-10,2 sek.) .

Jakub Borguľa prišiel do Kazachstanu ako obhajca troch medailí z posledného šampionátu. Napokon je z toho jeho štvrtá medaila z MS, druhá najcennejšieho lesku. Slovensko tak predĺžilo medailovú sériu na MS juniorov a kadetov už na tri šampionáty.

Zľava Sivert Gerhardsen, Jakub Borguľa a Matija Legovič

Aj keď sa v dorasteneckom biatlone všetko mení, Jakub Borguľa ostáva dominátorom. Pred rokom bral v tejto disciplíne striebro po dvoch chybách, teraz zlato s jednou. Porazil Nóra Siverta Gerhardsena, ktorý lepšie bežal ako náš biatlonista, s dvomi chybami na strelnici však v cieli zaostal o sedem sekúnd.

Rovnako dve strelecké chyby urobil aj bronzový Chorvát Matija Legovič, ktorý je veľkým biatlonovým talentom. Štartoval už aj vo SP či na tohtoročných seniorských MS v Oberhofe, kde skončil v šprinte na 48. mieste. Mal 64. bežecký čas zo 111 pretekárov, iba pár sekúnd za naším Michalom Šimom. Pripomeňme, že v dorasteneckých súžiach sa za nepresný výstrel pripočítava 45 sekúnd, nie minúta ako medzi dospelými.

Jakub Borguľa na strelnici

Bystričan Jakub Borguľa chcel potvrdiť, že patrí medzi dorasteneckú špičku. Preteky zvykne začínať pomalšie, čo sa potvrdilo aj teraz, hoci ku koncu prvého kola až tak nezvoľňoval ako niektorí jeho súperi. Mal až 34. Bežecký čas so stratou 35 sekúnd na najlepšieho Na strelnici si však Jakub počína veľmi rýchlo, hneď ležku dal za 26 sekúnd v druhom najrýchlejšom streleckom čase. Minul iba druhú ranu, takže všetko bolo otvorené.

V druhom kole bol Borguľa už rýchlejší (14. čas +19 sekúnd na najrýchlejšieho) a keďže na stojke už nechyboval, okamžite sa vyšvihol v poradí veľmi vysoko.  V treťom kole mal opäť 14. najrýchlejší beh +21 sek.) a keď zvládol aj druhú ležku s nulou, dostal sa do medailového súboja.

Víťazný Jakub Borguľa

Jakub zastrieľal bezchybne aj poslednú stojku Za 24 sekúnd a dostal sa do čela pretekov. V záverečnom kole mal veľmi náročnú úlohu udržať za sebou kvalitného Nóra Gerhardsena a skúseného Chorváta Legoviča,. Podarilo sa, náš biatlonista bežal ako o život v šiestom najlepšom čase tohto kola a získal druhé zlato z dorasteneckých MS! Vlani to bolo v stíhacích pretekoch. Gratulujeme!

„Sú to neuveriteľné pocity, pretože som nevedel, či budem môcť dosahovať znova takéto výsledky. Lebo veď je to veľmi ťažké dva roky po sebe získať medailu. Som neskutočne rád, že to vyšlo. Trať bola výborná, vietor nefúkal tak ako minulé dni, takže to výborne vyšlo. Nemohlo to už ani lepšie vyjsť . Bol som počas sezóny dosť chorý, trápil som sa trochu a tak som rád, že to v závere znova vyšlo. Som extrémne šťastný,“

povedal v cieli nadmieru spokojný Jakub.

Jakub s trénerom

Gratuloval mu aj banskobystrický primátor Ján Nosko:

„Teší ma, že osemnásťročný rodák z nášho mesta a zverenec Janky Daubnerovej má naštartovanú sľubnú športovú kariéru. Jakub len tak ďalej! Prajem ti veľa úspechov a ďakujem, že robíš dobré meno našej Banskej Bystrici.“

Opäť sa ukázalo, že Jakub Borguľa je zázračný chlapec nášho biatlonu, ktorý dokáže v rozhodujúcom okamihu sezóny zabrať na sto percent. Neskutočne mu pomáha presnosť i rýchlosť streľby, ktorá je na úrovni pretekárov Svetového pohára. V nedeľu strieľal na strelnici za 26, 25, 26 a 24 sekúnd, čo pri kombinácii ležiek so stojkami nedokáže žiaden slovenský biatlonista, ktorý aktuálne preteká.

Jakub je najrýchlejším strelcom histórie slovenského biatlonu, čo potvrdil aj na týchto MS. Iba dvaja pretekári to zvládli s nulou. Dôležitá je psychika na strelnici. K tomu treba prirátať rýchly beh,  v ktorom má Borguľa ešte rezervy.

Na trati dosiahol 12. bežecký čas s odstupom 1:47 minúty na najlepšieho bežca, čo je dosť, ale Jakub sa neustále zlepšuje. Potvrdil maximálnu možnú podporu od Team Slovakia, ktorú bude poberať minimálne tri roky, keď začal od januára 2023.

Veríme, že investície do jeho prípravy sa slovenskému biatlonu vrátia v podobe úspechov na medzinárodných pretekoch Pozitívom je i to, že o Jakubovo biatlonové napredovanie sa starajú bývalí profíci, ktorí niečo dosiahli vo Svetovom pohári. Hlavnou trénerkou je  Janka Daubnerová, na MS je s Jakubom Martin Otčenáš.

Zdroj: (tom) a slovenskybiatlon.sk, Foto: IBU