Biatlonistka Ema Kapustová sa stala juniorskou vicemajsterkou sveta vo vytrvalostných pretekoch

ŠPORT
0 /

Biatlonistka banskobystrickej Dukly a študentka cestovného ruchu na Ekonomickej fakulte UMB v Banskej Bystrici Ema Kapustová získala striebornú medailu vo vytrvalostných pretekoch junioriek na 12,5 km na mládežníckych MS v estónskom Otepää. Na strelnici neminula jediný terč a do cieľa prišla s mankom 1:23 min na víťaznú Nemku Juliu Tannheimerovú.

Na tieto preteky sa všetci fanúšikovia slovenského biatlonu tešili, pretože Eme Kapustovej sa už fandí vo veľkom a jej predchádzajúce úspechy hovorili o tom, že práve v tejto disciplíne bude najsilnejšia. Istotne pre jej veľmi silnú streľbu, ktorá má svetové parametre. Mladá 21-ročná Duklistka súťažila proti minimálne desiatim pretekárkam, ktoré v pretekoch SP pravidelne bodujú, alebo by bodovali, ak by nejazdili mládežnícke súťaže či veľký IBU Cup. Bolo tiež jasné, že od Anderssonovej s Andexerovou dostane na trati nepríjemný prídel, lebo to sú už pretekárky top kvality, no pokúsi sa to znova dohnať skvelou streľbou. Ďalšími súperkami boli určite Tannheimerová, Christovová, Dimitrovová, Cloetensová, Kinková, Trabucchiová, Wagnerová a mnohé ďalšie, ktoré sa mohli trafiť.

Ema Kapustová začala preteky 9. bežeckým časom porovnateľným so zvučnejšími menami – v prvom kole stratila na najrýchlejšiu Anderssonovú 27 sekúnd. V prvej ležke mala výborné rany, hoci štvrtý terčík, kam náboj tesne dopadol, sa sklápal menej ochotne. Prvú stojku si postrážila, trochu dlhšie čakala na prvý výstrel, ale všetko padlo tam, kam malo. Po polovici pretekov sa virtuálne držala na pódiu.

Aj tretia nula po ľahu sa vyznačovala precíznym mierením. Po poslednej streľbe, v stoji, odľahlo Eme i jej fanúšikom, keďže všetky jej rany boli v poriadku, žiadna hrana. Bežecky bola v Top 10, takže medaila už bola istá. Ku koncu ju z favoritiek ešte ohrozovala Repinčová, no Slovinka napokon došla virtuálnych dvadsaťtri sekúnd po Kapustovej. Po príchode všetkých favoritiek do cieľa tak bolo viac-menej jasné, že si vyslúžila striebornú medailu so stratou 1:23 na prvú Tannheimerovú. Skvelo to zvládla na strelnici so žiadnou chybnou ranou, ale aj na trati so super 8. bežeckým časom.

Ema Kapustová potvrdila, že vytrvalostné preteky jej vyhovujú, keďže môže ukázať svoju kvalitu na strelnici. Pre slovenskybiatlon.sk po pretekoch uviedla:

„Dnes to bolo veľmi náročné. Pociťovala som únavu už v rozjazde a ani na trati sa mi nešlo úplne fajn. Snažila som si sily rozložiť rovnomerne na všetky kolá. Aby som mohla v poslednom ešte zrýchliť. Na strelnici som si to ustrážila. Nebola som si istá tými ranami, nebolo to stabilné. V dnešných podmienkach bolo pravdepodobné, že štyri nuly môžu znamenať dobrý výsledok. Takže som rada za ne. I napriek čistej streľbe musím stále trénovať a zlepšovať sa. Sú tam rezervy. Ďakujem servisu za lyže, držalo to vo všetkých kolách rovnako. Som rada aj za bežecký výkon, napredujem i tu a verím, že to pôjde i po bežeckej stránke podľa mojich predstáv. Na tento juniorský šampionát som sa najviac sústredila, tu som chcela získať medailu. Ešte mám pár pretekov pred sebou a chcem si ešte zapretekať medzi juniorkami, lebo od budúcej sezóny už nastálo prejdem k ženám.“

Výsledky:

Mládežnícke MS v biatlone v estónskom Otepää – vytrvalostné preteky:

juniorky (12,5 km): 1. Julia Tannheimerová (Nem.) 42:14,0 min (1 tr. okruh), 2. Ema KAPUSTOVÁ (SR) +1:23,9 min (0), 3. Lena Repincová (Slovin.) +1:47,1 (0),… 32. Kristína MAKOVÍNYOVÁ +8:00,6 (2), 40. Sára PACEROVÁ +9:56,6 (6), 68. Alžbeta GARGULÁKOVÁ (všetky SR) +14:06,1 (7)

juniori (15 km): 1. Leonhard Pfund (Nem.) 39:51,3 min (1), 2. Valentin Lejeune (Fra.) + 12,8 s (0), 3. Jan Gunka (Poľ.) + 15,3 (1)… 41. Jakub BORGUĽA + 5:58,4 (6), 63. Sebastián ILAVSKÝ +8:40,6 (4), 71. Šimon ADAMOV + 10:41,6 (8), 82. Matej BADÁŇ (všetci SR) + 12:13,5 (8),

Autor: (cb + slovenskybiatlon.sk), Foto: fb Slovenský biatlon