Biatlonoví reprezentanti Dukly letia predčasne z Fínska vládnym špeciálom domov + HLASY

ŠPORT
1 /

Slovenských biatlonistov privezie domov z podujatia Svetového pohára vo fínskom Kontiolahti vládny špeciál. Po sobotňajšom dopoludňajšom predčasnom návrate zostanú všetci dva týždne v domácej karanténe.

Víťazkou piatkových rýchlostných pretekov žien na 7,5 km v rámci Svetového pohára biatlonistiek vo fínskom stredisku Kontiolahti sa stala Nemka Denise Herrmannová. Skúsená 31-ročná biatlonistka sa najlepšie vyrovnala s náročnými podmienkami na trati. V nevyspytateľnom vetre a snežení triumfovala napriek jednému streleckému zaváhaniu a získala malý glóbus v tejto disciplíne. Jeden nepresný zásah vyrobila aj naša banskobystrická biatlonistka Ivona Fialková. Avšak už vedela, že nebude môcť dobrý výsledok z rýchlostných pretekoch premietnuť do stíhacích v sobotu. Pred štartom sa totiž dozvedela, že náš biatlonový tím opustí Kontiolahti predčasne. Možno i preto bežecky zaostala a so stratou 1:22 min sa zaradila na 20. miesto. Pre RTVS v cieli povedala:

„So streľbou som veľmi spokojná, pretože sa súťažilo v prudkom vetre. Bolo to náročné, ale napokon som to zvládla.“ 

K predčasnému odchodu z Fínska dodala:

„O našom odchode domov som sa dozvedela krátko pred štartom a mala som zmiešané pocity. Chcem byť doma, bezpečne sa prepraviť, ale mrzí ma, že podujatie bude ďalej pokračovať bez nás. Mrzí ma to aj preto, že som v rýchlostných pretekoch dosiahla dobrý výsledok a mohla som naň nadviazať v stíhačke. Každopádne chcem byť čo najskôr doma, chcem sa bezpečne dostať domov a vládnym špeciálom to bude najbezpečnejšie a najrýchlejšie.“ 

Sestra Ivony Paulína Fialková sa pri streľbe trápila, absolvovala až šesť trestných okruhov a stačilo jej to na 77. pozíciu. S výkonom pred mikrofónom RTVS nebola spokojná:

„Ani to nebudem hodnotiť. Na ležke som spravila dve chyby, myslím, že to bolo vetrom a nevedela som s tým nič robiť, takže som to chcela na stojke veľmi napraviť. Ale nevyšlo to. Zo sezóny som sklamaná, asi je to na mne aj vidieť. Mala som vyššie ciele, ale snažím sa na tom nájsť aj pozitívum a možno sa dokážem odraziť od dna a ďalšia sezóna môže byť lepšia.“

Aj Paulína uvítala možnosť letieť v sobotu ráno z Fínska vládnym špeciálom domov:

„Už aj minule som hovorila, že neviem, čo tu ešte robíme. Všetko sa ruší a biatlon sa tvári, že sa ho to netýka. Myslím si, že už sme nemali ísť ani sem, ale dobre, je to naša práca, dnes sme robili čo sme mohli, mne to bohužiaľ nevyšlo, ale som naozaj rada, že zajtra odchádzame preč. Mali by sme k tomu pristúpiť zodpovedne a dodržať doma dva týždne karanténu.“ 

Veronika Machyniaková skončila s dvoma nepresnými výstrelmi na 79. stupienku. Najviac ju potešilo, že už môže v sobotu odletieť domov, keď pre RTVS povedala:

„Veľmi som sa tomu potešila, lebo mi už mamina s plačom volala kedy pôjdeme domov, že sa bojí. Všetky hranice uzatvárajú, takže som rada, že budem môcť ísť zajtra domov.“

Slovenská biatlonová výprava žien aj mužov na základe nariadenia príslušných štátnych orgánov musí od zajtra podstúpiť povinnú dvojtýždňovú karanténu.

„Iba zhruba dve hodiny sme čakali na vyjadrenie ministerstva, ktoré nám prisľúbilo, že vládny špeciál sobotu odletí po našu výpravu do Fínska. Pristane na najbližšom letisku ku Kontiolahti v Kuopiu a odvezie všetkých športovcov, členov realizačného tímu a rovnako aj štáb RTVS do Bratislavy. Samozrejme, keďže tam máme auto so všetkým materiálom, servismeni budú musieť cestovať autom,“

– uviedol šéf Slovenského zväzu biatlonu z Banskej Bystrice Peter Vozár, ktorý zdôraznil, že pre zväz aj pre neho samotného je zdravie športovcov prioritou a uvedomuje si vážnosť situácie aj po návrate reprezentácie na Slovensko.

Tohtoročná biatlonová sezóna v SP sa skončí už v sobotu stíhacími pretekmi mužov a žien. Organizátori v Kontiolahti sa rozhodli zrušiť plánované nedeľňajšie mix štafety dvojíc a štvoríc. Slovenská výprava sa rozhodla odísť z dejiska v sobotu ešte pred stíhačkami domov a ukončiť sezónu. Tá už nebude pokračovať, keďže finále SP v nórskom Osle sa pre hrozbu nového koronavírusu neuskutoční. Sezóna 2020/21 odštartuje v novembri opäť v Kontiolahti.

Vo Fínsku hlásili v piatok podvečer 155 prípadov ochorenia COVID-19. Celosvetovo bolo v piatok o 19.00 SEČ potvrdených už viac ako 142-tisíc prípadov nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2, 5375 osôb mu podľahlo.

Autor: (job), Foto: Zdroj: TASR